TEMAT: Z JEZUSEM WYRUSZAMY NA WAKACJE
Cel dydaktyczny: ukazanie katechizowanym, że nie ma wakacji od Pana Boga
Cel wychowawczy: kształtowanie postawy odpowiedzialności za swoje życie religijne w czasie wakacji
1.
Modlitwa:
2.
Sprawdzenie:
- Obecności
- Zeszytów
- Podręczników
- Wiadomości z ostatniej katechezy
3.
Zainteresowanie tematem:
Dlaczego ludzie kupują i noszą zegarki? (pokazuję zegar)
A po co nam kalendarz? (pokazuje kalendarz)
Kto przy pomocy kalendarza obliczy, ile miesięcy spotykaliśmy się w tej klasie (10 miesięcy).
Co wydarzyło się w tym czasie?
Jakie zmiany zachodziły w przyrodzie? (opadły liście z drzew, przekwitły kwiaty, padały deszcze, nadeszły mrozy, padał śnieg, po pewnym czasie znów zrobiło się szaro ...).
Co robiliśmy przez czas tych dziesięciu miesięcy, od września do czerwca?
Pogadanka
Duży zegarek i kalendarz
4.
Wymiar egzystencjalny:
Niektóre dzieci, gdy otrzymają świadectwa, wyjadą z naszego miasta. Pewnie mają już zapakowane bagaże... Inne pojadą później i będą musiały uczynić to samo. Przyniosłem do was plecak. Wyobraźcie sobie, że jest to plecak dziecka w waszym wieku. Waszym zadaniem jest pomóc dokonać selekcji włożonych tam przedmiotów. Niech każdy uważnie obserwuje, żeby przy pakowaniu nie popełnić pomyłek!
(Przechodzimy do rozmowy z dziećmi i do rozpakowywania plecaka. Na jedno miejsce kładziemy rzeczy potrzebne, na drugie niepotrzebne. Celem zabawy z plecakiem jest zwrócenie uwagi dzieci, że nie ma wakacji "od Pana Boga").
-Trzy grube swetry... Czy na letnich wakacjach będą potrzebne?
-Trampki... Bez nich nie można biegać, grać w piłkę...
-Książki do następnej klasy?
-Książeczka do nabożeństwa... Czy na wakacjach będzie jej potrzebna?
(Pokierować rozmową tak, aby dzieci stwierdziły jej niezbędność na obowiązkowej niedzielnej Mszy św., podczas spowiedzi w pierwszy piątek miesiąca oraz przydatność podczas codziennej modlitwy).
-Kilka zabawek...
-Różaniec! Czy przyda się na wakacjach?
-Piłka... (oraz według własnego pomysłu inne rzeczy)
Po takich porządkach plecak jest o połowę lżejszy i Zosia nie musi się martwić, że go nie uniesie! W miejsce niepotrzebnych rzeczy lepiej zabrać... dobry humor i duże serce, którym będzie chciała się dzielić.
Pokaz z pogadanką
Plecak
5.
Wymiar eklezjalny:
Przez dwa miesiące wolnego czasu trzeba będzie pokazać, czy według zasad, których nauczyłyście się w tym roku, potraficie żyć. Czas, który jest przed wami, to czas "egzaminu" z dobrego życia.
Nie będzie pytań, odpowiedzi ustnych ani pisemnych. O chrześcijańskich obowiązkach będziecie musiały pamiętać - gdziekolwiek będziecie spędzały wakacje. Rano i wieczorem Pan Bóg będzie czekał, kiedy ty z Nim porozmawiasz, powiesz o nowych kolegach, przygodach, przeżyciach. Jemu będziesz mógł powiedzieć nawet to, że tęsknisz za domem... On nigdy nie zdradzi ciebie, swego przyjaciela.
Jezus będzie czekał, abyś pozwolił Mu wejść do swego serca podczas niedzielnej Mszy św. Pomoże ci to cieszyć się światem, który podczas wakacji jest szczególnie kolorowy i piękny.
Jezus to też lekarz naszych serc, więc twojego serca będzie słuchał, czy nie jest chore, czy bije z miłością do starszego człowieka, nieznajomego, niepełnosprawnego, kolegi i koleżanki...
Wykorzystaj ten czas najpiękniej jak potrafisz, bo podczas wakacji szybciej można stać się lepszym!
Wykład
6.
Wymiar biblijny:
Słuchamy fragmentu Pisma św. (Koh 3,1)
„Wszystko ma swoją godzinę, jest czas na wszelką sprawę pod niebem”
Na każde zajęcia jest wyznaczony czas. Jest czas, gdy jesteśmy dziećmi i uczymy się, poznajemy świat, życie. Jest czas na to, byśmy stali się dorosłymi, mogli pracować i wykorzystywać to, czego się nauczyliśmy wcześniej. Czas jest darem dla nas..
Dziesięć miesięcy w tej klasie to też dar Boży. Był to czas pracy; teraz zbliża się czas dwóch miesięcy wypoczynku. Zanim zaczniemy wypoczywać, stańmy przed Panem Bogiem i pomyślmy, jak wykorzystaliśmy czas naszej pracy?
Odczyt
7.
Wymiar liturgiczny:
Otrzymujecie ode mnie kratkę. Waszym zadaniem jest narysować walizkę i kosz. Następnie każdy uczeń „pakuje do walizki” czyli wpisuje w rysunek to, czego się w tym roku nauczył, co przyda mu się w przyszłości (4 rzeczy), a „do kosza wyrzuca” to, co zbędne, przykre, co nie powinno się wydarzyć (4 „rzeczy”).
Odczyt uczniów.
Teraz za wszelkie dobro jakiego doświadczyliście w tym roku podziękujmy Panu Jezusowi przez ręce Maryi: Zdrowaś Maryjo...
Przepraszajmy też za nasze zaniedbania. Ach żałuję za me złości....
Rachunek sumienia
Modlitwa
Kartki A4
8.
Podsumowanie:
9.
Zadanie domowe:
Otrzymacie ode mnie modlitwę. Jest to modlitwa poranna i wieczorna. Zachęcam was by każdy dołączał ją do codziennego pacierza. Nie zapomnijcie w swoich modlitwach o kolegach i koleżankach oraz wszystkich nauczycielach i wychowawcach. (załącznik).
Xero dla uczniów
10.
Modlitwa końcowa:
(załącznik)
Modlitwa poranna: Panie Boże! Dziękujemy Ci za nowy dzień, za słońce i deszcz, za wszystkie ptaki i zwierzęta. Bądź pochwalony, dobry Boże! Proszę Cię, spraw, abym dzisiaj był dobrym dzieckiem: bym grzecznie się bawił, abym nie zazdrościł, był posłuszny moim rodzicom i opiekunom. A jeżeli trzeba w czymś pomóc moim rodzicom, żebym spełnił to ochoczo.
Modlitwa wieczorna: Dobry Boże! Już zbliża się noc. Dziękuję Ci za cały miniony dzień: za zabawę, odpoczynek, za to, że dałeś mi siły, bym pomógł babci w pracy w ogródku. Dziękuję Ci za opiekę nad całą moją rodziną. Za chwilę zasnę, ale Ty wiesz, że nawet mój sen Ciebie chwali.
3
ezarzecka