konspekt 29,30 nauczanie pracy nn do stylu motylkowego.doc

(43 KB) Pobierz
Temat: Nauczanie oddychania w wodzie

BASEN

Temat: Nauczanie pracy nóg do stylu motylkowego.

 

Cele główne:

1.       Umiejętności: nauczanie pracy nóg do stylu motylkowego, doskonalenie stylu klasycznego.

2.       Wiadomości: z zakresu techniki pływania, bezpieczeństwa i przepisów BHP na pływalni krytej.

3.       Sprawność motoryczna: gibkość w stawach lędźwiowo-krzyżowych, biodrowych, kolanowych, skokowych.

4.       Akcenty wychowawcze: systematyczność.

 

 

Miejsce zajęć: pływalnia kryta

Czas trwania: 90 min.

Klasa:

Liczba ćwiczących: 20

Przybory i przyrządy: deski pływackie, liny torowe.

 

 

 

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organizac.-metodyczne

1. Część organizacyjna.

1.       Zbiórka.

2.       Powitanie.

3.       Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

2 min.

-          stroje kąpielowe

-          czepki

-          ewentualnie okularki pływackie

-          niećwiczący siadają na ławce

2. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

1.       Podanie tematu ćwiczeń i celów lekcji.

2.       Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji.

1 min.

„Umiejętność opanowania pracy nóg do stylu motylkowego jest potrzebna do nauki stylu w całości i opanowania koordynacji ruchów”.

3. Rozgrzewka.

Na lądzie:

 

1.       Krążenia ramion w przód i w tył, naprzemianstronnie.

2.       W opadzie tułowia naprzemianstronne wymachy ramion.

3.       Skrętoskłony tułowia w postawie wyprostowanej.

4.       Ramiona w górze skłony tułowia w przód.

5.       W opadzie tułowia skrętoskłony.

6.       Krążenie bioder.

7.       Krążenie kolan na zewnątrz i do wewnątrz.

8.       Krążenia stawów skokowych.

9.       10 przysiadów.

 

Przejście pod natrysk.

 

W wodzie:

1. Uczniowie płyną 100m kraulem na piersiach.

10min.

 

 

-          ustawienie w rozsypce

-          rozpoczęcie i zakończenie każdego ćwiczenie na znak prowadzącego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-          uczniowie płyną po prawej stronie toru

-          po przepłynięciu dystansu wydechy do wody

-          na gest przywołujący uczniowie zbliżają się do krawędzi basenu w celu wyjaśnienia dalszego przebiegu ćwiczeń

4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności.

Nauczanie pracy nóg do stylu motylkowego, doskonalenie stylu klasycznego.

 

1.       Stanie przy ścianie basenu, uczniowie wykonują faliste ruchy tułowia w przód i w tył.

 

2.       Leżenie na piersiach przy ścianie basenu, podpór przodem- ruchy tułowia w górę i w dół.

 

3.       Ustawienie w szeregu naprzeciw liny torowej, na sygnał nauczyciela uczniowie przez odbicie od dna basenu wykonują przeskok w przód przez linę.

 

4.       Ustawienie przy brzegu basenu, uczniowie wykonują skoki do wody w przód przez odbicie od dna basenu.

 

 

5.       Przy brzegu basenu uczniowie wykonują poślizg pod wodą dodając „delfinowe” ruchy tułowia i nóg.

 

 

6.       Przy brzegu basenu uczniowie wykonują poślizg bokiem dodając „delfinowe” ruchy tułowia i nóg.

 

 

7.       Z deską, ramiona w przodzie uczniowie wykonują „delfinowe” ruchy tułowia i nóg z wydechem do wody.

 

 

 

8.       Z deską między nogami ruchy ramion do stylu klasycznego.

 

 

9.       Z deską, ramiona w przodzie uczniowie wykonują „delfinowe” ruchy tułowia i nóg z wydechem co czwarty ruch nóg.

 

10.   Z deską, ramiona w przodzie uczniowie wykonują pracę nóg do stylu klasycznego.

 

11.   Uczniowie płyną nogami ruchem „delfinowym” bez deski, z wydechem do wody, ramiona w przodzie.

 

12.   Uczniowie płyną wykonując pracę rąk do stylu klasycznego, nogi do stylu motylkowego.

 

13.   Z ramionami w przodzie uczniowie płyną nogami ruchem „delfinowym” bez deski, ze zmiennym tempem.

 

14.   Uczniowie płyną stylem klasycznym.

30 min.

 

 

 

 

-          ustawienie w szeregu przy ścianie basenu

 

 

 

-          ustawienie w szeregu przy ścianie basenu

-          korekcja błędów

 

 

-          ustawienie w szeregu przy linie torowej

-          rozpoczęcie na sygnał nauczyciela

-          zachowana odpowiednia odległość pomiędzy ćwiczącymi

 

-          ustawienie przy brzegu basenu

-          ćwiczenie wykonywać uczeń za uczniem

-          do połowy długości basenu

-          powrót marszem do brzegu basenu

-     ustawienie przy brzegu basenu

-          ćwiczenie wykonywać uczeń za uczniem

-          do połowy długości basenu

-          powrót marszem do brzegu basenu

 

-     ustawienie przy brzegu basenu

-          ćwiczenie wykonywać uczeń za uczniem

-          do połowy długości basenu

-          powrót marszem do brzegu basenu

-          przepłynięcie 25m

-          wykorzystanie desek pływackich

-          korekcja błędów

 

 

 

 

-          przepłynięcie 25m

-          wykorzystanie desek pływackich

 

 

 

-          przepłynięcie 25m

-          wykorzystanie desek pływackich

-          korekcja błędów

 

 

 

-          przepłynięcie 25m

-          wykorzystanie desek pływackich

 

 

-          przepłynięcie 25m

-          korekcja błędów

 

 

 

-          przepłynięcie 25m

-          korekcja błędów

 

 

 

-          przepłyniecie 25m

 

 

 

 

-          przepłyniecie 25m

 

 

 

 

5. Uspokojenie organizmu.

1.       Uczniowie płyną luźno dowolnym stylem.

2.       Wydechy do wody.

3.       Skoki do wody z asekuracją, gra w piłkę wodną

5 min.

 

 

10 min

-          przepłyniecie 50m

 

 

 

6. Część organizacyjno- porządkowa.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin