1. Przyjaźń to …………………………………………………………………………………
2. Dobry przyjaciel …………………………………………………………………………...
3. Kto nie ma przyjaciela …………………………………………………………………….
4. Najważniejsze w przyjaźni jest …………………………………………………………..
5. Przyjaźń wymaga ………………………………………………………………………….
Załącznik 2
Chcąc poznać przyjaciela, trzeba z nim beczkę soli zjeść.
Co dasz dobremu przyjacielowi, nie zginie.
Dla przyjaciela nowego nie opuszczaj starego.
Dobry to przyjaciel, który przestrzega.
Gdzie przyjaźń, tam radość.
Każdy przyjaciela według siebie szuka.
Krewnych daje nam los, przyjaciół możemy wybierać sami.
Kto przyjaciel każdemu, ten nikomu.
Kto znalazł przyjaciela, skarb znalazł.
Lepszy przyjaciel w potrzebie niż pieniądze w garści.
Nie ten przyjaciel, co cię chwali, ale ten, co ci prawdę mówi.
Nie zamykaj się na klucz, gdy chcesz mieć przyjaciół.
Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.
Przyjaźń bez zaufania nic niewarta.
Przyjaźń bywa pomostem zarzuconym nad przepaścią.
Stary przyjaciel lepszy od dwóch nowych.
Troska mniej boli, gdy ją przyjaciel podzieli.
Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela.
Za dobrym przyjacielem warto iść nawet w głębinę.
Jeśli chcesz być przyjacielem, bądź wart przyjaźni.
Życie bez przyjaciół jest jak ziemia bez słońca.
W nieszczęściu przyjaciela poznasz.
Szczęście przyjaciół daje, nieszczęście próbuje.
Konspekt lekcji dla uczniów szkoły podstawowej
Temat: Którędy do przyjaźni?
Cel główny: Podkreślenie roli przyjaźni w życiu każdego człowieka, cech prawdziwego przyjaciela oraz
konieczności podjęcia starań i wysiłku, aby być przyjacielem i mieć przyjaciela.
Cele szczegółowe: Uczeń:
· Wymienia cechy prawdziwego przyjaciela
· Opowiada, jak powstaje przyjaźń
· Wymienia sposoby okazywania przyjaźni
· Uzasadnia, dlaczego warto mieć przyjaciela w życiu
Metody i formy pracy: burza mózgów, niedokończone zdania, rozmowa, praca indywidualna, w
parach, w grupach, praca plastyczna
Materiały i środki dydaktyczne: Słownik języka polskiego, niedokończone zdania – załącznik 1,
przysłowia – załącznik 2, kartki A4 lub większe, kredki
Przebieg lekcji, czynności nauczyciela, czynności uczniów
Metody
Powitanie uczniów. Czynności porządkowe.
Wstęp
Nauczyciel podaje temat lekcji i pyta uczniów: Co to jest przyjaźń? Uczniowie podają swoje opinie. Nauczyciel przedstawia definicję ze „Słownika języka polskiego”. Następnie prosi, by uczniowie indywidualnie dokończyli zdania – załącznik 1 : Przyjaźń to…. Dobry przyjaciel….. Kto nie ma przyjaciela… Najważniejsze w przyjaźni jest… Przyjaźń wymaga…. (kto chce, głośno dzieli się swoimi poglądami)
Nauczyciel pyta uczniów – Jak zaczyna się przyjaźń?
Młodzież odpowiada (wspólna klasa, mieszkanie blisko siebie, wspólne zajęcia pozalekcyjne i zainteresowania, podobne kłopoty; rozumiemy się, dobrze nam się rozmawia, spędzamy razem czas, akceptujemy siebie)
Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów – istnieje przyjaźń i warto mieć przyjaciela, ale trzeba podjąć wysiłek, aby być przyjacielem i go zdobyć.
Rozwinięcie
Nauczyciel prosi, by uczniowie podali cechy prawdziwego przyjaciela, (uczeń zapisuje wypowiedzi na tablicy), następnie - w parach - wybierają 5 najważniejszych wg nich cech i podają je na forum klasy.
Następne pytanie do klasy – Jak okazujemy przyjaźń?
Uczniowie odpowiadają (częste spotkania, szczere rozmowy, pomoc w kłopotach, dyskrecja)
Następnie pyta uczniów: Czy są rzeczy, których prawdziwy przyjaciel nie powinien robić? Jakie? Uczniowie odpowiadają.
Nauczyciel prosi uczniów, by w grupach narysowali „Drogę do przyjaźni” – od czego się zaczyna przyjaźń, jakie mogą być trudności i pułapki w przyjaźni, jak okazujemy przyjaźń, cechy prawdziwego przyjaciela – rysują symbolami, używając jak najmniej słów. Następuje prezentacja prac i ich omówienie.
Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów.
Zakończenie
Nauczyciel proponuje uczniom pracę z przysłowiami i sentencjami mówiącymi o przyjaźni; każdy uczeń losuje myśl i po chwili refleksji wyjaśnia klasie, jak ją rozumie. W razie problemów inni uczniowie lub nauczyciel pomagają.
Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów w ciągu całej lekcji.
Wyniki swoich prac uczniowie mogą zapisać do zeszytu.
Burza mózgów
Niedokończone zdania – praca indywidualna
Rozmowa
Praca na forum klasy i w parach
Praca w grupach – rysunek
Praca indywidualna i na forum klasy
Temat można zrealizować na lekcji religii, wychowania do życia w rodzinie lub godzinie wychowawczej.
jolas_79