Konspekt do zajęć w grupie 5-6-latków
Temat kompleksowy: „Ćwiczenia gimnastyczne metodą Labana”
Temat zajęć: „Indianie wybierają się na polowanie”
Cel główny: Rozwijanie świadomości własnego ciała oraz poczucia rytmu.
Cele operacyjne:
- podejmuje inicjatywę podczas zabaw ruchowych
- współdziała z partnerem i w grupie
- wczuwa się w powierzoną mu rolę
- potrafi grać rytmicznie na instrumentach perkusyjnych
Metody:
Oglądowe - pokaz
Słowne - słuchanie muzyki i opowiadania nauczyciela
Czynne - zadania do wykonania
Forma pracy: grupowa, w parach
Środki dydaktyczne: wstążki gimnastyczne, odpowiednio dobrana muzyka,
grzechotki
Przebieg zajęć:
1. Marsz po obwodzie koła z muzyką na palcach, na piętach, z wysokim unoszeniem kolan.
2. Podczas przerwy w muzyce dzieci w dowolny sposób kłaniają się (skłon, dyg itp.)
3. Nauczyciel zaprasza dzieci na wyprawę w nieznane, dzieci patrzą w dal przez „lornetkę” ułożoną z pięści, wybierają kierunek wędrówki.
4. Dzieci poruszają się do muzyki z filmu „Król Lew”- mają za zadanie :iść pod wiatr, w gąszczu drzew, po piasku (następują zmiany tempa poruszania się ).
5. Nauczyciel wywołuje zainteresowanie u dzieci patyczkami leżącymi w głębi sali.....dzieci manipulują w dowolny sposób, wg własnej wyobraźni patyczkami z przywiązaną do nich wstążką ( uderzają nimi o ziemię, o podłogę, poruszają w górę, w dół, falują itp.).
6. Swobodny taniec ze wstążkami gimnastycznymi do odpowiedniej muzyki ze zmiennym tempem.
7. Dzieci wykorzystując wstążki gimnastyczne i własne ciało tworzą różne figury gimnastyczne w poziomie i w pionie.
8. Ułożenie z patyczków ogniska, dzieci naśladują czynności ogrzewania się przy ognisku.
9. Śpiewanie wspólnie z nauczycielką piosenki „ Płonie ognisko”
10. Dzieci wczuwają się w role Indian siedzących przy ognisku, wybierają spośród siebie wodza...Indianie planują wyprawę na polowanie ( wódz- nauczyciel pokazuje czynności a dzieci powtarzają ):
v wódz przekazuje informacje o wyprawie....stuka palcami o brzuch i wydaje dźwięk „bara, bara”
v Indianie cicho udają się do stajni....uderzają palcami o podłogę
v Indianie czeszą konia....przebierają palcami w powietrzu
v Wyruszają na polowanie, siadają na konia....uderzamy rękami o kolana
v Jadą galopem...uderzamy dłońmi o podłogę
v Jadą przez most....uderzamy dłońmi o klatkę piersiową
v Jadą przez szuwary, trawy....pocieramy dłońmi
v Zsiadają z konia....uderzamy dłońmi o kolana
v Idą pieszo.....przebieramy palcami po podłodze
v Uwaga, stado dzikich lwów, trzeba uciekać.......wszystkie czynności powtarzamy w odwrotnej kolejności
v Głodni Indianie wybierają ziemniaki z ogniska......dzieci naśladują te czynności.
11. Indiański taniec do muzyki z płyty CD
12. Rozdanie grzechotek własnoręcznie wykonanych przez dzieci ( kapsle nanizane na drut, słoiki z zawartością.....dzieci grają na grzechotkach do w/w muzyki.
13. Indianie idą spać....dzieci tworzą namioty w zespołach dwuosobowych, pozostałe dzieci kładą się spać w namiotach.
14. Do rytmu spokojnej muzyki dzieci wstają powoli i siadają na swoich miejscach na dywanie.
agulla1030