Ciasta.doc

(78 KB) Pobierz
Morelowy suflet

Morelowy suflet

75 dag moreli ( z puszki ),
4 jajka,
12,5 dag cukru,
łyżka cukru waniliowego,
15 dag mąki,
łyżeczka proszku do pieczenia,
cukier puder,
tłuszcz do smarowania formy,

SOS WANILIOWY
2 - 3 żółtka,
6 dag cukru,
cukier waniliowy,
1/4 l. mleka lub słodkiej śmietany.

 

Morele wyjąć z puszki, osączyć. Żaroodporną formę wysmarować tłuszczem i poukładać na niej połówki moreli. Białka oddzielić od żółtek. Żółtka, cukier i cukier waniliowy utrzeć na gładką masę. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Białka ubić na sztywną pianę i połączyć z masą. Przykryć nią morele, wierzch sufletu starannie wyrównać.

Piekarnik nagrzać do temperatury 220 st. C , wstawić suflet i piec przez około 30 minut.

Żółtka utrzeć z cukrem na gładką masę, dolewać stopniowo wrzące mleko lub śmietanę, cały czas mieszając, by sos się nie zważył. Naczynie  z sosem wstawić do drugiego - z gorącą wodą, ubijać dalej na parze. Gdy zgęstnieje, dodać cukier waniliowy. Schłodzić.

Suflet wyjąć z piekarnika, posypać cukrem pudrem. Podawać ciepły polany sosem waniliowym.

 

 

Murzynek w koszulce.

185 g. twardej czekolady,
3 jajka,
185 g. masła,
250 g. śmietany kremówki,
90 g. cukru pudru,
olej do smarowania  formy.

Połamaną w  niewielkie kawałki czekoladę włożyć do garnka. Garnek wstawić do innego garnka wypełnionego ciepłą wodą i postawić na ogniu. Do rozpuszczonej czekolady dodać rozdrobnione masło. Wymieszać. Czekoladę z masłem ostudzić. Białka oddzielić od żółtek. Białka odstawić. Żółtka dodać do czekolady z masłem i za pomocą trzepaczki lub miksera starannie wymieszać. Uzyskana masa powinna być gładka i gęsta.

Białka ubić na sztywną pianę. Po jednej łyżce dodawać do masy czekoladowej, delikatnie mieszając. Przełożyć do wysmarowanej formy (najlepiej o kształcie babki) i odstawić na  noc w zimne miejsce.

Śmietanę ubić, stopniowo dodając cukier. Zastygłą masę czekoladową wyjąć z formy (w razie potrzeby zanurzyć formę na kilka sekund w ciepłej wodzie) i szprycą do kremu udekorować całą powierzchnię śmietaną.

NASZE  RADY :

* Wnętrze murzynka nie jest zbyt słodkie, można więc do masy dodać nieco cukru pudru, pamiętając jednak, że wierzch deseru pokrywa bardzo słodka bita śmietana. I odwrotnie, jeśli kontrasty smakowe mają być duże, można użyć czekolady gorzkiej.

* Zamiast surowych żółtek, można dodać ubite na parze. Robimy to podobnie jak przy rozpuszczaniu czekolady z pomocą dwóch garnków. Ciepłą masę jajeczną, rozbitą trzepaczką, łączymy z rozpuszczoną czekoladą. Pianę, tak  jak w przepisie, dodajemy po schłodzeniu kremu. Na parze można ubijać również całe jajka.

 


Strucla z makiem i migdałami.

250 g. zmielonego maku,
1/2 l. mleka,
opakowanie budyniu waniliowego,
łyżka miękkiego masła,
żółtko,

LUKIER :
białko,
100 g. cukru,
200 g. cukru pudru,
2 łyżki prażonych płatków migdałowych,

sok z jednej cytryny.

 

CIASTO  DROŻDŻOWE :

500 g. mąki,

30 g. drożdży,

50 g. cukru,

1/4 l. mleka,

2 jajka,

150 g. masła,

sól,

35 g. słodkich i 15 g. gorzkich, obranych migdałów,

skórka otarta z 1 cytryny,

masło do posmarowania blachy.

 

Mąkę przesiać do miski i zrobić  w niej dołek. Przygotować rozczyn: do dołka włożyć pokruszone drożdże, łyżkę cukru, wlać letnie mleko i zmieszać z niewielką ilością mąki. Posypać mąką, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po 15 min. dodać 2 jajka, resztę cukru, masło, pokrojone słodkie i gorzkie migdały, skórkę cytrynową, szczyptę soli i wyrabiać ciasto, aż powstaną w nim pęcherzyki powietrza. Przykryć, odstawić w ciepłe miejsce na 40 min. do wyrośnięcia.

Mak gotować z 400 ml. mleka przez 10 min. na małym ogniu, aby napęczniał. Budyń wymieszać z pozostałym mlekiem, masłem, żółtkiem i cukrem. Dodać do masy makowej i mieszając zagotować, po czym ostudzić.

Ciasto drożdżowe wyłożyć na oprószoną mąką stolnicę i rozwałkować na grubość 1 cm. Masę makową równomiernie rozsmarować na cieście. Dłuższe boki ciasta zwinąć od zewnątrz do środka, formując struclę.

Ułożyć struclę na posmarowanej masłem blasze i zostawić na 20 min. do wyrośnięcia.

Nagrzać piekarnik do 200 st. C i piec struclę 35-45 minut.

Utrzeć przesiany cukier puder z białkiem i sokiem z cytrynowym. Ciepłą struclę posmarować lukrem i posypać płatkami migdałowymi.

 

 

Sernik z budyniem.

CIASTO :
2 szklanki mąki,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
pół kostki miękkiej margaryny,

pół szklanki cukru,

2 jaja,

żółto.

 

MASA  BUDYNIOWA :

litr mleka,

3 budynie czekoladowe.

 

MASA  SEROWA :

pół kostki miękkiej margaryny,

pół szklanki cukru,

4 serki waniliowe,

3 jaja,

białko,

budyń śmietankowy;

polewa czekoladowa,

wiórki kokosowe.

 

Z podanych składników zagnieść ciasto i wyłożyć je na prostokątną blaszkę. Ugotować budynie czekoladowe, gorące przełożyć na  surowe ciasto i równo rozsmarować. Odstawić do wystudzenia. Margarynę utrzeć z cukrem i stale ucierając dodawać na przemian serek waniliowy i żółtka. Następnie wsypać budyń śmietankowy, wymieszać. Na końcu lekko mieszając połączyć z pianą z 4 białek i równo rozłożyć na zimnym budyniu czekoladowym.

Wstawić na 40 minut do piekarnika nagrzanego do 180 st.C

Po upieczeniu polać polewą i posypać wiórkami.

 

 

Piernik staropolski.

 

CIASTO :
0,5 l. miodu,
2 niepełne szklanki cukru,
1 kostka margaryny lub smalcu,
1 kg. i 1 szklanka mąki tortowej,
3 jajka,
3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej,
1/2 szklanki mleka,

szczypta soli.

 

PRZYPRAWY :

po 2 łyżeczki cynamonu i imbiru,

po 1/2 łyżeczki pieprzu i gożdzików,

1 czubata łyżka ciemnego kakao.

 

BAKALIE :

1 szklanka posiekanych orzechów włoskich lub mieszanych,

1/2 szklanki posiekanej skórki pomarańczowej smażonej na cukrze,

1/2 szklanki rodzynek.

 

Miód, cukier i tłuszcz włożyć do garnka, powoli podgrzewać, stale mieszając, aż wszystkie składniki się połączą. Następnie masę ochłodzić i dodać do niej mąkę, jajka, sól, sodę rozpuszczoną w zimnym mleku oraz przyprawy. Rodzynki umyć i osączyć. Ciasto dobrze wyrobić, pod koniec wyrabiania dodać bakalie. Uformować kulę, włożyć ją do kamionkowego, szklanego lub emaliowanego naczynia, przykryć folią plastykową i okryć podwójnie złożoną ściereczką. Naczynie z ciastem odłożyć do leżakowania na 3 tygodnie w chłodne miejsce (np. na oknie, w spiżarni), ale nie do lodówki.

Blachę do pieczenia wysmarować tłuszczem i wysypać mąką. Ciasto wyłożyć warstwą najwyżej 5 cm, ponieważ podczas pieczenia bardzo rośnie. Piec 40-45 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 180-200 st.C.

Po upieczeniu i ostudzeniu placek owinąć w ściereczkę i odstawić na 7-10 dni, aż ciasto zmięknie. Piernik przekroić na 2-3 warstwy, przełożyć dobrymi powidłami lub masą orzechową i polać polewą czekoladową.

 

 

Łamańce z makiem

CIASTO :
2/3 szklanki mąki,
10 dag. masła,
4 dag. cukru pudru,
1 żółtko,
1 łyżka masła do wysmarowania blachy.

MASA  MAKOWA :
2 szklanki maku,
4 szklanki mleka,
1 1/2 szklanki płynnego miodu,
10 dag. mielonych orzechów,
15 dag. rodzynek,

15 dag. migdałów,

1 laska wanilii,

1 kieliszek rumu.

 

Masło posiekać z mąką, dodać cukier i żółtko. Wyrobić ciasto i włożyć na 30 min do lodówki. Ciasto rozwałkować cienko na stolnicy. Wykrawać prostokąty (2 x 7 cm) i układać je na blasze wysmarowanej masłem. Łamańce piec 10 min w piekarniku, nagrzanym do temp. 180 st.C, na jasnozłoty kolor.

 

MASA :

mak wypłukać, osączyć, zalać wrzącym mlekiem, dodać wanilię i gotować na bardzo małym ogniu ok. 20 min. Następnie wyłożyć na sitko, ostudzić, wyjąć wanilię i zemleć 3 razy w maszynce z sitkiem o małych otworach. Rodzynki opłukać i namoczyć w przegotowanej wodzie. Migdały sparzyć, obrać, drobno posiekać lub zemleć. Do maku dodać miód, rum, migdały i osączone rodzynki. Jeżeli masa jest zbyt gęsta, można ją rozrzedzić śmietaną. Mak oziębić w lodówce. Przed podaniem wetknąć w mak łamańce.

 

 

Makówka

50 dag. maku,
3 łyżki miodu,
30 dag. cukru do maku,
1/2 łyżeczki soli,
20 dag. rodzynek,
20 dag. orzechów włoskich,
20 dag. migdałów,
1/2 szklanki posiekanej skórki pomarańczowej z syropem,

1 mały zapach migdałowy,

1 duża strucla,

2,5 l. mleka,

1/3 kostki masła.

 

Mak sparzyć, osączyć i zemleć dwukrotnie. Rodzynki umyć i osączyć. Migdały sparzyć, obrać ze skórki i posiekać wraz z orzechami. Bakalie przesmażyć z masłem cukrem i miodem. Dodać mak i jeszcze chwilę smażyć. Następnie wlać 1 litr mleka, dodać skórkę pomarańczową i zapach. Makówka powinna mieć konsystencję półpłynną.

Struclę pokroić na cienkie kromki. Zagotować w garnku pozostałe mleko, mocno je osłodzić i w gorącym maczać kromki strucli, tak żeby dobrze nasiąkły. Namoczone kromki kłaść warstwami w salaterce i przekładać gorącym makiem. Makówkę podawać mocno schłodzoną w tym samym naczyniu lub wyłożoną na talerz (jeśli masa ma ściślejszą konsystencję).

 

 

Ucierane z makiem.

2 szklanki maku,
6 łyżek mąki ziemniaczanej,
2 szklanki cukru,
13 jajek,
1 cukier waniliowy,
1 mały zapach rumowy,
1 łyżka tłuszczu,
1 łyżka bułki tartej do przygotowania formy.


Mak umyć, sparzyć wrzątkiem, osączyć i zemleć przez sito o małych otworach. Żółtka ucierać z cukrem, cukrem waniliowym i zapachem rumowym na puszystą masę. Stopniowo dodawać mąkę i zmielony mak. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wymieszać z masą makową. Formę do pieczenia wysmarować tłuszczem, posypać tartą bułką i przelać do niej ciasto. Piec 1 godz. w temp. 190 st.C. Po ostudzeniu ciasto można polać lukrem lub polewą czekoladową.

 

 

Piegus

CIASTO :
80 dag mąki,
3 dag drożdży,
15 dag mąki,
1/2 szklanki cukru,
3/4 szklanki oleju słonecznikowego,

1 zapach rumowy,

1/2 łyżeczki soli,

2 łyżki tłuszczu do wysmarowania formy.

 

LUKIER :

1 szklanka cukru pudru,

3 łyżki mleka,

1 łyżka masła,

sok z 1 cytryny,

1 torebka cukru waniliowego.

 

Drożdże rozrobić 1/4 szklanki ciepłej wody. Mąkę przesiać, wlać drożdże, wsypać cukier i pozostawić w cieple na 40 min. Gdy drożdże podrosną, dodać sól, zapach rumowy, olej, trochę przegotowanej wody i wyrobić dobrze ciasto. Mak umyć, osączyć, dodać do ciasta i wymieszać. Ponownie odstawić w ciepłe miejsce, a gdy ciasto podrośnie, jeszcze raz dobrze wyrobić. Posmarować formę tłuszczem, przełożyć do niej ciasto i odstawić do wystygnięcia. Piec 30-40 min w temp. 180 st.C.

 

LUKIER :

Mleko podgrzać z masłem, dodać cukier puder i dobrze wymieszać. Dodać cukier waniliowy i sok z cytryny. Jeszcze raz wymieszać i polać lukrem ciepłe ciasto.

 

 

Orzechowo-czekoladowe

 

CIASTO:
1 1/2 szklanki mąki pszennej,
1/2 szklanki cukru,
17 dag masła,
2 żółtka,
1 torebka cukru waniliowego,
2 łyżki margaryny.

 

WARSTWA WIERZCHNIA:

2/3 tabliczki czekolady mlecznej (7 dag),

10 dag posiekanych orzechów laskowych,

1/3 szklanki cukru,

2 białka,

sól.

 

Masło utrzeć z cukrem na gładką masę. Dodać żółtka, mąkę i cukier waniliowy. Formę do pieczenia wysmarować margaryną i przełożyć do niej ciasto.

 

WIERZCHNIA WARSTWA :

Z białek i szczypty soli ubijać pianę, dodając stopniowo cukier. Następnie do piany wsypać orzechy, rozdrobnioną czekoladę i delikatnie wymieszać. Rozłożyć pianę równą warstwą na powierzchni ciasta. Wstawić ciasto do piekarnika nagrzanego do temp.165- -180 st.C i piec 30 min na jasnozłoty kolor. Po upieczeniu pokroić na kwadraty.

 

 

Ciasto z gruszkami

CIASTO :
1 szklanka mąki pszennej,
4 jajka,
15 dag miodu,
2 łyżki kakao,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,

1/4 łyżeczki cynamonu,

sól,

1 łyżka masła,

1 łyżka bułki tartej do przygotowania formy.

 

GRUSZKI:

6 gruszek (80 dag) lub 12 połówek gruszek z syropu,

1 łyżka soku z cytryny,

1 łyżka miodu.

 

KREM:

1 1/2 szklanki mleka,

2 łyżki kakao,

2 łyżki miodu,

2 płaskie łyżki mąki pszennej,

2 łyżki wódki,

1 łyżeczka olejku rumowego.

 

PRZYBRANIE:

2 szklanki bitej śmietany,

3 łyżki płatków migdałowych lub posiekanych orzechów włoskich.

 

CIASTO:

Oddzielić żółtka od białek. Żółtka, 4 łyżki wody i miodu utrzeć na gładką masę. Mąkę, proszek do pieczenia, kakao i cynamon przesiać, wsypać do masy i wymieszać. Z białek i szczypty soli ubić pianę, dodać do ciasta i lekko wymieszać.

Formę do pieczenia wysmarować masłem i wysypać bułką tartą. Ciasto wlać do formy i wygładzić zwilżoną łyżką. Piec 30-40 min w piekarniku nagrzanym do temp. 180 st.C. Po upieczeniu wyjąć z formy.

 

GRUSZKI:

Świeże owoce obrać, dokładnie oczyścić z gniazd nasiennych (gruszki z syropu osączyć) i pokroić w plasterki. Do garnuszka wlać 1 szklankę wody, dodać sok z cytryny, miód i gruszki. Ugotować gruszki do miękkości (5-7 min), a następnie ostudzić i osączyć.

 

KREM:

Odlać 2 łyżki mleka i wymieszać z mąką. Pozostałe mleko podgrzewać z miodem. Kakao rozpuścić w 2 łyżkach ciepłego mleka i wlać do gotującego się mleka z miodem. Następnie dodać mąkę rozprowadzoną zimnym mlekiem i ponownie zagotować, stale mieszając. Otrzymaną masę przestudzić, wlać olejek zapachowy, wódkę i wymieszać. Ciasto posmarować ciepłym kremem, ułożyć na nim gruszki i odstawić do ostygnięcia. Przed podaniem pokryć wierzch ciasta bitą śmietaną i posypać płatkami migdałowymi.

 

 

Ciasteczka serowe

50 dag sera ementalera,
20 dag mąki pszennej,
2 żółtka,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
sól.

Ser zetrzeć na tarce o małych oczkach. Dodać mąkę z proszkiem, żółtka, szczyptę soli i wyrobić na gładką masę. Następnie rozwałkować ciasto na placek grubości 2 cm, wycinać foremką drobne ciasteczka, układać je na blasze do pieczenia, posypanej mąką, i piec 12-15 min w piekarniku, w temp.180 st.C.

 

Tort bezowy

 

40 dag bezów,
2 szklanki słodkiej śmietanki (18-procentowej),
2 torebki cukru waniliowego,
2 łyżki cukru pudru,
4 łyżeczki żelatyny,
sok z 1/4 cytryny,
1 puszka ananasa,
2 pomarańcze,
6 mandarynek,

1 kiwi,

1/2 tabliczki gorzkiej czekolady.

 

Pomarańcze i mandarynki umyć, obrać ze skórki i podzielić na cząstki. Kiwi umyć, obrać i pokroić w plasterki. Ananasy osączyć na sitku. Żelatynę namoczyć w 3 łyżkach zimnej wody, a gdy napęcznieje, podgrzać na małym ogniu stale mieszając, aż się całkowicie rozpuści.

Śmietanę ubić, dodając pod koniec ubijania cukier puder i cukier waniliowy oraz po kropelce rozpuszczoną żelatynę i sok z cytryny. Na paterze lub dużym talerzu układać warstwami: bezy, owoce i bitą śmietanę. Udekorować startą na tarce czekoladą i kiwi. Schłodzić 2-3 godz. w lodówce.

 

 

Ciasto orzechowe

6 jaj,
szklanka cukru,
szklanka mielonych orzechów,
łyżka mielonej kawy naturalnej,
pół łyżeczki proszku do pieczenia,
łyżka tartej bułki,

 

Ubić sztywną pianę z białek, pod koniec ubijania dodać łyżkę cukru. Utrzeć żółtka z resztą cukru, połączyć z orzechami, kawą tartą bułką oraz proszkiem, ostrożnie wymieszać z pianą. Wyłożyć ciasto do tortownicy i upiec w niezbyt mocno nagrzanym piekarniku.

 


Murzynek z gruszkami

2 szklanki mąki,
półtorej szklanki cukru,
5 jaj,
pół kostki masła lub margaryny,
3 łyżki oleju,
4 łyżki kakao,
łyżka proszku do pieczenia,
cukier waniliowy,
gruszki surowe lub z kompotu,

Masło, cukier, kakao rozpuścić w rondelku, wlać olej i 1/3 szklanki wody, ostudzić. Do masy dodać kolejno (cały czas mieszając) żółtka, mąkę z proszkiem do pieczenia oraz pianę z białek. Ciasto przełożyć do podłużnej blachy, na wierzchu położyć obrane i pokrojone owoce. Piec około godziny. Ostudzone ciasto można polać polewą.

 

 

Makowiec cytrynowy

CIASTO:
30 dag mąki,
30 dag cukru,
18 dag masła lub margaryny,
6 jaj,
skórka i sok z jednej cytryny,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,

MASA:
30 dag maku,
3 jaja,
szklanka cukru pudru,

cukier waniliowy,

olejek migdałowy,

 

Mak opłukać, sparzyć i 2-3 razy przepuścić przez maszynkę do mięsa. Utrzeć żółtka z cukrem, dodać aromaty, pianę ubitą z białek i lekko wymieszać. Utrzeć masło z cukrem i żółtkami do białości. Dodać startą skórkę i sok z cytryny, mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i na końcu sztywno ubitą pianę.

Połowę ciasta wylać do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej tartą bułką tortownicy, ułożyć warstwę maku, a na nią drugą część ciasta. Piec około 40 minut w średnio nagrzanym piekarniku.

 

 

Rożki z masą orzechową

CIASTO:
20 dag mąki,
20 dag masła,
3 żółtka,
2 łyżki gęstej śmietany,

MASA:
20 dag drobno pokruszonych orzechów,
20 dag cukru pudru,
4 białka,
cukier waniliowy,

Mąkę, masło, żółtka i śmietanę wymieszać, zagnieść. Uformować z ciasta kuleczki wielkości orzecha włoskiego i wstawić do lodówki na 3-4 godziny. Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier puder i cukier waniliowy, razem ubijać jeszcze 10 minut, po czym wsypać orzechy i delikatnie wymieszać. Kulki ciasta bardzo cienko rozwałkować, przekroić na dwie części, na każdą część nałożyć trochę masy i zwinąć rożek. Upiec na jasnozłoty kolor w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni C.

 


Trójniak

2 szklanki i łyżka mąki,
25 dag masła roślinnego,
8 łyżek oleju,

5 jaj,

szklanka cukru,

łyżeczka octu,

2 łyżeczki proszku do pieczenia,

łyżka kakao,

pół szklanki maku,

zapach waniliowy.

 

Masło roślinne utrzeć z żółtkami i cukrem na puszystą masę. Następnie dodać proszek do pieczenia, ocet, olej i zapach waniliowy. Znowu utrzeć. Wsypać dwie szklanki mąki, wyłożyć pianę ubitą z białek i starannie wymieszać. Podzielić ciasto na 3 części. Do jednej dodać łyżkę mąki, do drugiej łyżkę kakao, do trzeciej pół szklanki maku. Do wysmarowanej tłuszczem blachy wyłożyć ciasto białe, potem ciasto z kakao, na wierzch ciasto z makiem. Po upieczeniu polać polewą kakaową.

 

 

Sernik malinowy

50 dag sera twarogowego tłustego lub półtłustego,
25 dag malin lub truskawek,
1 torebka galaretki malinowej lub truskawkowej,
1 1/2 szklanki śmietany kremówki,

1 torebka cukru waniliowego,

10 dag cukru,

1/2 cytryny,

30 dag biszkoptów.

 

Galaretkę rozpuścić w gorącej wodzie (wziąć o połowę mniej wody niż podano w przepisie) i ostudzić. Ser zemleć i utrzeć z cukrem, cukrem waniliowym oraz częścią śmietany (1 szklanka) na kremową masę. Maliny opłukać lub rozmrozić, zmiksować i dodać do masy serowej. Sok i skórkę startą z 1/2 cytryny wymieszać z ostudzoną galaretką. Następnie połączyć z masą. Tortownicę wyłożyć biszkoptami. Przełożyć do niej masę i wstawić do lodówki na 6 - 8 godz. Pozostałą śmietanę ubić na sztywno i przybrać nią sernik tuż przed podaniem.

 


Sernik brzoskwiniowy

1 puszka brzoskwiń,
50 dag sera twarogowego tłustego lub półtłustego,
3 jajka,
5 dag rodzynek,
1 1/2 szklanki cukru pudru,

2 łyżki masła,

1 torebka galaretki owocowej,

30 dag biszkoptów.

 

Przygotować galaretkę według przepisu na opakowaniu. Masło utrzeć z cukrem i żółtkami, dodać zmielony ser i utrzeć na gładką masę. Do masy serowej dodać połowę galaretki

 


Przysmak tropikalny

CIASTO:
10 dag mąki,
2 jajka,
10 dag cukru,
2 łyżeczki rumu,
2 łyżki masła lub margaryny,
2 owoce kiwi,
4 daktyle do przybrania.

NADZIENIE:
1 puszka ananasów,
25 dag daktyli,
10 dag wiórków kokosowych,
1 łyżeczka rumu,

1 łyżeczka cukru,

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin