jesienne liście.doc

(25 KB) Pobierz
Skawina 07

Skawina 08.10.2008

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH W GRUPIE DZIECI 4 I 5 LETNICH.

 

Prowadząca:  Magda Babiuch

Temat kompleksowy: Przyroda jesienią.

Temat dnia: Jesienne liście

 

Cel ogólny: Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka. Umożliwianie udziału w grach, zabawach ruchowych i gimnastyce. II/8

 

Cele operacyjne dziecka:

-         Potrafi zaśpiewać piosenkę,

-         Potrafi zanucić melodię piosenki,

-         Bierze udział w zabawach ruchowych,

-         Naśladuje zwierzęta oraz ich czynności,

-         Współpracuje z resztą zespołu,

-         Prawidłowo wypowiada zgłoski,

 

 

Metody:

-         słowna,

-         czynna,

 

Formy:

-         zbiorowa,

-         indywidualna,

-         grupowa,

 

 

Środki dydaktyczne:

Flet prosty, instrumenty znajdujące się w sali,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

1. Piosenka „Jesienne liście” M. Kaczurbina.

Poznanie nowego instrumentu – flet prosty. Prezentacja piosenki – gra na flecie, śpiew, omówienie słów.

Lecą liście z drzewa bo to jesień już,

Za jesienią zima krok za krokiem tuż.

Hej, zbierajmy liście, liście malowane,

Złotem i czerwienią pięknie przetykane.

Lecą liście z drzewa bo to jesień już

Za jesienią zima krok za krokiem tuż.

Krok za krokiem tuż.

2. Zabawy i ćwiczenia ruchowe, odbywające się podczas opowiadanej przez nauczycielkę historyjki : (Według pomysłu nauczycielki):

 

- ćwiczenie bieżne – marsz po okręgu w rytm tamburyna, marsz szybki i wolny. Urozmaicenie poprzez dodawane ruchy – wiatraczki duże i małe (ruchy rąk)...

- zabawa orientacyjno-porządkowa „Zające” dzieci ruchem naśladują zające na sygnał nauczycielki wszystkie zajączki uciekają do domku przed deszczem.

- ćwiczenia dużych grup mięśniowych „Grzyby”. Dzieci w przysiadzie powoli przechodzą do pozycji stojącej – „grzyby rosną”, splatają nad głową ręce tworząc kapelusz.

- zabawa z elementami czworakowania „Spacerek sarenek” – Dzieci spacerują na czworaka, od czasu do czasu zatrzymują się i nasłuchują odgłosów.

- ćwiczenia z elementem skoku „Leśny strumyk” dzieci spacerują po sali na hasło nauczycielki zatrzymują się i obunóż przeskakują strumyk.

- zabawa z elementem równowagi „Leśna ścieżka” na podłodze rozłożone są szarfy w formie „ścieżki” dzieci starają się przejść nie zbaczając z niej.

- ćwiczenie tułowia „Niedźwiedź za drzewem” – tym razem połowa dzieci wciela się w niedźwiadki natomiast druga połowa udaję drzewo, niedźwiadki chowają się za drzewami i wychylają się na sygnał. Zmiana ról.

 

 

3. Dzieci dostają instrumenty, zostają podzielone na 2-3 grupy ich zadaniem jest zagranie wspólnie z nauczycielką piosenki „Jesienne liście”.

 

4. Ćwiczenia ortofoniczne przy zabawie ruchowej „Kasztanowy konik”.  (na dźwiękach wydawanych przez konika).

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin