oto jest kasia- scenariusz zajec.doc

(34 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

 

Prowadząca: Marzena Piendyk

Data : .

Krąg tematyczny: Spotkanie z lekturą „Oto jest Kasia”

Temat dnia:       Piszemy do Kasi list na pożegnanie.

 

Cele ogólne        - utrwalenie zasad towarzyszących pisaniu listu,

                            - zredagowanie listu do Kasi,

                            - rozpoznawanie czasowników, odmiana w różnych czasach

 

Cele operacyjne:

- dziecko zna sposób adresowania listu, wie, co oznaczają   pojęcia „adresat”, „nadawca”,

- zna i stosuje wyrazy pisane w korespondencji wielką literą,

- redaguje i pisze list, zachowuje jego trójczłonową kompozycję,

- rozróżnia czasownik wśród innych części mowy, prawidłowo odmienia go w różnych czasach

- współpracuje w grupie

 

Metody:           pogadanka, ćwiczenia praktyczne, objaśnienie , odczyt

Formy pracy:  zbiorowa, grupowa, indywidualna.

 

Środki dydaktyczne: kartki do układania pytań, koszyczek, rozsypanka wyrazowo- zdaniowa, zeszyt ćwiczeń

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

1.     Układanie i zapisywanie na małych karteczkach dowolnych pytań dotyczących lektury pt. „Oto jest Kasia” - każdy uczeń indywidualnie układa jedno pytanie.

     Nauczyciel zbiera do koszyczka ułożone pytania.

 

2.     Podział klasy na zespoły 5 osobowe ( wyznacznikiem podziału ma być numer w dzienniku, np. w jednej grupie znajdą się osoby z numerem 1, 6, 11, 16, 21 itd.)

Każda osoba losuje po jednym pytaniu. Uczniowie odpowiadają na wylosowane pytania, zbierając w ten sposób punkty dla grupy. Wygrywa ta grupa, która udzieli jak najwięcej prawidłowych odpowiedzi.

 

3.     Przypomnienie reguł, których należy przestrzegać podczas pisania listu.

Zwrócenie uwagi na:

- pojęcia „adresat”, nadawca”

- budowę listu

- stosowanie wielkich liter w wyrazach ze względów grzecznościowych- zapisywanie takich wyrazów na kartkach papieru i zawieszenie ich na tablicy

 

4. Rozmowa na temat pomysłów dotyczących treści listu- nauczyciel zadaje pytania naprowadzające

  Co chcielibyście powiedzieć Kasi?

    -  Czy nauczyło was czegoś postępowanie Kasi?

    -  Za co moglibyście podziękować Kasi?

 

 

5. Pisanie listu do Kasi w grupach:

a) Nauczyciel rozdaje każdej grupie paski z rozsypanką wyrazowo- zdaniową, na których umieszczone są fragmenty listu do Kasi. Grupa łączy paski, tworząc w ten sposób zdania, elementy listu.

b) Grupy układają treść listu, uzupełniając posiadane już zdania z rozsypanki.

Nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę grup, sprawdza błędy ortograficzne i stylistyczne.

c) Odczytanie listów na forum grupy.

d) Przepisanie listów do zeszytu.

 

6.     Zabawa w odgadywanie pokazywanych czynności. Kilkoro uczniów prezentuje różne czynności, które odgaduje grupa. Przypomnienie, jak nazywamy tą część mowy,  która mówi o wykonywaniu czynności i na jakie pytanie odpowiada.

 

7.     Uczniowie podają dowolne czasowniki, klasa odmienia je w różnych czasach.

 

8.     Wykonanie zadania w zeszycie ćwiczeń- kolorowanie piłki kierując się  odmianą czasowników w trzech czasach.

 

9.     Podsumowanie dnia: pogadanka na temat, jakie cechy Kasi uważacie za najcenniejsze i dlaczego.

 

                                                         Scenariusz opracowała Marzena Piendyk

Zgłoś jeśli naruszono regulamin