Odpylanie suche.doc

(218 KB) Pobierz
POLITECHNIKA KRAKOWSKA Instytut Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji

 


POLITECHNIKA KRAKOWSKA
 

Instytut Aparatury Przemysłowej i Energetyki

 

Katedra Aparatury Przemysłowej

 

                                                           

studium...Dzienne........rok.akad...2007/08

 

grupa       303           zespół     32               

 

data: 24.10.2007r.       

 

 

 

 

 

LABORATORIUM Z PRZEDMIOTU

URZĄDZENIA I SYSTEMY OCHRONY ŚRODOWISKA

 

 

 

 

Ćwiczenie A

 

SUCHE URZĄDZENIA ODPYLAJĄCE - CYKLONY

 

 

 

1.   Maciej Łagowski

2.   Rafał Łysik

3.   Dawid Makuła

4.   Łukasz Murat

5.   Daniel Musiał

6.   Tomasz Motak

7.   Emilia Olszewska

8.   Piotr Ordecki

9.   Marcin Prokop

10.   Artur Pulchny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.     Zasada działania i konstrukcja cyklonów

 

Cyklony należą do grupy odpylaczy odśrodkowych, tzn., że do prawidłowego działania wykorzystuje działanie siły odśrodkowej.

Zasada działania jest niezwykle prosta, wprowadzony stycznie do cyklonu strumień zapylonego gazu przepływa przez niego pod postacią dwóch spiralnych strug. Struga zewnętrzna, wykonując 1,5 – 3 zwojów, przesuwa się w kierunku stożka cyklonu, natomiast struga wewnętrzna, wirując w tym samym kierunku, przepływa o króćca przelewowego, zwanego kominem cyklonu. Wewnątrz urządzenia gaz podlega ruchowi obrotowemu, w związku z czym, cząstki pyłu zawieszonego w gazie mając masę znacznie większą niż masa cząstek gazu, podlegają działaniu siły odśrodkowej i zostają odrzucone ku ściance cyklonu. Po dotarciu do niej i wielokrotnym obiciu się o nią, tracą energię kinetyczną i pod działanie m siły ciężkości opadają w dół do stożkowej części cyklonu, skąd zostają odprowadzone do zewnętrznego zbiornika. Gaz pozbawiony znacznej części pyłu wypływa środkiem cyklonu ku górze.

 

Schemat urządzenia.

 

2.    Schemat stanowiska i cel ćwiczenia

 

Celem ćwiczenia jest wyznaczenie charakterystycznych wartości pracy cyklonu oraz zapoznanie się z problemami eksploatacji odśrodkowych urządzeń odpylających.

 

 

 

3.    Metodyka pomiaru

 

Pierwszym krokiem podczas wykonywania pomiaru jest ważenie początkowej masy pyłu, następnie włączamy urządzenie i przez dozownik dodajemy pyl do obiegu powietrza. Po zakończeniu pomiaru pobieramy z zasobnika odpylony proszek i ważymy, otrzymując masę po pomiarze służąca nam do wyznaczenia sprawności. Odczytujemy z konsoli pozostałe parametry, przy których dokonany był pomiar. Następnie wyznaczamy sprawność korzystając ze wzoru :

gdzie jest masą pyłu zatrzymanego przez odpylacz, a  masą pyłu wprowadzonego do urządzenia

4.    Tabelaryczne zestawienie wyników

 

 

Nr pomiaru

m1
[g]

m2
[g]

Dp
[Pa]

v
[m/s]

t
[oC]

h [%]

1

41,45

37,24

120

25,5

24

89

2

37,24

34,64

80

20,0

24

93

3

34,64

31,28

40

14,0

24

90

5.    Wnioski z badań

 

Pomiary nie były wykonywane z aptekarską dokładnością, więc wyniki nie są do końca rzeczywistym odzwierciedleniem sprawności odpylacza, chociaż trzeba przyznać, że sprawność urządzenia wyszła nam bardzo dobra.

Widać, że prędkość z jaką doprowadzany jest gaz ma wpływ na skuteczność odpylania. Nie może ona być ani za mała, gdyż wtedy cząstki pyłu mają zbyt małą energię i osiadają na naelektryzowanych ściankach cyklonu, ani za duża, gdyż podczas przejścia wiru pierwotnego (zewnętrznego) w wir wtórny (wewnętrzny) tworzą się turbulencje mogące powodować powtórne zapylenie gazu.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin