Problemy społeczne.doc

(21 KB) Pobierz
Problemy społeczne, zjawiska uznawane przez znaczną lub znaczącą część jakiejś zbiorowości za niepożądane i wymagające przeciwdziałania

Problemy społeczne, zjawiska uznawane przez znaczną lub znaczącą część jakiejś zbiorowości za niepożądane i wymagające przeciwdziałania.

 

Problemy społeczne są w znacznej mierze kreowane przez różne grupy, środowiska, kręgi opiniotwórcze itd.

 

W identyfikacji problemów społecznych istotną rolę odgrywają środki masowego przekazu, kręgi władzy politycznej i eksperci.

 

Grupa uznaje, że dane zjawisko jest już problemem społecznym, gdy wzrasta stopień natężenia negatywnych cech zjawiska, rozszerza się jego skala bądź zwiększa się poczucie zagrożenia zbiorowości.

 

Rozwiązywanie problemów społecznych polega zazwyczaj na powoływaniu specjalnych instytucji, zajmujących się eliminowaniem przyczyn i łagodzeniem społecznych skutków istnienia danego zespołu zjawisk.

 

Instytucjonalne rozwiązywanie problemów społecznych zapewnia ciągłość i profesjonalizm przeciwdziałań. spontanicznie powstające grupy nacisku, sieć wolontariuszy i społeczników stanowią istotne dopełnienie działań zinstytucjonalizowanych.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin