Święta Poznajemy zwyczaje świąteczne.doc

(30 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia

 

Temat kompleksowy: Przygotowania do świąt.

 

Temat dnia: Poznajemy zwyczaje świąteczne.

 

dla dzieci 6- letnich

 

CELE OGÓLNE:

-          przypominanie zwyczajów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia na podstawie historyjki obrazkowej i własnych doświadczeń dzieci;

-          wdrożenie do logicznego myślenia;

-          doskonalenie czytania globalnego;

-          doskonalenie cięcia nożyczkami;

-          nauka melodii i słów piosenki „ Kolęda świetlista”;

-          zapoznanie dzieci ze zwyczajem śpiewania kolęd

 

CELE SZCZEGÓŁOWE ( dziecko...)

-          zna zwyczaje świąteczne;

-          umie ułożyć we właściwej kolejności obrazki historyjki;

-          przyporządkowuje liczby do odpowiedniego obrazka;

-          potrafi logicznie myśleć;

-          odczytuje globalnie wyrazy;

-          potrafi wykonać ozdoby na choinkę;

-          śpiewa piosenkę „ Kolęda świetlista”

 

POMOCE : historyjka obrazkowa „ Nasza choinka”- książka „ Moje 6 lat” cz. 2 str.79, kartoniki z cyframi od 1 do 6, szablony ozdób choinkowych ( gwiazdka, dzwoneczek), nitka, nożyczki, kartoniki z napisami, płyta cd- „ Moje 6 lat”, gałązka jemioły

 

PRZEBIEG:

 

1.      Omówienie zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia- ubierania choinki

-          Kiedy i skąd dotarł do Polski zwyczaj strojenia choinki

-          Jakich ozdób używano pierwotnie

-          Czym obecnie dekorujemy drzewko bożonarodzeniowe

 

2.      Ustalenie kolejności zdarzeń w historyjce obrazkowej „ Nasza choinka”.

-          Omówienie poszczególnych obrazków historyjki.

-          Ustalenie co się wydarzyło najpierw, co potem, a co na końcu.

-          Opowiadanie całej historyjki.

-          Utrwalenie liczb od 1 do 6. Przyporządkowanie liczb 1,2,3,4, 5, 6 do odpowiedniego obrazka.

-          Nadawanie przez dzieci tytułu jaki można nadać historyjce.

-          Zakaz wycinania i niszczenia lasów- uzasadnienie: „ Dlaczego nie wolno ścinać drzew na własną rękę, kto decyduje o ich ścinaniu?”

 

3.      Zabawa pt. „Ścinamy choinkę”. Dzieci dobierają się parami. Siadają w siadzie skrzyżnym, biorą się za ręce- na krzyż i przeciągają tak, jakby piłowały drzewo. Liczą rytmicznie przy tym: jeden, dwa, jeden, dwa.

 

4.      Praca indywidualna dzieci - wykonywanie ozdób choinkowych ( gwiazdki, dzwoneczki). Wycinanie szablonów, składanie z drugą częścią formy i zawieszanie ich na choince za pomocą przeciągniętej i związanej w kółko nitki.

 

 

5.      Rozmowa z dziećmi na temat zwyczajów świątecznych kultywowanych w ich domach:

-          Po czym można poznać, że zbliżają święta?

-          Co się w waszych domach dzieje przed świętami?

-          Jakie potrawy mama przygotowuje na uroczystą kolację wigilijną?

-          Kiedy się zasiada do takiej kolacji?

-          Co się robi po kolacji? ( wyjaśnienie słowa kolęda)

-          Czy znacie jakieś kolędy?

-           

6.      Oglądanie gałązki jemioły i wyjaśnienie, że  jest to jeszcze jeden symbol Bożego Narodzenia. Jemioła jest symbolem przyjaźni, miłości i dobrobytu. Do starych ludowych zwyczajów należy wieszanie gałązki jemioły nad drzwiami. Odczytanie globalne napisów: jemioła, karp, opłatek, prezent.

 

7.      Odtwarzanie nagrania piosenki „ Kolęda świetlista” z płyty cd ( Moje 6 lat)

·         Wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanego utworu: Z ilu części jest zbudowana piosenka? Jaka jest treść piosenki  Jaki jest jej nastrój?

 

8.      Nauka piosenki fragmentami, metodą ze słuchu. Dzieci powtarzają za nauczycielką tekst podzielony na krótkie części, a potem śpiewają wraz z nagraniem.

 

9.      Zabawa rytmiczna przy piosence „ Kolęda świetlista”. Dzieci dobierają się parami i tańczą w rytmie piosenki. Kiedy usłyszą refren, zatrzymują się i wyklaskują rytm.

 

 

10.  Utrwalenie piosenki - śpiew dzieci: indywidualny i zbiorowy.

 

 

    

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin