konspekt.docx

(17 KB) Pobierz

 

Temat: Komunikacja Interpersonalna

Ćwiczenie 1

Czy jestem asertywny?

Cel: Celem jest sprawdzenie stopnia własnej asertywności.

Określenie problemu:

Zachowanie asertywne
 

      To bezpośrednie, uczciwe i stanowcze wyrażanie swoich uczuć, opinii, postaw wobec drugiej osoby, przy jednoczesnym respektowaniu jej praw do własnych uczuć, opinii i postaw.
      Być asertywnym = być fair

 

»

Postawa asertywna opiera się na założeniu, że każdy człowiek ma swoje prawa i trzeba je szanować.
 

»

Każdy z nas jest inny i nie wolno zmuszać osoby pozostającej z nami w akcie komunikacyjnym do zmiany poglądów czy celów tylko dlatego, że nam się one nie podobają lub kolidują z naszym.
 

»

Zachowania asertywne pokazują nasza odrębność, lecz nie atakują i nie obrażają drugiej osoby. ( np. Jestem w porządku i mam prawo być sobą. Ty jesteś w porządku i też masz prawo być sobą).
 

»

Zachowania asertywne mieszczą się pośrodku kontinuum, którego końcami są agresja (zachowanie agresywne) i uległość (zachowanie pasywne).

Agresja              Asertywność                 Uległość
* --------------------------- * ------------------------ *
 

»

Zachowując się asertywnie respektujemy zarówno prawa swoje, jak i innych. Zachowując się agresywnie respektujemy jedynie prawa własne, lekceważąc cudze. Gdy jesteśmy ulegli, lekceważymy swoje prawa, a respektujemy innych.
 

»

W zachowaniach asertywnych ważne jest nie tylko to, co mówimy, ale jak to robimy (wymagany spokój, stanowczość, skoncentrowanie się na osobie z którą rozmawiamy).

»

Zachowanie asertywne stosujemy wtedy, gdy:
 - zależy  nam   na  konstruktywnym  rozwiązaniu  sytuacji  potencjalnie  konfliktowej   lub  gdy  chcemy  zachować  poczucie  własnej 
   godności
 - gdy z jakichś powodów nie chcemy spełnić czyjejś prośby lub żądania, ale nie chcemy jednocześnie jej obrazić.

 

Materiały pomocnicze :Kartka z 20 stwierdzeniami długopis

Czas:3 minuty

 

Przebieg:

 

Uczestnicy  zastanawiają się nad dwudziestoma stwierdzeniami wpisując „tak” lub

„nie” przy cyfrach im odpowiadających.

 

1. Jeśli ktoś bardzo nalega trudno mi odmówić.

2. Kogoś kto mi przeszkadza nie proszę, Żeby przestał.

3. Jeśli ktoś niesłusznie mnie obwinia, nie protestuję.

4. Często miewam poczucie krzywdy.

5. Niezbyt umiem dopominać się o swoje.

6. Nie wiem jak domagać się zwrotu pożyczonej rzeczy.

7. Czasem czuję się wykorzystywany.

8. Trudno mi rozpoczynać rozmowy z kimś, kogo dobrze nie znam.

9. Jeśli ktoś mnie chwali, czuję się zażenowany i nie wiem co powiedzieć.

10. Nie umiem chwalić innych.

11. Nie wiem jak się zachować, kiedy jestem krytykowany.

12. Nie potrafię prosić o pomoc.

13. Nie umiem być całkiem szczery.

14. Nie wiem co zrobić, kiedy jestem zakłopotany.

15. Nie umiem bronić swojego zdania.

16. Złoszczę się, kiedy ktoś ma inne zdanie niż ja.

17. Odczuwam silną tremę, kiedy muszę wypowiadać się publicznie.

18. Często ulegam innym.

19. Bywam bardzo agresywny.

20. Zdarza się, że krzykiem wymuszam spełnienie moich próśb.

Wnioski:Osoby, które udzieliły więcej niż 10 odpowiedzi twierdzących, mają kłopoty

z asertywnością, ale mogą ją wyćwiczyć.

 

Ćwiczenie 2

 

Patrz mi w oczy

Cel: Celem jest ćwiczenie umiejętności utrzymania kontaktu wzrokowego z drugą osobą.

Materiały pomocnicze: brak

Czas:2 minuty

Przebieg:

Uczestnicy  w parach przez 2 minuty próbują patrzeć sobie w oczy bez mówienia

czegokolwiek, śmiania się czy przeszkadzania w jakikolwiek inny sposób.

Po upłynięciu wyznaczonego czasu omawiane są trudności, jakie miały osoby z każdej

pary z utrzymaniem wzroku na oczach partnera. Następnie uczestnicy podają przykłady

sytuacji, w których mieli problemy z utrzymaniem kontaktu wzrokowego z rozmówcą.

 

Wniosek

 

Na koniec prowadzący  informuje, iż unikanie czyjegoś wzroku jest zwykle traktowane

jako nieszczerość lub brak zainteresowania.

Ćwiczenie 3

Zwierzęta

Cel: Samopoznanie

Materiały pomocnicze: kartka papieru ,ołówek

Czas:4 minuty

Przebieg:

1.

Narysuj na kartce zwierzę, które wg. Ciebie najlepiej symbolizuje Twoje cechy charakteru
 

2.

Patrząc na wykonany rysunek wpisz trzy cechy, które kojarzą Ci się z tym zwierzęciem
 

3..

Osoba wykonująca rysunek komentuje wpisane pod zwierzęciem cechy: czy pasują do niego, czy nie, czy o nich myślał wykonując rysunek .

 

Wniosek:

-ębsze poznanie siebie

-wzmocnienie samoakceptacji,

-uświadomienie sobie własnych cech

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin