Outsourcing.doc

(34 KB) Pobierz
Outsourcing

Outsourcing

Outsourcing wywodzi się z amerykańskiego słownictwa biznesowego i jest skrótem pochodzącym od trzech słów outside, resource oraz using. Określenie outside oznacza na zewnątrz, resource oznacza zasób, źródło, a using – korzystanie, zastosowanie. Kompilacja tych słów pozwala na stworzenie pierwszej, czysto językowej definicji outsourcingu. W takim znaczeniu outsourcing należy rozumieć jako korzystanie z zasobów zewnętrznych.
W polskiej literaturze najczęściej spotykana jest definicja mówiąca o wydzieleniu funkcji biznesowych ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa macierzystego i przekazanie ich innym podmiotom gospodarczym. Jako polskie odpowiedniki pojęcia outsourcing podaje się terminy wydzielenie lub wyodrębnienie.
W literaturze angielskojęzycznej outsourcing ujmowany jest w ujęciu procesowym, gdzie celem jest wzrost wartości firmy poprzez ciągłą analizę i przebudowę procesów i zadań. Jest to nowoczesne podejście do outsourcingu, na określenie którego używany jest termin BPO – Business Proces Outsourcing (outsourcing procesów biznesowych). Definicja ta głębiej sięga w funkcje przedsiębiorstwa, nie ograniczając się jedynie do zakupu od dostawców odpowiednich produktów i/lub usług. Outsourcing zastępuje tym samym poszczególne funkcje przedsiębiorstwa korzystającego z outsourcingu. W tym wypadku ma miejsce oddanie w outsourcing „własności procesu” (ang. ownership of a business process) w ręce partnera outsourcingowego.

Outsourcing logistyczny

Specyfika outsourcingu logistycznego polega na oddaniu w outsourcing funkcji związanych z logistyką. Tak też należy w szerokim pojęciu definiować outsourcing logistyczny. W węższym pojęciu będzie on rozumiany jako współpraca, będąca przedmiotem umowy polegająca na przekazaniu przez przedsiębiorstwo realizacji funkcji logistycznych w ręce operatora logistycznego. Z uwagi właśnie na współpracę sformalizowaną w ramach umowy, outsourcing logistyczny bywa nazywany również logistyką kontraktową. W zależności od sposobu pojmowania terminu logistyka zakres funkcji logistycznych przekazywanych w outsourcing może być różny i może obejmować jedynie organizację transportu bądź całość zarządzania łańcuchem dostaw. Zarządzanie łańcuchem dostaw obejmuje z kolei tak organizację transportu, jak również logistykę wewnątrzzakładową wraz z planowaniem systemów przepływu materiałów w produkcji, dostarczanie surowców, magazynowanie, zarządzanie przepływem informacji i kontrolę tychże procesów. W obecnym czasie do usług, jakie mogą być oddawane w ramach outsourcingu logistycznego zalicza się:

·         Transport / przewozy (konsolidacja przesyłek / konfekcjonowanie)

·         Spedycja

·         Obsługa celna

·         Pakowanie / paletyzacja

·         Znakowanie towarów (metkowanie, etykietowanie)

·         Obsługa opakowań zwrotnych / gospodarka odpadami

·         Składowanie / magazynowanie / zarządzanie magazynem

·         Usługi finansowe (fakturowanie, obsługa płatności i ubezpieczeń)

·         Optymalizacja systemów informacyjnych / dostosowanie infrastruktury

·         Tworzenie raportów i analiz / prognozowanie

·         Projektowanie wewnętrznych systemów logistycznych i magazynów

·         Tworzenie strategii łańcucha dostaw

·         Inne

Offshoring

Nazwa pochodzi od angielskiego offshore - zamorski, zagraniczy. Wykształcił się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i polega na prowadzeniu działań outsourcingowych poza granicami kraju, do którego ostatecznie trafia końcowy produkt lub usługa. Ze względu na koszty pracy firmy decydują się na relokację procesów przede wszystkim do Azji (Chin i Indii). Z kolei w ostatnim czasie Europa Środkowowschodnia, w tym Polska staje sie równie atrakacyjnym miejscem z uwagi na na dobrze wyszkoloną kadrę a także udogodnienia inwestycyjne tworzone przez rządy tych państw oraz przynależność do UE.

Subcontracting

Subcontracting zwany także subletting lub contacting out polega na przeniesieniu części ciężaru realizacji kontraktu na kolejny, niezależny podmiot gospodarczy, przy czym zlecenia takiego dokonuje główny wykonawca przedsięwzięcia i na nim ciąży odpowiedzialność za realizację całości projektu.

E-outsourcing

Zwany także outsourcingiem wirtualnym polega na sterowaniu całym procesem outsourcingu za pomocą rozwiązań e-biznesowych, z wykorzystaniem internetu . Największą zaletą jest możliwość świadczenia usług na odległość, co pozwala zautomatyzować przebieg współpracy.

Insourcing

Jest pojęciem przeciwnym do outsourcingu. Definiuje się go jako metodę restrukturyzacji przedsiębiorstwa polegającą na włączeniu w strukturę organizacji funkcji realizowanych do tej pory przez podmioty zewnętrzne. Przyczyną może być utrata partnera outsourcingowego, brak akceptacji uwarunkowań outsourcingu, konieczność ochorony własnego know-how.

Powyższe definicje są częścią pracy magisterskiej "Outsourcing logistyczny jako koncepcja zarządzania w polskich przedsiębiorstwach" napisanej i obronionej w Katedrze Transportu na Akademii Ekonomicznej w Katowiach. Pierwotne źródła (jeśli występują) podane zostały w przypisach, w tekście pracy magsiterskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jeśli chcesz wykorzystać powyższe definicje w jakikolwiek sposób skontaktuj się z autorem.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin