I. Dane osobowe:
1. Wiek- 21- 60
2. Jednostka chorobowa: schizofrenia paranoidalna, katatoniczna, depresja, zaburzenia lękowe, choroba alkoholowa
3. Stan psychofizyczny:
- psychiczny-. Podopieczni w dobrym samopoczuciu, chętni do współpracy, otwarci na pomysły, spowolnieni myślowo na skutek terapii lekowej
· fizyczny- podopieczni nie skarżą się na zaburzenia somatyczne, nieco ociężali, poruszają się samodzielnie
.
II. Konspekt:
1. Prowadzący- Wioletta Stępień
2. Miejsce – świetlica w oddziale psychiatrycznym
3. Czas trwania- 50 minut
4. Temat: wyrażanie w rysunku emocji dostarczonych przez muzykę.
5. Forma organizacyjna- czynna, grupowa
6. Rodzaj terapii- muzykoterapiaczynna, rysowanie odczuć jakie dostarcza nam muzyk, elementy socjoterapii, elementy psychoterapii
7. Metody pracy: oparta na słowie –instruktaż, oglądowa- pokaz, oparta na praktycznej działalności - ćwiczenia oparta na obserwacji, pokaz
8. Środki dydaktyczne- odtwarzacz płyt, płyta cd, kartki, kredki
9. Cel ogólny: ujawnienie emocji dostarczonych przez muzykę
10. Cele szczegółowy:
zmiana nieprawidłowych zachowań psychofizycznych
uspokojenie, rozluznienie
usprawnienie funkcji percepcyjno – motorycznych
usprawnienie odbieranych bodzców słuchowych, dotykowych i wzrokowych
ćwiczenie pamięci trwałej i świeżej
kształcenie wyobrazni
ćwiczenie spostrzegawczości
ćwiczenie koncentracji uwagi
niwelowanie i pokonywanie barier poznawczych
rozwijanie aktywności twórczej
usprawnienie umiejętności rozluznienia psychicznego i fizycznego
rozwijanie wrażliwości muzycznej
poprawa nastroju
ćwiczenie poprawnego reagowania na polecenia prowadzącego
ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowo- słuchowej
rozwiązywanie problemów emocjonalnych ( zwłaszcza w nazywaniu nabywanie uczuć)
umiejętność okazywania swoich emocji, uczuć
ćwiczenie pracy w grupie
III. Przebieg zajęć:
WSTĘP ( 5minut)
Powitanie uczestników zajęć, przedstawienie tematu zajęć, przygotowanie stanowiska pracy
ROZWINIĘCIE (20 minut)
Prowadząca podaje instrukcję do zajęć
Wysłuchanie w ciszy i w spokoju piosenki
Przelanie na papier uczuć, emocji jakich dostarczyła piosenka ( w trakcie malowanie piosenka również leci )
Omówienie prac przez podopiecznych
ZAKOŃCZENIE (5minut)
Zakończenie zajęć – podziękowanie za zajęcia, zaproszenie na następne oraz posprzątanie stanowiska pracy
Literatura
K. Milanowska TERAPIA ZAJĘCIOWA
Dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb podopiecznych: pacjenci nie wymagają dostosowania stanowiska pracy.
Przestrzeganie przepisów BHP: przed zajęciami przewietrzenie sali, , zapewnienie oświetlenia , odpowiedniej ilości miejsc oraz zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pracy podczas zajęć.
asfalt1213