KONSPEKT ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO
PROWADZONEGO PRZEZ ANNĘ SZ
W GRUPIE DZIECI 6 - LETNICH
DZIAŁ : Wychowanie estetyczne
RODZAJ : Umuzykalnienie
TEMAT : Ćwiczenia ruchowo – graficzne przygotowujące do nauki pisania.
CELE :
Cp - zapoznanie dzieci z niektórymi umownymi znakami graficznymi.
CK - ćwiczenie funkcji wzrokowej,
- koordynacji wzrokowo – ruchowej,
- płynności ruchów ręki,
- umiejętności obserwowania ruchów w zabawie,
- kształcenie współdziałania myśli z ruchem.
Cw - wyzwalanie w dzieciach naturalnej potrzeby aktywności, radości która może usprawniać małą motorykę, co stanowi niezbędny warunek w opanowywaniu umiejętności pisania.
POMOCE DYDAKTYCZNE :
Sztalugi, kartony, przybory do pisania, kartonowe kwiaty, napisy ptaków i kwiatów, bębenek, laski z wstążkami, nagrania tańców : walc, krakowiak, polonez, nagrania ćwiczeń rytmicznych : marsz, bieg, podskok; nagranie piosenki „Mała Miss” M. Jeżowskiej oraz utworu „Lot Trzmiela” - Rimski - Korsakow.
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
1. Ćwiczenia rytmiczne.
2. Czynności przygotowujące do zajęcia – zapoznanie dzieci z kartami.
(Na sztalugach przymocowane karty dla każdego dziecka, podzielone na 11 części, ponumerowane ).
3. Zabawa ruchowa „Burza”.
Na słowo : „Burza jest daleko” i lekkie uderzenie nauczycielki w bębenek dzieci stają w kole. Gdy nauczycielka mówi : „Burza zbliża się” i silniej uderza w bębenek dzieci kucają. Jeśli dzieci usłyszą : „Burza jest nad nami” i nauczyciel bardzo głośno uderza w bębenek to dzieci kładą się na brzuchu. Po zabawie zastanawiamy się, jak można najprościej narysować ruchy wykonywane przez dzieci. W polu nr 1 wszystkie dzieci rysują takie znaki :
4. Zabawa ruchowa „Lot ptaków”.
Nauczycielka wymienia różne ptaki : skowronka, jaskółkę, gołębia. Dzieci naśladują lot ptaków, a następnie nauczyciel pokazuje obrazki przedstawiające te ptaki. Gdy pokazuję obrazek skowronka – dzieci biegają na palcach, obrazek jaskółki – biegają z ugiętymi kolanami, gołębia – spacerujemy w kucki. W polu nr 2 dzieci graficznie przedstawiają „lot ptaków”. ~ ~ ~
5. Śpiew piosenki „Nitka”.
Przy piosence śpiewanej przez N. „Nitko, nitko”, dzieci „zwijają się w kłębek”. W polu nr 3 dzieci rysują „zwijaną przez siebie nitkę”.
6. Imitacja ruchem.
Dzieci tworzą trzy koła. W środku każdego koła N. umieszcza kolorowy kwiat. Gdy zostanie wywołany dany kwiat, dzieci z tego koła tańczą przy muzyce. Zadaniem dzieci jest narysowanie kwiatka w polu nr 4 po kropkach bez odrywania ręki.
7. Zabawa z laską.
Dzieci stoją w kole. Każde otrzymuje laskę z przymocowaną wstążką. Ruchem ręki wprawiają w ruch wstążkę i obserwują jej ruch. W polu nr 5 rysują obserwowany ruch. (taniec z wstążką metodą Kniessów do muzyki).
8. Rysowanie kół oraz kształtów owalnych w takt wiersza .
Szumią trawy, pachną kwiatki
Idą drogą dwa niedźwiadki
Jeden miś, drugi miś
Kto chce z nami razem iść ?
Dzieci w polu nr 6 rysują 2 niedźwiadki – na każde słowo przypada jeden element.
9. Zapisywanie przez dzieci pojedynczych klaśnięć.
W polu nr 7 dzieci rysują poziome kreski na górze i na dole obrazujące liczbę klaśnięć np. -_ _ - - _ -
10. Zapisywanie „do czego zaprasza muzyka?”.
W polu nr 8 dzieci rysują umowne znaki.
§ Marsz _ _ _ _ _
§ Bieg - - - - -
§ Podskok
11. Zapis „do jakiego tańca zaprasza muzyka?”
W polu nr 9 dzieci rysują umowne znaki
§ Polonez –
§ Walc - ^^^^^^^
§ Krakowiak - /////////
12. Rozpoznawanie dźwięków instrumentów perkusyjnych.
Nazywanie ich oraz umowne zapisywanie brzmienia tych instrumentów w polu nr 10
§ bębenek – o o o o o
§ tamburyno - \\\\\\\\
§ trójkąt -
§ różne kombinacje –
13. Zapisywanie efektów dźwiękowych w polu nr 11
§ śpiew ptaka –
§ deszcz i wiatr – /////
§ żaby –
§ kukułka – ~~~~~~
3
chojnacka.k