Scenariusz zajęć.doc

(38 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć „Koty i kotki”

Scenariusz zajęć „Koty i kotki”

 

Słuchanie opowiadania E. Lechowicz Skąd się wzięły koty.

1. Zabawa Jak wygląda kotek?

Dzieci podają sobie kolejno kota maskotkę i wyszukują jak najwięcej określeń tego zwierzątka, np. mój kotek jest szary, mięciutki; ma cztery łapki, ma zielone oczy.

2. Opowiadanie nauczyciela z wykorzystaniem ilustracji.

Niegdyś, przed wiekami, nie było w naszym kraju domowych kotów. Po lasach hasały dzikie i drapieżne, dużo od kotów większe rysie o wspaniałych futerkach i równie dzikie żbiki...

Prawdziwe koty mieszkały wtedy w Afryce. Pewnego razu prakot wybrał się na czele gromadki swoich krewnych na dłuższą wyprawę w nieznane. Kocie stado wyszło z olbrzymiego, niedostępnego lasu, zwanego dżunglą, i znalazło się na sawannie, czyli ogromnej, trawiastej równinie, porośniętej tu i ówdzie drzewami i krzakami. Pasły się tam tysiące dzikich zwierząt, a w sąsiedztwie czaiły się lwy i lamparty. Kotom nie bardzo odpowiadało takie towarzystwo, podążyły wiêc wzdłuż ogromnej rzeki o nazwie Nil. Rzeka

płynęła przez pustynię, wśród skał. Koty żywiły się rybami, które łatwo było upolować w płytkiej wodzie przy brzegu. Po wielu dniach marszu dotarły do Egiptu. Tutaj, nad Nilem, rosły ogromne gaje roślin zwanych papirusami. Ludzie używali ich do sporządzania papirusu przypominającego nasz papier. Można było na nim pisać i rysować. W papirusowych gajach nad rzeką, w której nie brakowało ryb, koty poczuły się szczęśliwe. Zatrzymały się tu na dłużej. W tym samym czasie mała egipska księżniczka wybrała się łodzią na przejażdżkę. Nagle dostrzegła na brzegu trzy prześliczne malutkie zwierzątka. Baraszkowały, tarmosiły się i gryzły – udawały, że toczą walkę. Były same, ich mama poszła na polowanie.

– A to co?! – wykrzyknęła z zachwytem księżniczka, która nigdy nie widziała kotów. Odpowiedziano jej, że są to małe, drapiące i gryzące stwory zwane kotkami, których nie można utrzymać w domu, bo zaraz uciekają. Księżniczkę ciekawiło jeszcze, czym się one żywią. Służąca powiedziała jej, że zapewne mięsem, a jeszcze chętniej mlekiem, ale skąd to mleko wziąć, skoro o nie w Egipcie trudno.

– Chcę zabrać te kotki do pałacu! Niech służba dostarczy zaraz odpowiednią ilość mleka. Sama będę je karmiła! – Zdecydowała księżniczka i tupnęła nogą, aż łódź zakołysała się niebezpiecznie. Wioślarze wyszli na ląd, schwytali koty i w ten sposób trafiły one do pałacu. Początkowo kocięta gniewnie syczały i parskały, gdy tylko księżniczka usiłowała wziąć je na ręce albo choćby dotknąć. Wkrótce jednak zmęczone zasnęły. A gdy się obudziły, przed każdym stała miska z mlekiem. Wypiły mleczko do dna. Dopiero wtedy, syte i leniwe, pozwoliły się księżniczce dotknąć, pogłaskać, a nawet wziąć na ręce. Nie muszę wam mówić, że już na zawsze z nią pozostały. A wnuki kociąt księżniczki, oswojone i kochane przez wszystkich, trafiły w końcu także do naszego kraju. I tak, jak to było niegdyś, każdy kot staje się łagodny i kocha swoją panią, gdy dostaje mleczko. Pamiętajcie dzieci o tym, żeby było ono świeże i codziennie podane w czyściutkiej miseczce. Możecie wtedy być pewne, że kotek odwzajemni waszą miłość.

3. Rozmowa na temat opowiadania.

Wypowiedzi dzieci na temat, skąd się wzięły koty.

4. Zabawa Co lubią koty?

Zwrócenie uwagi na zwyczaje kotów; sposób zdobywania pożywienia i ulubione pokarmy. Dzieci wybierają spośród obrazków różnych produktów te, które pasują do kota, np. ryby, mięso, myszy, kiełbasa, mleko, karma dla kotów. Wypowiedzi dzieci mających w domu koty, w jaki sposób te zwierzątka najbardziej lubią się bawić.

5. Zabawa ruchowa Skradamy się jak koty.

Nauczyciel odwraca się tyłem, a dzieci starają się jak najciszej do niego podejść. Jeżeli nauczyciel usłyszy jakiś szmer, odwraca się, a dzieci – koty – zastygają wtedy bez ruchu.

6. Ćwiczenia warg i języka Naśladujemy kotki:

kotek pije mleczko – naśladowanie językiem picia mleczka, wolne i szybkie picie,

kotek oblizuje pyszczek – oblizywanie językiem górnej i dolnej wargi,

kotek jest zły – prychanie phyyyy z rozciąganiem warg na boki.

7. Ćwiczenia graficzne Rysujemy wierszyk.

Podczas recytacji wierszyka dzieci starają się jak najwierniej narysować flamastrem na kartce to, o czym on opowiada.

owa kota jest kółeczkiem,                                  i skośnymi oczętami.

na niej sterczą uszka dwa.                                     Cztery łapki, mały brzuszek

Pyszczek z noskiem, wąsikami                              oraz ogon ma nasz Puszek.


Scenariusz zajęć „Lubimy zwierzęta”

 

Rozmowa na temat zwierząt posiadanych przez dzieci oraz tych, o posiadaniu których marz¹.

1. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość Co to za zwierzę?

Nauczyciel umieszcza na tablicy obrazki przedstawiające zwierzęta spotykane w domach, zasłonięte paskami papieru. Chętne dzieci kolejno zdejmują wybrane paski i próbują odgadnąć, jakie zwierzątko jest za nimi ukryte.

2. Oglądanie obrazków z kotami, psami różnych ras, rybkami, papugami różnych gatunków.

Zwrócenie uwagi na różnorodność w świecie zwierząt. Szukanie przez dzieci wspólnych cech poszczególnych gatunków, np. budowa ciała, odżywianie, sposób poruszania się, środowisko, w jakim żyją, i cech różniących – wielkość, kolor i długość sierści, proporcje ciała.

3. Wypowiedzi na temat zwierząt, które dzieci posiadają w domach, lub o jakich marzą.

Zwrócenie uwagi, na czym polega opieka nad danym zwierzątkiem. Wyjaśnienie, kto miał wpływ na pojawienie się danego zwierzęcia w domu oraz jakie są powody, że dzieci marzą o tym wybranym zwierzątku, a nie o innym. Uświadomienie, że decyzja o kupnie zwierzęcia to podjęcie zobowiązania wobec niego, a nie chwilowa zachcianka. Uczenie dzieci odpowiedzialności i uwrażliwianie na potrzeby zwierząt.

4. Piosenka do rysowania Płotek i kotek (sł. D. Szlagowska, melodia popularna) według M. Bogdanowicz.

1. Zabawa naśladowcza Jesteśmy kotkami.

Dzieci wyobrażają sobie, że są kotkami i naśladują ich ruchy – myją łapką uszy, pyszczek; drapią się po brzuszku i grzbiecie.

2. Ćwiczenia orientacji – Przez i na płotek.

Dzieci przeskakują przez szarfę – płotek – ułożoną na podłodze. Przeskakują przez płotek, wskakują na płotek, przechodzą po płotku.

3. Oglądanie obrazka przedstawiającego kotka stojącego na płocie. Rozmowa na temat obrazka:

Gdzie stoi kotek? Jak wygląda? Co robi?

4. Słuchanie piosenki Płotek i kotek śpiewanej przez nauczyciela.

Był sobie raz płotek,                                    Więc wskoczył na płotek,

tralala, la, la,                                               tralala, la, la,

co lubił go kotek,                                         wesoły pan kotek,

tralala, la, la.                                              tralala, la, la.

5. Wypowiedzi dzieci na temat zwierzęcia, o którym jest mowa w piosence. Wyjaśnienie, gdzie i dlaczego wskoczył kotek.

6. Szukanie przeciwstawnych określeń do słów określających różne kotki: wesoły – smutny; ładny – brzydki; duży – mały; gruby – chudy; czarny – biały.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin