Omów zagadnienie poglądów na prace myślicieli i filozofów w starożytnej Grecji, Rzymie, oraz myśli ekonomicznych Średniowiecza(1).doc

(37 KB) Pobierz
1

1.      Omów zagadnienie poglądów na prace myślicieli i filozofów w starożytnej Grecji, Rzymie, oraz myśli ekonomicznych Średniowiecza.

 

Starożytna Grecja: Ksenofont uczeń Sokratesa, dzieło „Oikonomikos” to nauka
o umiejętnym prowadzeniu własnego gospodarstwa. Pisze jak należy obchodzić się
z niewolnikami. Zwraca też uwagę na korzyści jakie wynikają z podziału pracy. Potępiał handel z wyjątkiem wielkiego handlu. W „Ekonomice” przedstawiony jest cel gospodarowania jako osiągnięcie nadwyżki czyli bogactwa.

Platon uczeń Sokratesa występuje przeciwko wszelkiemu gromadzeniu pieniądza, potępienie lichwy. Widzi korzyści jakie daje podział pracy. Podzielił naród na 3 klasy: myślicieli, strażników, oraz ludzi pracy fizycznej, pierwsze dwie klasy nie mogą posiadać własności, własność jest w rękach klasy wyrobników, którzy utrzymuj  pierwsze dwie klasy.

Arystoteles uważał że dążenie do gromadzenia zapasów z produktów ziemi
i zwierząt jest zgodne z naturą. Natomiast niezgodne z naturą jest gromadzenie pieniądza, czyli bogacenie się. Jedyne bogactwo ograniczone jest przez potrzeby. Toteż występował ostro przeciw kupcom i lichwiarzom, którzy dążyli do bogactwa pieniężnego. Głosił podział społeczny na 3 klasy, pierwsze dwie rządzą państwem, czerpią korzyści z posiadania majątku, ludzie nie mogą być równi, każdemu tyli ile mu się należy z przynależności do klas.

Rzym: Katon- surowy krytyk rozprężenia obyczajów, nadużyć ekonomicznych, zwolennik gospodarki rolnej, głosił postulat wyposażenia niewolników w najprostsze narzędzia, aby w razie uszkodzenia nie ponosić zbyt wysokich kosztów. Przyczyniało się to do tego, iż niewolnicy nie dbali o jakość i kulturę pracy na roli co skutkowało niepoprawnym i rabunkowy wykorzystywaniem ziemi. Przez to dawała ona coraz niższe plony.

Warron według niego niewolnicy stanowiący główną siłę roboczą gospodarki Rzymu mogą przyczynić się do zahamowania jej rozwoju. Zauważył również niebezpieczny nawyk wolnych Rzymian, którzy wyręczali się ich pracą, zajmując się tylko rzemiosłem wojennym. W jednym z postulatów zwracał uwagę na to, że pracę bardziej złożoną
i odpowiedzialną powinni raczej wykonywać ludzie wolni.

Tomasz z Akwinu nie potępiał posiadanie własności, ale była ona mimo wszystko bardzo ograniczona. Uważał on bowiem, że nadwyżka bo gactwa ma być przekazana bliźnim, własność indywidualna nie mogła służyć dalszemu bogaceniu się jednostki, mogła ona służyć jedynie celom wyż szym, takim jak miłosierdziu i zbawieniu. Tomizm koncepcja filozoficzna głosząca teorię klas, świat zbudowany jest hierarchicznie tak jak w Niebie,
po dział społeczeństwa na stany w których jedni pracują, a inni przywłasz czają owoc tej pracy.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin