Czasy_ostateczne.doc

(418 KB) Pobierz
Czasy ostateczne
Czasy ostateczne


03-09-25 09:59

 

Spis treści :

 

Zasady studiowania Biblii              3

Perspektywa prorocka              4

Znaki końca              4

Zwiedzenie              5

Wypełnione proroctwa              10

Błędne interpretacje              12

Nasza postawa względem końca              13

Yeshua = Zbawienie, Wybawienie, Uratowanie, Ratunek              14

Pierwsza połowa 7 lat – Początek Boleści – Pseudo-Christos              15

księga Daniela              15

24  rozdział Ewangelii Mateusza              16

Antychryst              16

Około połowy 7 lat              19

Na skrzydłach orła ...              19

12 rozdział Apokalipsy – Niewiasta i Smok              22

Druga połowa 7 lat – Wielki Ucisk – Anti-Christos              28

Fałszywy Prorok              28

Dwóch świadków              29

Liczba 666              31

Ostrzeżenie dla pozostawionych              32

144 tysiące ?              34

Wielka Nierządnica - Babilon              35

Trzej aniołowie              36

Plagi ostateczne              36

Pod koniec Wielkiego Ucisku              38

Trąba siódma -  ostateczna              39

Dzień Pański              40

Przyjście Pana Jezusa po swój kościół              41

Pierwsze zmartwychwstanie – Kościoła              41

Pochwycenie Kościoła na obłoki              42

Nawrócenie Żydów              44

Bema - Sąd domu Bożego              45

Uczta weselna Baranka              46

Powrót Pana Jezusa na ziemię              47

Bitwa Armaggedon              49

Sąd na narodami i Izraelem              50

Milenium - Rządy Chrystusa na Ziemi              51

Chrystus Królem na ziemi              51

Świat podczas milenium              52

Brak wojen              53

Przyroda              53

Żydzi podczas milenium              54

Gdy minie 1000 lat              54

Sąd ostateczny              55

Drugie zmartwychwstanie              55

Nowe Niebo i Ziemia              56

Dodatki :              57

Słowniczek eschatologiczny              57

Polecane strony w internecie :              57

Uwaga              58

Chrześcijaństwo ewangeliczne – częste pytania              58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koniec świata, z tego jak jest potocznie rozumiany, to pomieszanie ludowych wierzeń i przekazu biblijnego, dających w rezultacie nieprawdziwy obraz tego czym są czasy ostateczne ostatecznych lub koniec świata, o którym mówi Pan Jezus w Ewangelii Mateusza 24:3

 

Najpowszechniejsza amilenijna wersja wydarzeń pochodzi jeszcze z zamierzchłych czasów, kiedy Pismo nie było dobrze znane, tymczasem studium czasów ostatecznych jest wyjątkowo wielowątkowe i przenika całą Biblię. Bez tego całościowego spojrzenia uzyskujemy obraz niepełny, a co za tym często także nieprawdziwy, nazbyt uproszczony. Dzieje się to wtedy gdy nie uwzględnimy wszystkich wersetów mówiących na dany temat a brakującą resztę wypełnimy naszymi własnymi koncepcjami.

 

Przekaz tradycji dostarcza nam bardzo prostą, amilenijną perspektywę, zbudowaną na zaledwie kilku wersetach. Ale tak chyba jest z każdym badaniem - im bardziej studiujemy zagadnienie, tym więcej widać szczegółów. Niektóre z nich nawet mogą przeczyć naszym ustalonym wierzeniom. Dlatego do przyjęcia prawdy potrzebna jest wielka otwartość umysłu, a nie zatrzymywanie się na jednej prawdzie. Ja sam poglądy zmieniłem gruntownie kilka razy, ale im więcej studiuję temat tym bardziej opinia moja jest mocniej ugruntowana w Słowie Bożym, stabilniejsza i skuteczniej potrafię jej bronić. Uważam także, że prawda nie jest skupiona w jednym człowieka, że każdy wierzący może mieć własne poznanie, a że poznanie nasze jest częściowe (1 Kor 13:9) dlatego uznaję za pożyteczne czytanie komentarzy różnych autorów, choćbym nawet nie zgadzał się z ich główną opinią, zawsze mogę znaleźć tam coś ciekawego. Na końcu znajdziesz zatem drogi czytelniku bibliografię.

 

Zasady studiowania Biblii

 

Tekst niniejszy to analiza biblijna, wierzę, że rzetelna. Podstawą dobrego studium są zasady herementeutyki (gr. hermeneuein - wyjaśniać, interpretować) :

1.      Pismo musi być interpretowane wg kontekstu historycznego, gramatycznego, literackiego itp.

2.      Pismo interpretuje Pismo – to znaczy, jeśli czegoś nie rozumiemy to odpowiedzi szukamy w innych fragmentach, a potem w źródłach pozabiblijnych.

3.   O interpretacji decyduje prowadzenie Ducha Świętego – do studium Pisma siadamy w modlitwie i pokorze serca, aby przyjmować nowe rzeczy bez uprzedzeń.

To wspaniałe widzieć jak Pismo odkrywa swoje tajemnice. Najważniejsze jednak to przyjmować to co Pismo mówi, nawet jeśli burzy to nasz porządek i nie dodawać nic do tego co się dotychczas wiedziało. Jest to wyjątkowo trudne, kiedy tradycja np. tak wielkiej denominacji jak rzymski katolicyzm jest amilenijna i tak powszechna. Zatem pamiętając :

 

Ap 22:18-19

18. Ja świadczę każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze.
19. A jeśliby ktoś odjął co ze słów księgi tego proroctwa, to Bóg odejmie jego udział w drzewie życia i w Mieście Świętym - które są opisane w tej księdze.

 

Dokument ten nie wspiera doktryny żadnego kościoła, jest wynikiem mojego osobistego studium w oparciu o szerokie źródła. Egzegeza tekstu jest dla mnie ważniejsza niż opinie, więc szybko zauważysz czytelniku, że wersety dominują nad moimi komentarzami. Możesz nawet czuć niedosyt szczegółów w pewnych miejscach, ale postanowiłem, że tam gdzie Pismo nie podaje szczegółów, ja też tego nie zrobię, chyba, że mogą to być uzasadnione hipotezy. Dokument ten nie jest zamknięty, jego podstawowa wersja istnieje w wersji elektronicznej i wciąż jest rozbudowywana. Bardzo chętnie przyjmę wszelkie komentarze i dołączę ich wątek do treści. Cytaty pochodzą z katolickiej Biblii Tysiąclecia o ile nie zaznaczono inaczej. Zapraszam do lektury.

 

 

Perspektywa prorocka

 

Aby dobrze rozumieć proroctwa trzeba wiedzieć, że w Bożej wielkiej mądrości proroctwa znajdują często nie jedno ale kilka wypełnień, z tym, że to ostatnie jest zwykle pełniejsze. Druga ważna rzecz to wiedzieć, że im dalej od wydarzenia tym bardziej wydarzenia są ogólniej widziane. Czyli im proroctwo bliżej danych wydarzeń, tym widzimy więcej szczegółów. Nazywamy to perspektywą prorocką. Jest to podobne do przyglądania się z daleka górom – z daleka widząc tylko zarys wydaje nam się, że ogarniamy wszystko a im bliżej widzimy coraz więcej szczegółów, zaczynamy widzieć doliny i ogarniamy ich wielkość. Podobnie prorok z daleka widzi kilka wydarzeń jako jedno, widzi góry ale nie rozróżnia dolin. Poniżej przykład z Mateusza 24:

 

 

1.      Zbezczeszczenie świątyni czyli postawienie w niej obcego bożka.


Mt 24:15
15. Gdy więc ujrzycie "ohydę spustoszenia", o której mówi prorok Daniel, zalegającą miejsce święte - kto czyta, niech rozumie –

 

Wstępne wypełnienie się tego proroctwa nastąpiło w roku 70 kiedy wojska cesarza Tytusa zniszczyły Miasto Święte i świątynię . Nie wszystkie jednak elementy znalazły pełne wypełnienie.

W przeciwieństwie do Antiocha Epifanesa, który w 168 r.p.C. zbezcześcił świątynię, Tytus "ograniczył" się do zrównania jej z ziemią. Wiemy, że ponownie uczyni to dopiero antychryst .
 

2. Intensywność ucisku


Mt 24:21
21. Będzie bowiem wówczas wielki ucisk, jakiego nie było od początku świata aż dotąd i nigdy nie będzie.
 

Taki ucisk może z definicji zdarzyć się tylko raz. W trakcie prześladowań w 70 roku zginęło mniej niż milion Żydów ale jest to o wiele mniej niż 6 milionów zabitych przez Hitlera. Czyli widać, że tamten ucisk nie był największy. Zatem prześladowania czasu ostatecznego będą największe, czyli będą okresem pełnego wypełnienia proroctwa.

 

 

 

Znaki końca

 

Koniec historii zajmuje w Biblii wyjątkowo ważne miejsce i jest bardzo szczegółowo opisany, tutaj przyjrzyjmy się ważniejszym z nich. W tej sekcji przedstawiam wybrane znaki, które przybliżają nas do realizacji proroctw, ale nie znalazły jeszcze wypełnienia.

 

 

 

 

 

 

Ewangelia musi zostać ogłoszona wszystkim narodom

 

Jezus zapowiada, że :

 

Mt 24:14
14. A ta Ewangelia o królestwie będzie głoszona po całej ziemi, na świadectwo wszystkim narodom. I wtedy nadejdzie koniec.

 

Koniec nastąpi wtedy gdy Ewangelia zostanie ogłoszona wszystkim narodom. Jak oceniają źródła chrześcijańskie ...

 

W połowie lat 80-tych było 80 tys. grup etnicznych (liczących po 10 tys. lub więcej członków), do których nigdy nie dotarła Ewangelia. Dzięki masowej współpracy wielu organizacji misyjnych i kościołów, dzisiaj jest mniej niż 700 takich grup, w których nie ma funkcjonującego kościoła. Ocenia się, że do roku 2005 każdy naród, plemię i grupa etniczna świata przyjmie Ewangelię.

 

Te dane mogą się oczywiście mylić.

 

Prorocki psalm 98 opowiada o powrocie Pana Jezusa, w kontekście już ogłoszonej Ewangelii. 

Zwiedzenie

 

Mt 24:4-14
4. Na to Jezus im odpowiedział: Strzeżcie się, żeby was kto nie zwiódł.
5. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem Mesjaszem. I wielu w błąd wprowadzą. 11. Powstanie wielu fałszywych proroków i wielu w błąd wprowadzą;
 

Czasy końca przesycone wprost są wielką ilością fałszywych teorii i fałszywych proroków.

 

Mt 24:23
23. Wtedy jeśliby wam kto powiedział: Oto tu jest Mesjasz albo: Tam, nie wierzcie!

 

Jeśli ktoś będzie twierdził, że jest Chrystusem lub coś jest Nim, mamy mu nie wierzyć. Werset 5-ty mówi, że wielu pójdzie za fałszywą nauką. Skądinąd wiadomo, że zbawienie jest dla nielicznych.

 

Mt 7:14

14. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują.

 

Czy wierzysz w powyższe słowa ? Jeśli masz w sobie tendencję aby je negować, i myśleć, że zbawienie jest szeroką drogą dla mas a fałszywi prorocy to wynik działania niewielkich sekt to stoisz w konflikcie ze słowami Pana Jezusa. Przekonanie, że mamy rację a jednoczesne stanie w konflikcie ze Słowem Bożym jest właśnie zwiedzeniem..

 

Na czym opierasz swoją pewność, że będzie inaczej, że znajdujesz się w tym nielicznym gronie, które nie pójdzie do piekła ? Możliwe, że już rozpoznałeś w swym życiu Pana Jezusa jako swego Pana i Zbawiciela. Halleluja, jesteśmy braćmi ! Lecz jeśli nie zaprosiłeś  Jezusa, to właśnie przekonanie, że jest się nie aż tak bardzo złym człowiekiem jest największym oszustwem diabła. Ono prowadzi człowieka do przekonania, że my osobiście nie potrzebujemy przebaczenia, że wystarczy chodzić do kościoła, może wspólnoty i wieść przyzwoite życie zgodne z sumieniem i “będzie nienajgorzej”.

 

 

 

 

 

Pismo mówi coś innego :

 

Rz 3:23

23. wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej,

 

Wszyscy zatem zasługujemy na piekło, nie mniej nie więcej. 

W liście do swego ucznia Tymoteusza, apostoł Paweł podaje przykłady zwiedzenia :

 

1 Tm. 4:1-3
1. Duch zaś otwarcie mówi, że w czasach ostatnich niektórzy odpadną od wiary, skłaniając się ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów.
2. [Stanie się to] przez takich, którzy obłudnie kłamią, mają własne sumienie napiętnowane.
3. Zabraniają oni wchodzić w związki małżeńskie, [nakazują] powstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył, aby je przyjmowali z dziękczynieniem wierzący i ci, którzy poznali prawdę.

 

Zwróć uwagę, że chodzi nie o ateistów czy inne religie ale o tych, którzy "odpadli od wiary". Czy  twoi duchowni mogą zawierać związki małżeńskie czy jest to zabronione ? Czy nakazuje się powstrzymywanie od pewnych pokarmów ? Nie chodzi o to, że bezżeństwo jest złe, np. Pan Jezus nie miał żony, także prawdopodobnie św. Paweł. Bezżeństwo jednak jest powołaniem,  indywidualnym darem do Boga, a nikt nie może komuś sugerować czy ma się żenić czy nie.

 

1 Kor 7

7. Pragnąłbym, aby wszyscy byli jak i ja, lecz każdy otrzymuje własny dar od Boga: jeden taki, a drugi taki. 17. Zresztą niech każdy postępuje tak, jak mu Pan wyznaczył, zgodnie z tym, do czego Bóg go powołał. Ja tak właśnie nauczam we wszystkich Kościołach.

 

Czy tak właśnie się naucza w twoim kościele ? Powołanie daje Bóg, nasze talenty i powołanie są Jego darem. Dobrowolność jest w sprawach powołania rzeczą kluczową, duszpasterz nie może wskazać komuś jakie jego powołanie. To dotyczy także sfery małżeńskiej. Zobacz ile jest słów z Ducha wolności w tym rozdziale  : 1 Kor 7:5 “za obopólną zgodą” w. 15 “nie jest skrępowany” w. 37 “bez jakiegokolwiek przymusu”. Niektórzy sugerują : czy jest możliwe całkowicie poświęcić się służbie duszpasterskiej jeśli ma się obowiązki małżeńskie ? Jest czy nie jest, to też zależy od powołania jakie daje każdemu Pan osobiście. Jednak Pismo raczej powątpiewa w kwalifikacje pasterskie osoby niesprawdzonej w prowadzeniu rodziny :

 

1 Tm 3:5

5. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?

 

Kościół podobnie jak i zwykła rodzina potrzebuje umiejętnego okazywania miłości i zarządzania. Kto okaże się łagodnym liderem w rodzinie, będzie nim i dla Kościoła. Zaprzeczenie swemu powołaniu prowadzi w konsekwencji do życia sprzecznego z Bożym standardem. Mogą to być dewiacje seksualne lub jak apostoł Piotr przestrzega :

 

1 Piotr. 5:2-3

2. Paście trzodę Bożą, która jest między wami, nie z przymusu, lecz ochotnie, po Bożemu, nie dla brzydkiego zysku, lecz z oddaniem. 3 Nie jako panujący nad tymi, którzy są wam poruczeni, lecz jako wzór dla trzody.

 

Pragnienie zysków i władzy są głównym niebezpieczeństwem dla pasterzy. Pan Jezus potępił szatańskiego ducha panowania nad wierzącymi – jest on nazwany nikolaityzmem (nikolaos  - gr. panować nad ludem) zobacz Ap 2:6 – to zwiedzenie czasów ostatecznych – naszych czasów. Jedno z wielu.

 

 

Pogłoski wojenne

 

Mt 24:6

6. Będziecie słyszeć o wojnach i o pogłoskach wojennych; uważajcie, nie trwóżcie się tym. To musi się stać, ale to jeszcze nie koniec!

7. Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu.

 

Werset 6 ten jest bardzo interesujący. Mówi : "Będziecie słyszeć" Jezus nie mówi "Będziecie doświadczali wojny" bo te są od zawsze ale adresuje tutaj jakby do środków masowego przekazu, kiedy sami nie uczestnicząc wyjątkowo dobrze wiemy, gdzie coś się dzieje.

 

Katastrofy przyrodnicze

 

7b. Będzie głód i zaraza, a miejscami trzęsienia ziemi.

 

O ile wydarzenia wojenne i zmiany klimatyczne można wyjaśnić ingerencją człowieka, to czym wyjaśnić stały wzrost trzęsień ziemi w ostatnim stuleciu i dekadzie ? Zmiany w przyrodzie są aż nazbyt widoczne, nawet na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat . Wahania klimatu odczuwamy także w Polsce - trąby powietrzne i wielki grad kiedyś były rzadkością, obecnie co roku pustoszą kraj.  Klimatolodzy zachęcają byśmy się już lepiej przyzwyczaili do nowej aury.

Spójrzmy na statystyki :

 

Wojny

-     co roku wydaje się 180 miliardów dolarów na uzbrojenie

-          w wieku XX-tym było więcej konfliktów narodowych, niż we wszystkich poprzednich wiekach razem

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin