[060315]_Dorota_Alicja_Dudek_-_Jesie__w_wiejskim_gospoda.doc

(86 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III d (19

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III

 

Czas trwania: 3 godz.

 

Blok tematyczny: Jesień w wiejskim gospodarstwie.

 

Temat dnia: Przygotowujemy się do opowiadania książki M. Kownackiej „Kajtkowe przygody”

 

Ustalenie kolejności zdarzeń w trzech pierwszych rozdziałach książki M. Kownackiej „Kajtkowe przygody”. Czasy czasownika. Porównywanie iloczynów i ilorazów w zakresie 100.

 

Cele ogólne:

·         Poznanie wyglądu i nazw niektórych zwierząt żyjących w polu;

·         Kształcenie umiejętności uważnego słuchania czytanych tekstów;

·         Poznanie treści książki M. Kownackiej „Kajtkowe przygody”;

·         Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na podany temat;

·         Rozwijanie umiejętności wyodrębniania kolejnych zdarzeń w opowiadaniu;

·         Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na podany temat;

·         Porównywanie iloczynów i ilorazów bez ich obliczania;

·         Utrwalenie piosenki „Jesień”;

 

Cele operacyjne:

Uczeń:

§         zna treść książki M. Kownackiej „Kajtkowe przygody”;

§         potrafi wypowiadać się na zadawane pytania do treści przeczytanej lektury;

§         umie wyróżnić i nazwać niektóre zwierzęta żyjące w polu;

§         umie porządkować zdarzenia w opowiadaniu;

§         potrafi określić czasy czasowników;

§         potrafi porównać iloczyny i ilorazy bez ich obliczania;

§         potrafi zaśpiewać poznaną piosenkę z użyciem instrumentów perkusyjnych;

 

Metody: praca z tekstem, pokaz, obserwacja, rozmowa, ćwiczeń, analityczno-percepcyjna, problemowo-odtwórcza, zabawowa, naśladowcza, zadaniowa, metoda aktywna – burza mózgów, drama.

 

Formy: zbiorowa, indywidualna: jednolita i zróżnicowana, grupowa

 

Środki dydaktyczne: książka M. Kownackiej „Kajtkowe przygody”, wystawka książek

M. Kownackiej, rozsypanki zdaniowe dla trzech grup, instrumenty perkusyjne, postać bociana, elementy dekoracyjne na ławkach (gęś, świnka, pies), 3 sztalugi, słownictwo do lektury (bohaterowie), metryczka książki, ilustracje gospodarstwa wiejskiego, zwierząt w gospodarstwie, znaczki do losowania grup, kaseta z nagraniem utworu instrumentalnego Vivaldiego oraz odgłosów zwierząt w gospodarstwie domowym, karta pracy pt. „Czasy czasowników” (dla trzech poziomów), karta pracy „Zadania na porównywanie iloczynów i ilorazów”  (dla dwóch poziomów), łańcuszek „Porównywanie ilorazów i iloczynów”,  rekwizyty do scenek dramowych (dziób bociani, czarne bocianie skrzydła); 

 

 

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie:

  1. Prezentacja scenek dramowych (różne reakcje ludzi w sytuacji, gdy 

     znaleźli ptaka, który wypadł z gniazda i złamał sobie skrzydło).

  1. Rozmowa na temat zachowań ludzi:

a)      Co należy zrobić, gdy ptak już wyzdrowieje?

b)     Dlaczego należy wypuścić ptaka?

c)      Pokażcie mimiką, jak czują się zwierzęta żyjące na wolności, a jak żyjące w klatce.

Część właściwa:

Cześć polonistyczna

  1. Przypomnienie tematu lekcji, metryczki książki, informacji o M. Kownackiej.
  2. Odpowiadanie uczniów na pytania do trzech pierwszych rozdziałów książki „Kajtkowe przygody” (na dywanie)

·         Gdzie wychowywał się bocian od lata do jesieni?

·         Co stało się pewnego jesiennego dnia?

·         Co ustalono na sejmie bocianim?

·         Gdzie zamieszkał bocian po smutnym wypadku, gdy jego rodzice i bracia odlecieli?

·         Czym żywił się bociek ze złamanym skrzydłem?

·         Kto pomógł poszkodowanemu?

·         Gdzie w końcu zamieszkał Kajtek? (prezentacja odgłosów zwierząt w gospodarstwie wiejskim).

·         Jak bociek współżył z mieszkańcami podwórka?

  1. Losowanie znaczków do poszczególnych grup i zajęcie odpowiednich miejsc oznaczonych rekwizytami bohaterów lektury.
  2. Porządkowanie rozsypanek zdaniowych we właściwej kolejności, zgodnie z treścią pierwszych trzech rozdziałów „Kajtkowych przygód” (praca w grupach)–karta pracy 1
  3. Prezentacja prac, odczytanie, przypięcie do tablic styropianowych.
  4. Rozmowa na temat pisowni imion, nazwisk, tytułów wielką literą (ortografia).
  5. Rozpoznawanie czasowników w zdaniach – podkreślenie ich.
  6. Uzupełnianie kart pracy „Czasy czasowników” (indywidualna praca w trzech poziomach) przy muzyce Vivaldiego, karta pracy nr 2.
  7. Zebranie kart pracy.
  8. Rozmowa o czasie i miejscu akcji trzech pierwszych rozdziałów lektury.
  9. Śpiewanie piosenki „Jesień” przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych.

 

Cześć matematyczna

  1. Wspólne rozwiązywanie zadania na porównywanie iloczynów w zakresie 100.
  2. Rozwiązanie karty pracy nr 3 „Zadania na porównywanie iloczynów” – praca w dwóch poziomach.
  3. Rozwiązanie łańcuszka matematycznego (porównywanie iloczynów i ilorazów bez obliczania) – praca w trzech grupach, karta pracy nr 4.
  4. Prezentacja rozwiązania łańcuszka i odczytanie hasła.
  5. Ewaluacja – Dokończ wypowiedź: Najbardziej podobał mi się rozdział ......, ponieważ –burza mózgów.
  6. Ocena aktywności uczniów  (rozdanie karteczek z delfinkami)– przypomnienie o celowości nagród za pracę na lekcjach.

 

 

Karta pracy nr 3

„Porównywanie iloczynów i ilorazów”

 

Poziom I

  1. Rozwiąż zadanie na podstawie rysunku i pytania:

Kto uzbierał więcej ziemniaków?

 

           Pan Orczyk                                                Pani Orczykowa

  aaaah             aaaaa     

  aaaaa             aaaaa     

  aaaaa             aaaaa     

                    aaaaa

     

Przedstaw obydwa rozwiązania na osi.

Pan Orczyk

 

 



 

             

      Pani Orczykowa

 

Porównaj wyniki

 

.............................................................................................

Odpowiedź

                



                                                                                                                                                  

 

 

 

 

  1. Weronka ma 12 koszyków. Rozłożyła je po równo w 4 rzędach. Antek ma 12 koszyków, ale rozłożył je po równo w 6 rzędach. Które z dzieci ma więcej koszyków w rzędzie? Narysuj.

                           Weronka                                                        Antek

 

 

 

 

 

 

 

Porównaj wyniki

 



 

Więcej koszyków w rzędzie ma.........................................................................

 

 

 

Karta pracy nr 3

„Porównywanie iloczynów i ilorazów”

Poziom II

 

1. Rozwiąż zadanie na podstawie rysunku i pytania:

Kto uzbierał więcej ziemniaków?

 

          Pan Orczyk                                              Pani Orczykowa

  aaaah             aaaaa     

  aaaaa             aaaaa     

  aaaaa             aaaaa     

                    aaaaa   

  

                               3 x 5             4 x 5  

 

Dopasuj iloczyny do właściwego rysunku i połącz.

Porównaj wyniki

 

.............................................................................................

Odpowiedź

                



Więcej ziemniaków uzbierał (a)                                                                                                                                                 

 

 

 

 

2.Weronka ma 12 koszyków. Rozłożyła je po równo w 4 rzędach. Antek ma 12 koszyków, ale rozłożył je po równo w 6 rzędach. Które z dzieci ma więcej koszyków w rzędzie? Narysuj.

                           Weronka                                                        Antek

 

 

 

 

 

 

12 : 4       12 : 6

Dopasuj ilorazy do właściwego rysunku i połącz.

Porównaj wyniki

 



 

Więcej koszyków w rzędzie ma.........................................................................

 

 

 

 

 

 

 

 

Karta pracy nr 4

Łańcuszek „Porównywanie iloczynów i ilorazów”

1. Porównaj iloczyny i ilorazy. Znak większości wskaże sylaby, które utworzą hasło.

I grupa

ŁA

54 : 9

 

56 : 7

ZNA

MY

36 : 4

 

36 : 6

KA

DOB

9 x 9

 

5 x 9

NIE

MIA

7 x 7

 

7 x 9

RZE

            

 

II grupa

 

 

KAJT

30 : 3

 

15 : 3

CO

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin