Materiał na egzamin.doc

(123 KB) Pobierz
TEMAT I

TEMAT I

 

8 instytutów – Wrocław, Warszawa, Toruń, Katowice, Lublin, Kraków, Kielce

2 katedry – Łódź, Bydgoszcz

2 zakłady – Zielona Góra, Białystok

 

Łódź

Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej była pierwszym w Polsce ośrodkiem studiów bibliotekoznawczych na poziomie akademickim. Jej twórcą w 1945 r. był Jan Muszkowski. Początkowo nawiązywano do wzoru studiów bibliotekarskich prowadzonych w okresie międzywojennym w Wolnej Wszechnicy Polskiej.

Obecnie prowadzone prace naukowe obejmują: naukę o książce i naukę o bibliotece oraz naukę o informacji.

 

Pracownicy: 12 doktorów, 6 samodzielnych naukowców.

Prof. Hanna Tadeusiewicz – wieloletni, emerytowany już pracownik Katedry. Redaguje "Słownik pracowników książki polskiej".

Prof. Jadwiga Konieczna - kierownik Katedry. Obecnie prowadzi badania: relacje dziecko-książka w XIX i w początkach XX w. i dzieje książki w Łodzi.

Prof. Stanisława Kurek-Kokocińska – obecnie prowadzi badania w zakresie wczesnego dzieciństwa: rola książki, źródła książki i problemy z czytaniem.

Prof. Ewa Andrysiak – zainteresowania: bibliografia, bibliofilstwo, historia książki i bibliotek. Obecnie realizuje badania dot. Książki w Kaliszu.

Dr Magdalena Przybysz-Stawska – zajmuje się prasą współczesną i jej dziejami.

 

Katedra wydaje od 1989 r. wydawnictwo Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum.

 

Warszawa

W 1951 r., jako druga po katedrze w Łodzi, powołana została Katedra Bibliotekoznawstwa UW, którą kierował prof. Aleksander Birkenmajer. W 1968 roku została przekształcona w Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej, działający w ramach Wydziału Historycznego UW. W 1997 r. zmieniono nazwę na Instytut Informacji Naukowej
i Studiów Bibliologicznych.

4 podstawowe kierunki badawcze:

1.       Zagadnienia projektowania systemów informacyjnych i wykorzystanie zasobów informacyjnych.

2.       Bibliotekarstwo współczesne (funkcje bibliotek, ich organizacja, biblioterapia, czytelnictwo dzieci i młodzieży).

3.       Historia, teoria i metodyka bibliografii (regionalnej, starodruków, teoretyczne zagadnienia bibliografii).

4.       Historia kultury książki i biblioteki (dzieje książki, ruch księgarski, rola książki w kulturze).

 

Pracownicy: 52, w tym 16 samodzielnych naukowców.

Zakład Bibliotekoznawstwa

Prof. Elżbieta Barbara Zybert - kierownik

Prof. Marcin Drzewiecki - problematyka książki, biblioteki i informacji w systemie oświaty i kultury, autor ponad 100 publikacji i opinii i recenzji dla wielu instytucji rządowych i innych.

Dr Michał Zając - rynek książki dziecięcej (w szczególności edytorstwo i działania promocyjne), literatura dla dzieci, biblioteki dla dzieci i młodzieży.

Zakład Systemów Informacyjnych

Prof. Barbara Sosińska-Kalata - kierownik

Dr hab. Katarzyna Materska - nauka o informacji, zarządzanie informacją i wiedzą, informacja biznesowa, informacja UE, metody i techniki wyszukiwania informacji w systemach tradycyjnych i elektronicznych.

Zakład Historii, Teorii i Metodyki Bibliografii

Prof. Jadwiga Woźniak-Kasperek - kierownik

Zakład Wiedzy o Książce

Prof. Dariusz Kuźmina – kierownik

Dr Marek Tobera - współczesny rynek książki, historia prasy polskiej.

Dr Mikołaj Ochmański - publikacje oficyn wydawniczych z terenu Prus Wschodnich w XVII i XVIII w.

 

Wrocław

Katedra Bibliotekoznawstwa powstała na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w 1956 r. jako trzecia
z kolei w Polsce placówka akademickiego kształcenia bibliotekarzy. Inicjatorem był prof. Antoni Knot (ówczesny dyr. Biblioteki Uniwersyteckiej). Z kręgu Biblioteki wywodziła się również pierwsza kadra pracowników Katedry m.in.: Karol Głombiowski (kierował nią), Julian Fercz, Marta Burbianka, Helena Szwejkowska.

W 1969 r. Katedra została przekształcona w Instytut Bibliotekoznawstwa. Funkcję dyrektora objął prof. Antoni Knot, kolejnymi dyrektorami byli profesorowie, m.in.: Krzysztof Migoń, Małgorzata Komza. Obecnym dyrektorem Instytutu jest Marta Skalska-Zlat.

W 2003 r. zmienił nazwę na Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa. Wrocławski Instytut pozostał humanistyczny. Początkowo dominowała szeroko rozumiana dawna historia książki, bibliotek, czytelnictwa na Śląsku
i w Galicji; z czasem pole badań objęło także inne rejony Polski i okresy bliższe współczesności. Rozwijano teorię książki, a zwłaszcza teorię, historię i metodologię nauki o książce.

 

Zakład Teorii i Historii Książki

Prof. Anna Migoń – kierownik; teoria i historia bibliologii i bibliografii, historia książki XVIII w.

Prof. Krzysztof Walczak – bibliotekarstwo współczesne, czasopiśmiennictwo XIX i I poł. XX wieku, regionalna historia książki.

Zakład Bibliotekoznawstwa

Prof. Bogumiła Staniów – kierownik; biblioteki szkolne w Polsce i na świecie, literatura dziecięca i młodzieżowa i jej przekłady.

Dr Renata Aleksandrowicz - promocja książki w Polsce i na świecie, problemy biblioterapii.

Zakład Bibliografii i Informacji Naukowej

Prof. Marta Skalska-Zlat – kierownik; wykorzystanie bibliometrii w badaniach naukoznawczych.

Prof. Jadwiga Sadowska - języki i systemy informacyjno-wyszukiwawcze, automatyzacja procesów biblioteczno-bibliograficznych, historia bibliografii.

Dr Małgorzata Góralska – książka elektroniczna, biblioteka cyfrowa, książka wobec innych środków przekazu.

Zakład Książki Współczesnej i Edytorstwa

Prof. Małgorzata Komza – kierownik; historia książki, sztuka książki, funkcje książki ilustrowanej.

 

Roczniki Biblioteczne – ogólnopolskie czasopismo naukowe z zakresu nauki o książce (bibliologii) i bibliotekoznawstwa. Wydawane od 1956 r., obecny redaktor: Prof. A. Migoń. Seria Zeszyty naukowe UW, obecnie Acta Universitatis Wratislaviensis. Bibliotekoznawstwo, obecny redaktor: prof. M. Komza.

 

Toruń

Początki Instytutu sięgają 1975 r., kiedy to uruchomiono Zaoczne Studium Bibliotekoznawstwa, a w rok później powołano do życia Zakład Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej – początkowo w strukturach Instytutu Filologii Polskiej. Prowadzone badania koncentrowały się wokół problemów społecznego funkcjonowania książki i biblioteki.
Z czasem rozwinęły się badania nad dawną książką, czemu sprzyjały bogate księgozbiory historyczne bibliotek lokalnych i regionalnych. W 1994 r. Zakład przekształcony został w samodzielną Katedrę Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej, w ramach Wydziału Nauk Historycznych UMK. W 2004 r. przekształconą ją na Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii. Dyrektor: prof. Janusz Tondel. Pracownicy: 19 nauczycieli akademickich, w tym 7 samodzielnych pracowników.

 

Zakład Informacji Naukowej

Prof. Ewa Głowacka – kierownik Zakładu; zarządzanie jakością, wiedzą i ocena jakości elektronicznych zasobów informacyjnych.

Zakład Bibliotekarstwa, Czytelnictwa i Biblioterapii

Prof. Bronisława Woźniczka-Paruzel – kierownik Zakładu; dzieje ruchu wydawniczego, biblioterapia, czytelnictwo dziecięce.

Dr Tomasz Kruszewski – semiotyka, biblioterapia, historia kultury i nauki Torunia.

Zakład Książki Dawnej i Współczesnej

Prof. UMK Iwona Imańska – ruch wydawniczo-księgarski i aukcje bibliofilskie w Polsce w XVIII w., kolekcjonerstwo książek i biblioteki w Prusach Wschodnich.

Dr Wanda A. Ciszewska – historia książki, rynek księgarsko-wydawniczy po 1945 r.

Zakład Wiedzy o Prasie

Prof. Grażyna Gzella – kierownik Zakładu; historia prasy (XIX-XX w.).

Dr Dorota Degen – czasopiśmiennictwo naukowe w Polsce.

 

Od 1996 r. seria Bibliologia ukazuje się w ramach Acta Universitatis Nicolai Copernici, a także wydawnictwo zbiorowe W kręgu prasy. Przeszłość - teraźniejszość - przyszłość. Od 2008 r. wydawany jest periodyk pt. Toruńskie Studia Bibliologiczne pod red. W. A. Ciszewskiej i M. Kowalskiej.

 

 


Kraków UJ

Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa został utworzony w 1996 r. Początkowo, od 1974 r., działał
w Instytucie Filologii Polskiej UJ jako Zakład, od 1992 r. jako Katedra. Naukowe badania prowadzone w Instytucie mają charakter humanistyczny, interdyscyplinarny, międzynarodowy. Kierownik: dr hab. Maria Próchnicka.

 

Katedra Bibliotekarstwa

Kierownik: prof. Jacek Wojciechowski. Badania: bibliotekarstwo; funkcjonowanie, organizacja, marketing w bibliotece; praca z użytkownikiem biblioteki; czytelnictwo.

Zakład Informacji Naukowej

Kierownik: dr hab. Maria Próchnicka. Inni: dr Sabina Cisek, dr Marek Nahotko. Badania: systemy informacyjne, automatyzacja bibliotek, biblioteki cyfrowe, teoria i filozofia informacji naukowej, czasopisma elektroniczne.

Zakład Metodologii Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej

Kierownik: dr hab. Remigiusz Sapa. Inni: dr hab. Anna Gruca. Badania: zarządzanie wiedzą, edytorstwo naukowe, elektroniczne publikowanie, badania porównawcze edukacji z bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, edukacja bibliotekarzy i pracowników informacji naukowej.

Zakład Książki i Jej Funkcji w Komunikowaniu Społecznym

Kierownik: prof. Andrzej Linert. Inni: prof. Zdzisław Pietrzyk. Badania: komunikacja społeczna za pośrednictwem książki, książka i biblioteka w utworach literackich.

Zakład Zarządzania Informacją

Kierownik: prof. Wiesław Babik. Badania: organizacja, zarządzanie informacją i wiedzą, teoria oraz projektowanie języków i systemów informacyjno-wyszukiwawczych; nowe umiejętności i wiedza w obszarze zarządzania zasobami informacji.

 

Instytut wydaje serie:

Seria I: Prace z Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej, red. Prof. UJ Maria Kocójowa. Od 1985 r.

Seria II: Materiały Edukacyjne z Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej, red. Prof. UJ Maria Kocójowa. 1995-2005.

Seria III: ePublikacje Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UJ, red. Prof. UJ Maria Kocójowa. Od 2005 r.

 

 

Kraków UP im. KEN

W 1975 r. powstał Zakład Bibliotekoznawstwa w strukturach Zakładu Filologii Polskiej. W 1977 r. otrzymuje on status samodzielnego zakładu. W 1985 r. powstaje Katedra, a w 1999 r. przekształca się w Instytut Informacji Naukowej
i Bibliotekoznawstwa. Dyrektor: prof. UP Halina Kosętka.

 

Katedra Historii Książki i Bibliotek

Kierownik: prof. Maria Konopka. Badania: dzieje książki i bibliotek od czasów średniowiecza przez wiek XVI-XVII, wiek XIX i dwudziestolecie międzywojenne, koncentrując się przede wszystkim na losach książki krakowskiej i lwowskiej. Prowadzą również badania z zakresu prasoznawstwa.

 

Katedra Bibliotekarstwa i Czytelnictwa

Kierownik: prof. Maria Pidłypczak-Majerowicz. Badania: bibliotekarstwo współczesne; funkcjonowanie bibliotek; biblioterapia; metodologia badań bibliologicznych i bibliotekoznawczych; historia bibliotek i czytelnictwa; organizacja praktyk zawodowych studentów bibliotekoznawstwa.

 

Katedra Edytorstwa i Wiedzy o Literaturze

Kierownik: prof. Halina Kosętka. Badania: zagadnienia zawiązane z tekstologią oraz edytorstwem dzieł literackich
i naukowych. W Katedrze prowadzi się także badania nad historią literatury.

 

Katedra Czasopiśmiennictwa i Kultury Literackiej

Kierownik: prof. Krzysztof Woźniakowski. Badania: dzieje prasy oraz instytucji naukowych i kulturalno-oświatowych Galicji do r. 1918, dzieje polskiej prasy oraz kultury literackiej okresu II wojny światowej.

 

Katedra Informacji Naukowej i Dokumentacji

Kierownik: prof. Hanna Batorowska. Badania: kultura informacyjna, edukacja medialna, technologia informacyjna, architektura informacji, zarządzanie informacją w serwisach internetowych, biblioteki cyfrowe, funkcjonowanie informacji prasowej.

 

 

Katowice (Uniwersytet Śląski)

W 1974 r. w obrębie Filologii Polskiej rozpoczyna pracę Zakład Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej. Początkowo studia zaoczne, potem dzienne. Od 1991 r. funkcjonuje pod nazwą Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej. Badania naukowe: teoretyczne i praktyczne problemy informacji naukowej, teoria i dzieje bibliografii, dzieje książki dawnej i współczesnej na Śląsku i Kresach Wschodnich. Upowszechnianie czytelnictwa: zagadnienia dot. Prasy i książki, zarządzanie biblioteką i jej marketing, problemy ochrony i konserwacji książki. Dyrektor: prof. Elżbieta Gondek.

 

Zakład Bibliotekoznawstwa i Marketingu Książki

Kierownik: dr hab. Anna Tokarska.

Zakład Bibliografii i Informacji Naukowej

Kierownik: prof. Elżbieta Gondek.

Zakład Historii Książki i Bibliotek

Kierownik: prof. Danuta Sieradzka.

Zakład Czytelnictwa

Kierownik: prof. Irena Socha.

 

 

Lublin (UMCS)

Studia bibliotekoznawcze uruchomione zostały w 1974 r., w trybie zaocznym w Instytucie Filologii Polskiej. W 2003 r. powołany został samodzielny Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej. Dyrektor: prof. Maria Juda.

 

Zakład Informacji Naukowej

Pracownicy: prof. Jadwiga Woźniak-Kasperek. Badania: środowisko informacyjne, zarządzanie informacją, organizacja
i reprezentacja wiedzy, teorii i praktycznego wykorzystania języków informacyjno-wyszukiwawczych, w tym projektowania tezaurusów, projektowania i eksploatacji baz danych, zastosowań technologii komputerowych
i teleinformatycznych, przemian tradycyjnych form informacji.

 

Zakład Dawnej Książki i Bibliografii

Kierownik: prof. Maria Juda. Badania: kultura piśmiennicza w Polsce doby średniowiecza; dawna książka drukowana
w systemie komunikacji społecznej XV-XVIII w., praktyka bibliograficzna- sporządzanie bibliografii specjalnych.

 

Zakład Bibliotekarstwa, Książki Współczesnej i Innych Środków Przekazu

Kierownik: dr hab. Zbigniew Osiński. Badania: współczesna biblioteka w systemie komunikacji społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy; cyfrowe źródła informacji i wiedzy; propaganda, manipulacja
i indoktrynacja w książkach i zasobach Internetu w XX i XXI wieku.

 

Zakład Czytelnictwa i Semiotyki Przekazu Informacji

Kierownik: prof. Bożena Rejak. Badania: zagadnienia dotyczące języka kultury, języka prasy i reklamy; społeczny obieg książki i prasy; kultura czytelnicza i medialna.

 

Zakład Podstaw Kultury i Naukoznawstwa

Kierownik: prof. Antoni Krawczyk. Badania: rola książki i bibliotek w systemie kultury, dzieje kultury od jej początków do czasów współczesnych.

 

 

Bydgoszcz

W 1971 r. powołano Zakład Filologii Polskiej i Bibliotekoznawstwa. Rok później utworzono samodzielny Zakład Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej. W 1991 r. nastąpiła zmiana nazwy na Katedra Bibliotekoznawstwa
i Informacji Naukowej. W roku 2002 zostaje zawieszony nabór na studia bibliotekoznawcze. W roku akademickim 2007/2008 został wznowiony nabór. Kierownik: prof. Zdzisław Kropidłowski.

 

Zakład Historii Książki i Bibliotek

Kierownik: prof. Zdzisław Kropidłowski. Historia książki i bibliotek, historia Kościoła na Pomorzu.

Dr Kazimierz Adamczyk - bibliografia Historii Polski, historia i klasyfikacja nauki.

Dr Bernadeta Iwańska-Cieślik - historia bibliotek kościelnych, prywatne księgozbiory duchowieństwa.

Dr Elżbieta Pokorzyńska – historia drukarstwa, bibliofilstwo, estetyka książki.

Dr Mariusz Spychała - czytelnictwo i biblioteki w starożytności.

Zakład Bibliotekarstwa i Czytelnictwa

Kierownik: prof. Ryszard Nowicki. Księgozbiory rodowe, powojenna ochrona zbiorów bibliotecznych.

Dr Katarzyna Wodniak - czytelnictwo kobiet na przestrzeni dziejów.

Zakład Informacji Naukowej

Kierownik: prof. Ewa Głowacka. Metodologia oceny jakości usług i zasobów informacyjno-bibliotecznych, zarządzaniem jakością i wiedzą.

Dr Katarzyna Domańska – bibliotekarstwo szkolne, czytelnictwo, informacja naukowa.

 

 

Zielona Góra (Uniwersytet Zielonogórski)

Zakład Literatury Dawnej i Bibliotekoznawstwa i Edytorstwa został w 2008 r. w ramach przekształceń strukturalnych Instytutu Filologii Polskiej. Kierownik: prof. Sławomir Kufel. Profil badawczy Zakładu koncentruje się przede wszystkim na zagadnieniach edytorskich, bibliologicznych i literaturoznawczych.

 

 

Kielce

Studia z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowo – technicznej jako samodzielny kierunek został uruchomione w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach w roku akademickim 1975/76. W 1991r. Zakład przekształcono w Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowo – Technicznej. 

 

Pracownia Informacji Naukowej i Technologii Informacyjnej

Kierownik: dr Adam Jachimczyk. Bibliografia i inne źródła informacji, automatyzacja działalności informacyjnej, technologia informacyjna.

Dr Tomasz Chrząstek - historia prasy; metodologia badań medioznawczych.

Dr Maria Siuda – systemy biblioteczne, technologia informacyjna.

 

Zakład Prasoznawstwa

Kierownik: prof. Tomasz Mielczarek. Prasa współczesna, polski system medialny.

Prof. Jolanta Chwastyk-Kowalczyk – historia prasy i książki emigracyjnej.

Dr Jolanta Kępa-Mętrak - badania prasoznawcze i dokumentacja prasowa.

Dr Olga Dąbrowska-Cendrowska - współczesna prasa ze szczególnym uwzględnieniem magazynów wysokonakładowych, zagraniczne koncerny medialne na polskim rynku.

Dr Renata Piasecka-Strzelec – agencje informacyjne.

 

Zakład Historii Książki i Prasy

Kierownik: prof. Danuta Hombek. Bibliologia, historia książki i prasy XVIII w.

Prof. Wojciech Kęder – archiwum i biblioteka watykańska.

Dr Barbara Dąbrowska - teoria i metodologia nauki o książce, bibliotece i informacji naukowej.

Dr Andrzej Kaleta – historia prasy kościelnej, media lokalne, teoria i historia kultury.

 

Zakład Teorii i Historii Kultury

Kierownik: prof. Barbara Gierszewska. Historia prasy, historia kina, historia telewizji, historia kultury filmowej.

Dr Aleksandra Lubczyńska - historia książki i bibliotek w XIX i XX w.

Dr Judyta Perczak - reklama, współczesne środki komunikowania masowego, bibliografia.

Dr Jacek Rodzeń – historia filozofii, etyka w odkryciach naukowych.

 

Zakład Bibliotekoznawstwa i Czytelnictwa

Kierownik: dr hab. Jolanta Dzieniakowska. Bibliotekarstwo szkolne i pedagogiczne.

Prof. Ewa Danowska – prace historyczne, autorka katalogów.

Dr Izabela Krasińska – czytelnictwo, historia książki XIX i XX w.

 

Periodyk Kieleckie Studia Bibliologiczne...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin