KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI MUZYCZNO – RUCHOWEJ DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Mikołaj” – zabawa ilustracyjna do piosenki.
Cele:
· nabywanie swobody w ruchowej wypowiedzi inspirowanej tekstem piosenki
· kształtowanie wrażliwości na wysokość dźwięku poprzez kojarzenie go z czynnościami, które odbywają się „wysoko” i „nisko”
· rozwijanie umiejętności przedstawiania rytmu piosenki prostymi elementami ruchu (klaskanie, tupanie)
· kształcenie możliwości słuchowo – głosowych poprzez śpiew indywidualny
· doskonalenie umiejętności lekkiego biegu bez potrącania się
Metody:
· czynne:
- metoda samodzielnych doświadczeń
- metoda zadań stawianych dzieciom
- metoda ćwiczeń utrwalających wcześniej nabyte umiejętności
Formy:
· zbiorowa
· zespołowa
· indywidualna
Środki dydaktyczne:
Magnetofon, płyta CD z piosenką „Mikołaj” oraz wersją instrumentalną tej piosenki.
Przebieg zajęć:
1. Wspólne śpiewanie piosenki „Mikołaj”.
Święty Mikołaj nocą wędruje W okna zagląda i nasłuchuje Gwiazdką w okna świeci gdzie są grzeczne dzieci – bis O każdym grzecznym dziecku pamięta Dobry dziadunio, Mikołaj Święty Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie – bis 2. „Wysoko – nisko” – zabawa ruchowa.Nauczycielka włącza podkład muzyczny i śpiewa piosenkę. Gdy śpiewa głosem wysokim (cienkim) dzieci poruszają wspięte się na palcach wyciągają ręce jak najwyżej do góry. Gdy nauczycielka śpiewa niskim głosem (grubym), dzieci przykucają i poruszają się jak najniżej przy podłodze.3. Zabawa rytmiczna przy piosence.Pierwszą zwrotkę piosenki śpiewają dziewczynki, a chłopcy wyklaskują jej rytm. Drugą zwrotkę śpiewają chłopcy, a wyklaskują dziewczynki. Następnie wszystkie dzieci śpiewają piosenkę, jednocześnie starając się odzwierciedlić jej rytm poprzez tupanie.4. Zabawa bieżna przy piosence. Dzieci dobierają się w pary, tworząc „zaprzęgi”. Nauczycielka włącza piosenkę, a dzieci swobodnie biegają w parach po sali. Na przerwę w muzyce dzieci przykucają, nadal trzymając się za ręce.5. Zabawa ilustracyjna przy piosence.Święty Mikołaj nocą wędruje – dzieci poruszają się po obwodzie koła naśladując chód z workiem zarzuconym na plecy.W okna zagląda i nasłuchuje – dzieci robią daszek z dłoni, najpierw nad oczami, następnie przy uchu.Gwiazdką w okna świeci gdzie są grzeczne dzieci – dzieci robią z dłoni „lornetkę” przy oczach i rozglądają się na prawo i na lewo.O każdym grzecznym dziecku pamięta – dzieci kiwają głowami w górę i w dół.Dobry dziadunio, Mikołaj Święty – dzieci krzyżują ręce na piersiach.Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie – dzieci kładą ręce na biodrach i okręcają się raz w jedną i raz w drugą stronę.6. Indywidualne prezentowanie piosenki przez chętne dzieci.Dzieci śpiewają piosenkę indywidualnie, w parach lub w grupach. Dzieci, które nie śpiewają ilustrują treść piosenki ruchem.
8. Podziękowanie i zakończenie zajęć.
gosiach6