Różnice w przewijaniu chłopca i dziewczynki.doc

(34 KB) Pobierz
Różnice w przewijaniu chłopca i dziewczynki

Różnice w przewijaniu chłopca i dziewczynki

Nie ma uniwersalnego sposobu przewijania malucha, bo także w tej sprawie... rządzi płeć. Podpowiadamy, jak zmieniać pieluszkę dziewczynce, a jak chłopcu.

Przewijanie to czynność, którą rodzice będą musieli wykonywać wiele razy dziennie przez bardzo długi czas. Jak zawsze początki są trudne, ale już po tygodniu dochodzi się do wprawy i staje się ono czynnością wręcz automatyczną.

Przygotowanie do przewijania
Najpierw parę słów o czynnościach wstępnych, czyli o przygotowaniu miejsca oraz rzeczy niezbędnych do przewijania. Najłatwiej robić to na specjalnym przewijaku nakładanym na łóżeczko. Na ceratowym materacyku warto położyć ręcznik i tetrową pieluszkę – skóra maleństwa nie zetknie się wtedy z chłodną powierzchnią. Ważne jest, by pod ręką było  miejsce na najpotrzebniejsze akcesoria: miseczkę z wodą, waciki do przemywania pupy lub nawilżane chusteczki, krem, maść na odparzenia i zapas pieluszek. Pieluchy powinny być dobrane do wagi malca (na początku noworodek zużywa 10–12 pieluch dziennie, z czasem wystarczy 6–7). Zanim położysz niemowlę na przewijaku, sprawdź, czy niezbędne rzeczy i ubranka na zmianę są w zasięgu ręki. Pamiętaj: nawet na sekundę nie pozostawiaj dziecka bez opieki!

No to do dzieła!
Rozepnij dziecku ubranko, odepnij pieluchę i rozwiń ją. Jeżeli w pieluszce jest kupka, delikatnie wytrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i odłóż na bok.

Jeśli masz córeczkę
Zanim założysz pieluszkę dziewczynce:
1. Przemyj jej pupę od przodu ku tyłowi. Robiąc na odwrót, możesz wywołać zakażenie układu moczowego.
2. Po każdym ruchu użyj nowego wacika. Albo specjalnej nawilżanej chusteczki, która oczyszcza skórę, a także ją pielęgnuje.
3. Zwróć uwagę na zagłębienia i fałdki. Jeśli córeczka zrobiła kupkę, usuń zabrudzenia brzegiem pieluszki, a potem umyj pupę, nóżki i brzuszek wodą z mydłem lub nawilżanymi chusteczkami. Po siusiu wystarczy użyć tylko ciepłej przegotowanej wody.
4. Wyczyść zagłębienia wokół warg sromowych. Nie ma potrzeby myć ich po wewnętrznej stronie, chyba że dostała się tam kupka. Wtedy delikatnie przetrzyj wewnętrzną ich część z góry na dół.
5. Dokładnie osusz skórę. Pośladki i fałdki ud profilaktycznie posmaruj cienką warstwą maści przeciw odparzeniom.

Jeśli masz synka
Zdejmij maluchowi brudną pieluchę.
1. Oczyść skórę. Chusteczką lub wacikiem zetrzyj z niej resztki kupki i siusiu. Pamiętaj o zakamarkach wokół worka mosznowego oraz pod siusiakiem, bo w tych miejscach często gromadzą się zanieczyszczenia.
2. Przemyj pupę, siusiaka, pachwinki, brzuszek i nóżki dziecka. Po kupce – najlepiej ciepłą wodą i delikatnym mydłem, po siusiu – samą wodą lub chusteczkami. Absolutnie nie odciągaj napletka! Jedynie delikatnie odsłoń ujście cewki moczowej i przemyj ją wodą lub przetrzyj wilgotną chusteczką.
3. Natłuść zagłębienia. Skórę wokół pachwinek i worka mosznowego profilaktycznie posmaruj maścią przeciw odparzeniom.
Pamiętaj: podczas mycia nie prostuj dziecku nóżek i nie ciągnij za nie – grozi to wywichnięciem stawów biodrowych. Unoś pupę niemowlaka, podkładając dłonie pod pośladki. A teraz pozostaje już tylko włożyć czystą pieluszkę i ubrać dziecko.

Aby uniknąć odparzeń
Skóra niemowlęcia jest delikatna, łatwo więc dochodzi do podrażnień. Najbardziej narażone są miejsca pod pieluszką. Trzeba wtedy szybko reagować, nawet na drobne zaczerwienienie. Jak zapobiec kłopotom? Często przewijaj malucha – co 3–4 godziny i po każdej kupce. Myj po niej pupę wodą z mydłem lub nawilżanymi chusteczkami, np. bezzapachowymi marki Johnson’s® Baby. Po myciu dokładnie osuszaj wszystkie fałdki i nakładaj maść przeciw odparzeniom, np. Johnson’s® Baby Soothing Naturals, która chroni przed pieluszkowym zapaleniem skóry oraz łagodzi zaczerwienienia.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin