Scenariusz zajęć jesienne obserwacje kl.II.docx

(14 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzonych w klasie III

 

Temat dnia: Jesienne obserwacje. – 23.09.2011 r.

 

Cele ogólne:

- czytanie notatki z notesu Marysi i wyszukiwanie w niej informacji na podany temat;

- rozmowa na temat września i pojawiających się oznak jesieni;

- utrwalenie pisowni wyrazów z rz po spółgłoskach;

- druga dziesiątka;

- rozkładanie liczb na dziesiątki i jedności;

- dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 20;

- kolorowanie liścia z uwzględnieniem określonych barw;

- kolory jesieni.

 

Cele szczegółowe:

uczeń:

- rozwija umiejętność czytanie ze zrozumieniem;

- zna podstawowe informacje o jesieni;

- dzieli liczby na dziesiątki i jedności;

- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 20;

- koloruje liść z uwzględnieniem określonych kolorów;

- zna barwy jesieni.

 

Metody pracy:

- słowna;

- praktycznego działania.

 

Formy pracy:

- indywidualna;

- grupowa.

 

Środki dydaktyczne:

- liść klonu;

- ilustracje dotyczące jesiennych obserwacji;

- kartki papieru w różnych kolorach;

- kartoniki z nazwami drzew i ich owoców.

 

Czas trwania:

4 x 45 min.

 

Zapis w dzienniku:

Jesienne obserwacje. Czytanie notatki z notesu Marysi i wyszukiwanie w niej informacji na podany temat. Rozmowa na temat września i pojawiających się oznak jesieni. Utrwalenie pisowni wyrazów z rz po spółgłoskach. Druga dziesiątka. Rozkładanie liczb na dziesiątki i jedności. Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 20.Kolorowanie liścia z uwzględnieniem określonych barw. Kolory jesieni.

 

Przebieg zajęć:

1.       Wprowadzenie do tematyki zajęć - „Rozsypanka literowa”.

Nauczyciel pisze na tablicy działania i odpowiadające im litery. Uczniowie wykonują działania, porządkują rosnąco wyniki i przyporządkowują im odpowiednie litery. Czytają hasło „wrzesień”.

2.       Swobodne wypowiedzi na temat pojawiających się w przyrodzie oznak nadchodzącej jesieni.

3.       Czytanie ze zrozumieniem notatki z notesu Marysi.

4.       Swobodne wypowiedzi uczniów na temat tekstu.

5.       Uczniowie kolorują liść z uwzględnieniem określonych barw (jesiennych).

6.       Nauczyciel dzieli zespół na pięć grup, które czytają tekst i wyróżniają w nim wskazane fragmenty. Grupy odczytują swoje fragmenty.

7.       Tworzenie przez uczniów zbioru „kolory jesieni”. Wymieniają elementy przyrody, które mają wskazany kolor i rysują je na kartce papieru, np. żółtozielone (liście) itp.

8.       Pisanie odpowiedzi na pytania z wykorzystaniem zgromadzonego słownictwa- ćwiczenia.

9.       Wyróżnianie w notatce z notesu Marysi wyrazów z rz.

10.   Utrwalenie pisowni wyrazów z rz po spółgłoskach i dzielenie ich na sylaby.

11.   Zabawa ruchowa „Odszukaj swoją parę”.

Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy: owoce, drzewa. Przygotowuje kartoniki z nazwami drzew i ich owoców. Każde dziecko losuje i przypina sobie jeden z kartoników. Uczniowie swobodnie poruszają się przy jesiennej muzyce. Gdy muzyka ucichnie, łączą się w pary: drzewo z jego owocem, np. dąb – żołędzie… i prowadzą swobodne rozmowy.

12.   Tworzenie planu opisu „ Liść klonu”.

Nauczyciel umieszcza na tablicy w rozsypance kartoniki  z wyrażeniami: nazwa, wielkość, kształt, kolor, ogonek liścia, powierzchnia, wrażenia ogólne. Prezentuje liść klonu i powoli opowiada o nim. Uczniowie słuchają opisu i porządkują kartoniki, tworząc jego plan. Czytają go.

13.   Rozwiązywanie krzyżówki z hasłem „Jesienne obserwacje”.

14.   Druga dziesiątka. Rozkładanie liczb na dziesiątki i jedności.

15.   Uzupełnianie liczb na osi liczbowej.

Dzieci porządkują liczby od najmniejszej do największej na osi liczbowej, następnie łączą je z ich zapisem słownym.

16.   Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 20.

17.   Karta pracy.

18.   Praca domowa:

Nauka czytania notatki z notesu Marysi. Ćwiczenia z karty pracy. Utrwalenie wiadomości o jesieni.

19.   Podsumowanie zajęć:

Co było tematem zajęć? Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień ? Jakie zmiany w przyrodzie, zachowaniu zwierząt i ludzi zwiastują nadejście jesieni?

Zgłoś jeśli naruszono regulamin