Grillowanie.doc

(38 KB) Pobierz
Grillowanie

Grillowanie

 

 

Grill najlepiej rozstawić w miejscu osłoniętym od wiatru, dym nie powinien kierować się na boki i podwędzać naszych biesiadników. Do palenia w grillu używamy węgla drzewnego, który spala się bardzo powoli i długo utrzymuje żar, można uzyć też specjalnych brykietów. Jako rozpałka najskuteczniejsza jest specjalna podpałka w kostkach lub w płynie, nie powinno się uzywać denaturatu czy benzyny.

Podczas grillowania dobrze jest używać specjalnej dmuchawy, która znacznie przyspiesza rozpalanie węgla, jeśli nie masz, to wystarczy machanie gazetą. Gdy węgiej dobrze się rozżarzy i na wierzchu zbierze się mała warstewka popiołu, można zacząć grillowanie. Pamietaj aby ruszt posmarować przed pieczeniem olejem, zapobiegnie to przyklejaniu się potraw.

Przed połozeniem mięsa na ruszcie watro też dodać do węgla gałązki jałowca lub innych ziół, mięso nabierze wspaniałego aromatu.

 

Mięso z grilla

 

Mięso do pieczenia na grillu wybieramy chude (z drobiu udka i piersi, ponadto kotlety cielęce, schab, karkówkę, żeberka, kiełbasę). Kroimy je na niezbyt duże kawałki, by porcje mogły równomiernie się upiec. Upieczone kawałki mięsa lub warzyw solimy dopiero po upieczeniu, ponieważ sól powoduje wysychanie pieczonej potrawy.

- kotlety na grillu upieką się równomiernie jeśli nie będą grubsze niż 2 cm

- grubsze kawałki mięsa jak np. kawałki kurczaka przewracaj kilka razy

- kotlety, steki i sznycle przewracaj na ruszcie tylko raz, będą bardziej soczyste

- każdy kawałek mięsa będzie bardziej aromatyczny i soczysty, jeśli przed ułożeniem na grillu umieścisz go minimum na 30 minut w marynacie. Jeszcze lepsze bedzie gdy poleży w marynacie 12 - 24 godzin.

 

Przykładowe marynaty:

 

Do kotletów cielęcych

Do 1/2 szklanki oleju dodać 1,5 łyżki startej skórki pomarańczowej, 6 łyżek soku z pomarańczy i 2 posiekane strączki czuszki. Doprawić chilli i sosem worchester.

 

Do kotletów wieprzowych

1/4 szklanki piwa wymieszać z 1 /4 szklanki oleju, łyżką octu winnego i musztardy. Dodać 2 posiekane dymki (razem ze szczypiorkiem), łyżkę natki i 2 laurowe listki.

 

Do drobiu

1/2 szklanki oleju wymieszać z sokiem i skórką startą z jednej cytryny. Dodać 3 łyżki posiekanych świeżych ziół (oregano, rozmaryn, szałwia, natka, koperek).

 

Kiełbaski z grilla

 

- na grilla najlepsze są specjalne kiełbaski do tego celu przeznaczone, ale nadają się również inne byle nie były podsuszane

- przed pieczeniem kawałki kiełbasy natnij z wierzchu a w nacięcia powkładaj czosnek utarty z majerankiem

- podczas pieczenia możesz polewać kiełbasy jasnym lub ciemnym piwem

Szaszłyki

 

- najlepsze są szaszłyki z mięsa o krótkim czasie pieczenia: wątróbka, pierś kurczaka lub indyka, polędwica wieprzowa

- mięso które się długo piecze można wcześniej zmielić i uformować z nich kotleciki

- bardzo dobrym składnikiem szaszłyków jest boczek, który uchroni niewielkie kawałki mięsa przed nadmiernym wysuszeniem

- składniki na szaszłyki kroj na kawałki o podobnej wielkości, tylko wtedy będą gotowe o tym samym czasie

- składniki powinny być dosyć luźno nabite na szpadki aby mogły dobrze upiec się w środku

 

Ryby z grilla

 

-małe ryby piecz w całości, duże lepiej pokroić na dzwonka

-przed grillowaniem zamarynuj je w marynacie z białego wina lub bulionu, soku cytrynowego, oleju, wegety i pieprzu

-ryby w całości najlepiej piecz w specjalnych formach lub zawinięte w folię aluminiową

ryby przed pieczeniem posmaruj stopionym masłem

 

Warzywa

 

Warzywa (papryka, ziemniaki, kabaczki, cebula, kukurydza, główki czosnku) i owoce (jabłka, banany) pieczemy bezpośrednio na ruszcie lub w folii aluminiowej.

- do warzyw z grilla podaj smakowe masełka; zrobisz je ucierając masło z suszoną papryką, posiekanym czosnkiem lub zieleniną

- kolby kukurydzy będą bardzo dobre gdy przed pieczeniem owiniesz je plastrami boczku

- pomidorki lub papryki możesz upiec w całości, napełniając je ziarnami kukurydzy, startym żółtym serem wymieszanym z ugotowanym ryżem lub nadzieniem z mielonego mięsa

 

Przepis na aromatyczny olej

 

Posmarowane olejem przed pieczeniem warzywa i mięso nabiorą wyrazistego zapachu, jeśli wcześniej do butelki z olejem włożymy gałązkę świeżych ziół melisy, bazylii, szałwii, majeranku lub tymianku, ewentualnie natki lub koperku. Możemy też dodać parę kropli octu winnego, kilka listków laurowych, owoców jałowca lub marynowanego pieprzu. Olej obstawiamy na24 godziny do lodówki

 

Przepisy na aromatyczne masełka

 

Masełka smakowe

 

 

 

 

W naszym codziennym odżywianiu jednym z podstawowych produktów jest masło lub inny rodzaj tłuszczu do smarowania kanapek. Oprócz tradycyjnego smaku masła, który znamy, warto pokusić się o jego uatrakcyjnienie domowym sposobem. Każda pani domu wie jak istotną rolę w sztuce kulinarnej odgrywają zioła. Doskonale wzbogacają smak potraw i do tego są bardzo zdrowe. Czy wiesz jak pyszna może być kanapka posmarowana masłem z dodatkiem wybranych ziół? Do takiej kanapki nie potrzebne są nawet inne dodatki.

Zioła, które chcesz wykorzystać jako dodatek do masła powinny być świeże jednak można też pokusić się o dodatek suszonych, pod warunkiem, że będą dobrze rozdrobnione. Świeże zioła mają najwięcej cennych właściowości i dlatego są bardziej zalecane. Niektóre zioła możesz uprawiać w domu, na parapecie okiennym.

 

Jak przygotować masło smakowe?

Na 10 dag masła dodaje się zazwyczaj łyżkę świeżych, drobno posiekanych ziół. Jeśli są to dodatki o łagodnym smaku jak np. koperek, możesz dodać ich więcej. W przypadku suszonych ilość ta musi być zmniejszona.

Miękkie masło najpierw rozetrzyj a następnie dodaj zioła i dobrze wymieszaj. Otrzymaną masę wyłóż na porcelanową płytkę lub talerzyk skropiony zimna wodą. Uformuj wałeczek o średnicy ok. 2 cm i dobrze schłodź go. Gdy masło stwardnieje pokrój go w plastry o grubości około 1 cm.

Oczywiście możesz też napełnić masłem smakowym miseczkę.

 

Masło koperkowe lub szczypiorkowe

Koperek i szczypiorek to najczęściej stosowany dodatek smakowy do masła. Oba składniki są dostępne w sklepach przez cały rok więc możesz go bez problemu zawsze przygotować.

Takie masło doskonale nadaje się nie tylko do kanapek ale i do smażonych mięs i sznycli.

 

Masło czosnkowe

Na tej samej zasadzie jak poprzednia możesz przygotować masło z dodatkiem czosnku. O właściwościach czosnku nie muszę już chyba pisać bo wszyscy zdajemy sobie sprawę z jego dobroczynnego działania zwłaszcza w okresie przeziębień. Przed dodaniem czosnku do masła należy go dobrze zmiażdżyć, można też dodać odrobinę soli. Ilość czosnku jaką dodasz zależy od Twoich upodobań. Jest to doskonały dodatek zarówno do kanapek jak i do pieczonych mięs.

 

Masło bazyliowe

Bazylia nie tylko posiada wspaniały aromat ale ma też właściwości lecznicze. Do miękkiego masła lub margaryny (co kto woli) dodaj sporo drobno posiekanej bazylii i starannie wymieszaj. Doskonałym dodatkiem do białego pieczywa posmarowanego masłem bazyliowym są plasterki pomidora.

 

Masło z cząbrem

Cząber pobudza trawienie i ma właściwości odkażające. Ma przyjemny korzenny zapach i wyrazisty smak. Przygotowanie tego masełka jest identyczne jak masła bazyliowego.

Pieczywo posmarowane takim masłem można urozmaicić kładąc na kanapkę plasterki kiełbasy czy szynki. Cząber doskonale podnosi tez smak twarogów.

 

Masło lubczykowe

Do 10 dag miękkiego masła dodaj garść drobno posiekanego lubczyku, odrobinę soli i pieprzu.

 

Masło z bukietem ziół

To smakowe masełko można przygotować z ziół suszonych. Do miękkiego masła dodaj odrobinę rozdrobnionego rozmarynu i estragonu oraz dobrze pokruszonych liści laurowych. Po dokładnym wymieszaniu dodaj jeszcze odrobinę pieprzu cayenne. Ten rodzaj mieszanki nadaje się do każdego rodzaju pieczywa. Doskonale podnosi smak wędlin i serów.

 

Można tworzyć wiele innych maseł smakowych dodając takie składniki jak rozdrobniony, wędzony łosoś, suszone śliwki, sardynki z puszki, ser Rokpol.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin