Kuchnia ukraińska.doc

(70 KB) Pobierz

Baba drożdżowa

 

Składniki:
- 1 kg mąki
- szczypta soli
- 1/2 l mleka
- 10 dag drożdży
- 1.5 szklanki cukru
- 5 dag cukru waniliowego
- 7 żółtek
- 4 białka
- 1/2 kieliszka (25 g) spirytusu
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 kostka masła.

Sposób przyrządzania:

Zrób rozczyn: przesiej mąkę, podgrzej mleko. Kiedy się zagotuje, wsyp do niego czubatą łyżkę mąki i płaską łyżkę cukru. Dokładnie wymieszaj, aby nie było grudek, ostudź. Dodaj drożdże, ponownie wymieszaj i zostaw do wyrośnięcia. Wyrośnięty rozczyn dodaj do pozostałej mąki. W osobnej misce ubijamy na sztywno białka, dodając stopniowo cukier, cukier waniliowy, żółtka i spirytus. Do miski z mąką wsypujemy proszek do pieczenia i włóż miękkie masło. Połącz zawartość obu misek i wyrób ciasto - tak długo, aż będzie odchodziło od miski. Pozostaw do wyrośnięcia. Teraz napełnij ciastem formę, odstaw do wyrośnięcia jeszcze na 30 minut. Piecz babę 50-60 minut w temp. 100°C. Po upieczeniu i ostudzeniu możesz ją udekorować lukrem i przybrać kandyzowaną skórką pomarańczową.

 

 

 

Barszcz ukraiński jarski

 

Składniki:
- 3 buraki
- 1 pęczek włoszczyzny
- 3-4 ziemniaki
- 3-4 pomidory
- 3/4 szklanki fasoli ?Piękny Jaś?
- po 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego i buraczanego
- 3/4 szklanki śmietany kremówki
- 2 łyżki przyprawy do zup
- 1 łyżeczka masła
- 1 łyżka mąki
- 1 ząbek czosnku
- koperek
- sól
- pieprz
- cukier.

Sposób przyrządzania:

Namocz fasolę, odstaw na noc. Odcedź, zalej 2-3 szklankami świeżej wody, gotuj do miękkości (posól po 30 minutach). Buraki, marchew, pietruszkę i seler obierz, zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Zielone części włoszczyzny zwiąż nicią, włóż do garnka, dodaj starte jarzyny, wlej 6 szklanek wody. Posól, gotuj na małym ogniu. Pomidory pokrój, podduś z łyżeczką masła i odrobiną wody. Przetrzyj przez sitko, dodaj do warzyw. Włóż pokrojone ziemniaki i kapustę, gotuj do miękkości. Wyjmij zieleninę, do zupy dodaj fasolę, cukier, przyprawę do zup, pieprz i oba koncentraty. Utrzyj śmietanę z mąką i kilkoma łyżkami gorącej zupy, wlej do pozostałej zupy, zagotuj, mieszając. Dodaj roztarty czosnek i koperek, zdejmij z ognia.

 

 

 

Barszcz wołyński

 

Składniki:
- 1/2 kg mięsa wołowego lub kiełbasy
- 1/2 kg małych buraków
- ugotowanych poprzedniego dnia w skórkach
- 1 szklanka
- namoczonej i ugotowanej fasoli
- 1 pęczek włoszczyzny
- z kapustą
- 4 ziemniaki
- sól
- pieprz
- listek laurowy
- 1/2 szklanki dobrej
- gęstej śmietany
- zielenina.

Sposób przyrządzania:

Mięso ugotuj (najlepiej poprzedniego dnia), wyjmij z wywaru i oddziel od kości. Kawałki mięsa pokrój w kostkę. Do wywaru, w którym gotowało się mięso, włóż poszatkowaną kapustę, obraną i pokrojoną włoszczyznę oraz obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotuj 15 minut. Następnie dodaj ugotowaną fasolę razem z częścią wywaru, ugotowane i obrane buraki (pokrojone na cienkie paski). Wrzuć listek laurowy, przypraw do smaku, gotuj razem jeszcze 5 minut. Zdejmij z ognia, wlej śmietanę, dodaj zieleninę i mięso

 

 

Czanachi (zapiekanka warzywno-mięsna)

 

Składniki:
- 50 dag mięsa baraniego lub jagnięcego bez kości
- 80 dag ziemniaków
- 2-3 cebule
- 20 dag pomidorów
- 20 dag fasolki szparagowej
- 30 dag bakłażanów
- sól
- świeżo mielony pieprz do smaku.

Sposób przyrządzania:

Mięso (na Ukrainie bardziej popularna jest baranina, mniej mięso jagnięce) pokrój na kawałki, włóż do rondla o grubych ściankach lub do żaroodpornego naczynia. Oczyść i umyj warzywa. Połam fasolkę, obrane ziemniaki pokrój na plasterki, cebulę w kostkę. Warstwą cebuli, fasolki i ziemniaków przykryj baraninę, na wierzchu ułóż pokrojone w plastry bakłażany i pomidory. Oprósz solą i pieprzem, zalej 2 szklankami wrzącej wody lub bulionu warzywnego. Przykryj, piecz 2 godziny w temp. 180°C.

 

 

Dorsz po krymsku

 

Składniki:
- 3-4 filety z dorsza (lub innej ryby morskiej o białym mięsie)
- 3 czerwone papryki
- mąka
- olej
- 3/4 szklanki śmietany lub jogurtu naturalnego
- sól
- słodka papryka w proszku.

Sposób przyrządzania:

Papryki sparz wrzącą wodą, następnie zalej zimną i obierz ze skórki. Strąki pokrój w wąskie paski. Papryki możesz też upiec w piekarniku, a gdy skórka sczernieje, włożyć do foliowego woreczka i zawiązać. Gdy strąki papryki ostygną, skórka zejdzie sama. Filety rybne obtocz w mące (strząśnij nadmiar mąki) i usmaż na oleju na złoty kolor z każdej strony. Następnie przełóż ryby do żaroodpornego naczynia i posyp pokrojoną w paseczki papryką. Zrób sos ze śmietany przyprawionej solą i słodką papryką, polej ryby. Piecz 20 minut w temp. 200°C.

 

 

Dorsz po lwowsku

 

Składniki:
- 80 dag filetów z dorsza
- 1/2 średniej bułki namoczonej w mleku
- 10 dag cebuli
- 10 dag suszonych śliwek
- 1/2 szklanki majonezu
- 3/4 szklanki białego wytrawnego wina
- 30 dag włoszczyzny (marchewka
- pietruszka
- cebula
- por
- seler)
- sól
- pieprz.

Sposób przyrządzania:

Przygotuj masę rybną: dorsza, cebule oraz bułkę przepuść dwa razy przez maszynkę do mięsa. Przypraw do smaku solą i pieprzem, wymieszaj i ulep pulpeciki. Ugotuj wywar na włoszczyźnie (jeśli nie masz czasu, zrób po prostu bulion z kostki rosołowej). Ostrożnie wkładaj pulpety do wrzącego wywaru, gotuj na małym ogniu około 30 minut.
Zrób sos: śliwki namocz w winie lekko rozcieńczonym wodą, ugotuj, przetrzyj przez sitko i połącz z majonezem. Ostudzone pulpety zalej sosem. Podawaj z pieczywem, masłem i kiszonym ogórkiem

 

 

Flaki po lwowsku

 

Składniki:
- 1 kg flaków wołowych lub cielęcych
- 20 dag kości wołowych
- 20 dag kapusty włoskiej
- 1 cebula
- 1/2 szklanki kwaśnej śmietany
- 2 łyżki masła
- 1/2 łyżki oleju
- 1/2 łyżki bułki tartej
- 1 łyżka mąki
- 1 łyżka parmezanu
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1/4 łyżeczki imbiru
- 1/8 łyżeczki mielonego kardamonu
- 1 listek laurowy
- 1/4 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
- sól.

Sposób przyrządzania:

Flaki dokładnie wyczyść. Natrzyj solą i kilkakrotnie wypłucz pod bieżącą ciepłą wodą. Następnie zalej zimną wodą, zagotuj i odcedź. Powtórnie zalej zimną wodą, zagotuj i odcedź. Następnie zalej zimną wodą i gotuj do miękkości przez 3-4 godziny. Ugotowane flaki ostudź i pokrój w cienkie paseczki. Włoszczyznę oczyść, umyj, zetrzyj na tarce do jarzyn i podsmaż na 1 łyżce masła. Kapustę umyj i pokrój w szerokie paski. Włoszczyznę i kości zalej 3 szklankami wody i ugotuj. Kości wyjmij, a do wywaru z włoszczyzną dodaj flaki i wszystkie przyprawy. Gotuj jeszcze około półtorej godziny. Cebulę obierz, opłucz, pokrój w cienkie krążki. Podsmaż na oleju, oprósz mąką. Gdy się lekko przyrumieni, dodaj do flaków i zagotuj. Śmietanę wymieszaj z kilkoma łyżkami gorącej zupy, wlej do pozostałej zupy i jeszcze raz zagotuj, stale mieszając. Na końcu dodaj parmezan. Na patelni rozpuść resztę masła i posyp bułką tartą. Wlej do flaków bezpośrednio przed podaniem

 

 

Knysze

 

Składniki:
- Ciasto: 1/2 kg mąki
- 1 jajko
- 1 łyżka masła
- 1 szklanka mleka
- 1/2 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka soli
Farsz: 1/2 kg kiszonej kapusty
- 1 cebula
- po szczypcie soli i pieprzu
- 1-2 łyżki oleju
- 2-3 jajka

Sposób przyrządzania:

Drożdże rozetrzyj z cukrem i rozprowadź letnim mlekiem. Odstaw w ciepłe miejsce, a gdy zaczną ?pracować?, dodaj mąkę, sól i jajko, dobrze wyrób ciasto. Wlej stopione, letnie masło i jeszcze raz krótko wyrób. Gotowe ciasto przykryj płócienną serwetką, odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W tym czasie przygotuj farsz: posiekaną kapustę ugotuj w małej ilości wody, odparuj. Dodaj drobno posiekaną, zeszkloną na oleju cebulę, sól i pieprz do smaku, duś razem 10-15 minut. Dodaj posiekane jajko na twardo. Ciasto drożdżowe zagnieć jeszcze raz, podziel na porcje, każdą rozwałkuj na placek, posmaruj białkiem. Na każdy placek nałóż porcję farszu, mocno sklej i ułóż w podłużnych, wysmarowanych tłuszczem foremkach. Gdy knysze ponownie podrosną, upiecz je na złoty kolor w temp. 180°C. Trwa to około 30 minut. Gdy są gotowe, wyjmij foremki z pieca, posmaruj ciasto stopionym masłem i jeszcze na chwilę włóż do piekarnika. Gotowe knysze trzeba pokroić w grube plastry. Są świetnym dodatkiem do czerwonego barszczu.

 

 

Kopytka

 

Składniki:
- 1.25 kg ziemniaków (najpopularniejsze u nas irgi i irysy będą odpowiednie)
- 2 szklanki mąki
- 2 jajka
- sól.
Będą ci również potrzebne: stolnica
- praska do ziemniaków lub maszynka do mielenia
- duży nóż
- deska
- drewniana łyżka
- 2 garnki: średni i duży
- miska
- durszlak
- łyżka cedzakowa.

Sposób przyrządzania:

Ugotuj ziemniaki. Nalej wody do mniejszego garnka, postaw na kuchence i gotuj pod przykryciem. Zanim się zagotuje, obierz ziemniaki. Wrzącą wodę posól, wrzuć do niej przekrojone na połówki lub ćwiartki ziemniaki. Miękkie odcedź, odparuj, trzymając odkryte na małym ogniu przez 1-2 minuty, i odstaw na kilka chwil. Gdy kontakt z kartoflami nie będzie ci już groził poparzeniem, przepuść je przez praskę lub maszynkę prosto do miski i postaw w przewiewnym miejscu, żeby ostygły.
Zanim zaczniesz zagniatać ciasto, ziemniaki muszą być całkowicie zimne. W przeciwnym razie ciasto stanie się kleiste i rzadkie, i nawet zwiększenie ilości mąki nic nie pomoże. Najbezpieczniej byłoby przygotować piure poprzedniego dnia i przechować w lodówce. Przełóż więc zimne ziemniaki na posypaną mąką stolnicę, zrób w nich niewielkie wgłębienie, wbij jajka i przesiej przez sitko 2/3 mąki, kilka razy zamieszaj łyżką, a potem jak najszybciej zagnieć dłonią. Nawet jeśli ciasto wyda ci się nie dość ścisłe, nie dosypuj mąki. Przerwij zagniatanie, gdy tylko składniki dokładnie się połączą, bo ciasto nie powinno zagrzać się od rąk. Podziel je nożem na 6 równych kawałków i przełóż do miski.
Żeby ciasto nie zaczęło się rozłazić, wszystko od tego momentu musi przebiegać sprawnie i szybko. Najpierw postaw na małym ogniu duży garnek do połowy napełniony wodą, bo za jakieś 15-20 minut potrzebny ci będzie wrzątek. Posyp mąką stolnicę, odkrawaj po kawałku ciasta i tocz wałeczki o średnicy około 1.5 cm, turlając je oburącz i często podsypując mąką. Uformowane wałeczki (poza ostatnim) układaj z boku lub z tyłu stolnicy. Chodzi o to, żeby pozostało na niej jak najwięcej miejsca. Ostatni wałeczek spłaszcz otwartą dłonią i, przytrzymując go palcami lewej ręki, skośnie pokrój na kopytka. Odsuwaj przy tym nożem kluski na bok, jednocześnie je rozdzielając, żeby się nie sklejały.
Kiedy pokroisz drugi i trzeci wałeczek, zgarnij kopytka nożem na deskę lub duży półmisek, żeby zrobić miejsce na stolnicy. Jeśli woda już się zagotowała, wrzuć do niej kopytka. Posól wodę, zwiększ płomień i mieszaj kopytka drewnianą łyżką, prowadząc ją przy ściance garnka. Jak tylko woda znowu zawrze, przerwij mieszanie i zmniejsz gaz. Gotuj kopytka 2 minuty od chwili, gdy wypłyną, po czym wyjmuj je łyżką cedzakową na durszlak. Niech przez 2-3 minuty obciekają, potem przełóż je do rondla i postaw na podgrzanej płytce, by nie stygły. Uzupełnij wodę i sól w dużym garnku i ugotuj resztę kopytek.

 

 

 

Korowaj (ciasto drożdżowe)

 

Składniki:
- 4 szklanki mąki
- 3/4 szklanki cukru
- 1/2 szklanki śmietanki
- 5 żółtek
- 1/2 kostki masła
- 7 dag drożdży
- aromat waniliowy
- 5 dag rodzynek
- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
- żółtko i śmietanka do posmarowania ciasta.

Sposób przyrządzania:

Rozetrzyj drożdże z łyżką mleka i łyżką mąki. Żółtka utrzyj z cukrem, stop masło. Do mąki dodaj rozczyn, żółtka i ciepłą śmietankę. Wyrób ciasto, pod koniec dodając stopione masło, aromat i bakalie. Przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia. Uformuj okrągły placek, ozdób go dekoracjami z resztek ciasta. Posmaruj żółtkiem wymieszanym ze śmietaną. Piecz 20-30 minut w temp. 140°C.

 

 

Kołacz

 

Składniki:
- 1.2 kg mąki
- 2 szklanki cukru pudru
- 350 ml mleka
- 3 torebki drożdży
- po 1/2 szklanki rodzynek
- migdałów i owoców z syropu
- 65 ml rumu
- 22 dag margaryny do pieczenia + 5 łyżek dodatkowych
- 10 żółtek
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka wanilii
- po 1/2 łyżeczki cukru i szafranu

Sposób przyrządzania:

Zamocz rodzynki na 10 minut w rumie. Osącz, a w tym samym rumie rozpuść szafran. W miseczce rozetrzyj drożdże z łyżeczką cukru i 1/2 szklanki ciepłego mleka. Odstaw na 10 minut. Dodaj wanilię, lekko ubite żółtka, rum i szafran. Połącz mąkę, cukier puder i sól, zrób w środku dołek. Wlej mieszankę drożdży z jajkami, wymieszaj z maką. Zagniataj ciasto przez 10 minut, pod koniec dodając stopioną margarynę. Przełóż do miseczki posmarowanej margaryną, przykryj ściereczką, by urosło i podwoiło objętość. Do miseczki włóż migdały, owoce i rodzynki. Obtocz w łyżce mąki, dodaj do ciasta i ugniataj przez 3 minuty. Posmaruj masłem prostokątną foremkę, wyłóż pergaminem, napełnij ciastem. Przykryj ściereczką i odstaw na 30-45 minut. Kiedy ciasto urośnie, wstaw je do piekarnika podgrzanego do temperatury 110°C. Po 15 minutach zwiększ temperaturę do 180°C. Piecz jeszcze godzinę. Kołacz możesz polukrować i posypać bakaliami

 

 

Kołaczyki

 

Składniki:
- 3 szklanki mąki pszennej
- 12 dag masła
- 1 szklanka śmietany 22-proc.
- 2 łyżki mleka
- 6 żółtek wyjętych z jajek ugotowanych na twardo
- 1 surowe jajko
- 3 dag drożdży
- 3 łyżki rumu
- po 6 łyżek rodzynek i drobno posiekanej kandyzowanej skórki pomarańczowej
- szczypta szafranu
- 4 łyżki cukru
- szczypta soli
- 2 łyżki masła do posmarowania blachy do posmarowania i posypania kołaczyków: 2 łyżki masła
- 1 białko
- 3 łyżki płatków migdałowych

Sposób przyrządzania:

Szafran wymieszaj z 1 łyżką rumu. Pozostałym rumem zalej rodzynki, po 30 minutach osącz (rum, w którym się moczyły, pozostaw), drobno pokrój i wymieszaj ze skórką pomarańczową. Jajko utrzyj mikserem z cukrem i szczyptą soli. Nie przerywając mieszania, dodaj roztopione i przestudzone masło, przetarte przez sitko żółtka i 1 łyżkę rumu. Drożdże rozetrzyj z ciepłym mlekiem, wymieszaj ze śmietaną, mąką i utartymi żółtkami. Teraz dodaj do ciasta szafran i wyrabiaj około 30 minut. Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Blachę grubo posmaruj masłem. Wyrośnięte ciasto zagnieć jeszcze raz, ulep z niego kulki o średnicy 5 cm i lekko spłaszcz każdą na dłoni. Pośrodku zrób dołek, wypełnij go rodzynkami i skórką pomarańczową. Kołaczyki ułóż na blasze wysmarowanej masłem (zachowaj odstępy, bo ciastka rosną). Wierzch posmaruj roztopionym masłem i lekko ubitym białkiem, posyp płatkami migdałowymi uprażonymi na suchej patelni. Piecz 30 minut w temp. 200°C

 

 

Kurczak po kijowsku

 

Składniki:
- 4 piersi kurczaka (bez skóry)
- 10 dag masła
- 1 pęczek natki
- sok z 1/2 cytryny
- po 2-3 łyżki mąki i bułki tartej
- 1 jajko
- pieprz
- sól lub przyprawa do drobiu
- sklarowane masło.

Sposób przyrządzania:

Utrzyj mikserem posiekaną natkę i miękkie masło. W trakcie ucierania powoli wlewaj sok z cytryny. Przypraw do smaku solą i pieprzem, uformuj 4 wałeczki o średnicy 1-2 cm. Włóż je do zamrażalnika, niech mocno się schłodzą. Mięso delikatnie rozklep tłuczkiem, rozbijając bardziej przy krawędziach niż w środku. Skrop sokiem z cytryny, oprósz solą i pieprzem lub przyprawą do drobiu. Na każdym kotlecie ułóż wałeczek masła, zwiń w rulon tak, aby masło nie wypadło w czasie smażenia. Kotlety panieruj kolejno w mące, roztrzepanym jajku i tartej bułce. Usmaż na sklarowanym maśle (najpierw szybko na dużym ogniu, potem dosmażaj na mniejszym).

 

 

 

Kutia Pascala

 

Składniki:
- 1 szklanka ziaren pszenicy
- sól
- 60 ml miodu rozpuszczonego w 1/2 szklanki gorącej wody
- 1/4 szklanki niebieskiego maku
- 1/4 szklanki orzechów włoskich

Sposób przyrządzania:

Rozgrzej piekarnik do temperatury 120°C. Rozłóż ziarna pszenicy na blaszce piekarnika i susz je przez godzinę. Następnie ziarna umyj, zalej wodą i odstaw na całą noc. Nazajutrz w dużym garnku zagotuj 2 litry wody ze szczyptą soli, wrzuć ziarna. Gotuj je przez 3-4 godziny, aż zaczną pękać, a woda zacznie gęstnieć. W tym czasie sparz i osącz mak. Zalej go wodą, gotuj 3-5 minut. Przepuść dwa razy przez maszynkę, wymieszaj z miodem i orzechami, wlej do pszenicy i jeszcze raz wymieszaj. Przechowuj w lodówce

 

 

Mizeria po ukraińsku

 

Składniki:
- 50 dag ogórków sałatkowych
- 1 pęczek dymki.
Sos: 4-6 łyżek śmietany kremówki
- sok z 1/2 cytryny
- 1 pęczek szczypiorku
- sól
- pieprz

Sposób przyrządzania:

Ogórki umyj, osusz, nie obieraj. Pokrój na cieniutkie plasterki lub zetrzyj na tarce do mizerii. Dymki oczyść i opłucz, pokrój w cienkie krążki białe cebulki i 5-6-centymetrowe kawałki zielonego szczypioru. Przygotuj sos: śmietanę przypraw do smaku sokiem cytrynowym, solą i pieprzem. Sosem polej ogórki, posyp posiekanym szczypiorkiem. Wstaw do lodówki, aby smaki się przegryzły.

 

 

Pieczeń barania

 

Składniki:
- 1
- 5 kg udźca baraniego bez kości
- 6 dag słoniny
- 3 łyżki mąki
- 10 dag masła
- 1 seler
- 1 marchewka
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku.
Marynata: 1/2 szklanki czerwonego wytrawnego wina
- sok z 1 cytryny
- 10 ziaren pieprzu
- 10 ziaren ziela angielskiego
- 3 listki laurowe
- 18 suszonych jagód jałowca
- kilka gałązek świeżego rozmarynu lub 3 łyżeczki suszonego
- 1 łyżka oleju
- sól.

Sposób przyrządzania:

Mięso natrzyj solą i ułóż w garnku. Zagotuj wino z sokiem z cytryny i przyprawami. Zalej mięso wystudzoną marynatą i odstaw je w chłodne i ciemne miejsce co najmniej na 3 dni. Dwa razy dziennie musisz mięso odwracać. Pieczeń naszpikuj słoniną, oprósz mąką, podsmaż na maśle. Warzywa obierz, pokrój w plastry. Ułóż w wysmarowanej olejem brytfance, na warzywach umieść mięso. Podlej 2-3 łyżkami marynaty, przykryj i piecz 50-60 minut, co jakiś czas polewając marynatą

 

 

Piernik, czyli medvik

 

Składniki:
- 1/2 kg miodu
- 2 szklanki cukru
- 25 dag smalcu lub masła
- 1 kg mąki pszennej
- 3 jajka
- 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
- 1/2 szklanki mleka
- 1/2 łyżeczki soli
- 2-3 torebki przyprawy do piernika

Sposób przyrządzania:

Podgrzewaj powoli miód, cukier i smalec lub masło. Masa musi być bardzo gorąca, ale nie może się zagotować. Odstaw do ostygnięcia. Gdy będzie już letnia, dodaj stopniowo, wyrabiając ciasto ręką, mąkę, 3 płaskie łyżeczki sody rozpuszczonej w zimnym mleku, sól i przyprawy. Ciasto starannie wyrób, ulep kulę, włóż do kamionkowego garnka, przykryj ściereczką i odstaw w chłodne miejsce, by dojrzewało przez 3-4 tygodnie. Dojrzałe ciasto podziel na 2-3 części. Każdą porcję rozwałkuj, włóż do natłuszczonej formy i piecz 30 minut w temp. 180°C. Placki przestudź, przełóż powidłami. Możesz też rozwałkować ciasto na cienki placek i wyciąć foremką małe pierniczki (piecze się je 10 minut). Pierniki trzeba upiec 4-5 dni wcześniej, bo zaraz po upieczeniu są twarde i trzeba czasu, by skruszały

 

 

Ukraińskie gałuszki (kotlety ziemniaczano-mięsne)

 

Składniki:
- 8-10 ugotowanych ziemniaków
- 1/2 szklanki posiekanych pestek dyni
- 3 łyżki mąki
- 3-4 łyżki gęstej śmietany
- 1 jajko
- 20 dag resztek wędlin
- pieczonego mięsa lub drobiu
- po 1 łyżce masła i oleju
- sól
- pieprz.

Sposób przyrządzania:

Ziemniaki i resztki wędlin lub pieczeni przepuść przez maszynkę, a pestki dyni upraż na suchej patelni. Wymieszaj z masłem, następnie połącz z ziemniakami, jajkiem, śmietaną i mąką. Przypraw, dokładnie wyrób masę. Zwilżonymi dłońmi uformuj niewielkie kulki, ułóż je na natłuszczonej olejem blasze. Upiecz na złoty kolor w temp. 200°C. Gałuszki podawaj polane masłem, z dodatkiem surówek.

 

 

Zrazy zapiekane

 

Sk...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin