Scenariusz zajęć w szkole psp 3 sw. mikołaj.doc

(157 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć prowadzonych w dniu 6

Scenariusz zajęć prowadzonych w dniu 6.VI.2011

Temat: „Mikołaju, przybywaj”

Zapis do dziennika:

Spotkanie z św. Mikołajem, rozmowa na temat jego święta, czytanie wiersza „Święty Mikołaj”, praca plastyczna – portret Świętego Mikołaja.

Cele ogólne:

-        rozwijanie u uczniów wyobraźni;

-        kształtowanie szacunku do tradycji i obrzędów;

-        rozwijanie umiejętności układania zdań z rozsypanki sylabowej;

-        kształcenie umiejętności uważnego słuchania i wykonywania poleceń;

cele szczegółowe: uczeń:

kat. a wie/zna:

-        tradycje związane z dniem 6 grudnia;

-        pojęcia: słota, portret, sierota, pękaty, szczypta;

kat. b umie/potrafi:

-        ułożyć zdanie z rozsypanki sylabowej;

-        z uwagą uczestniczyć w zajęciach;

-        poprawnie wykonywać polecenia nauczyciela;

-        rozpoznać przedmiot po dotyku;

-        zaśpiewać „sto lat”;

-        uszeregować rosnąco liczby w zakresie 11;

-        wykonać portret świętego mikołaja;

kat. c rozumie:

-        pojęcia: słota, portret, sierota, pękaty, szczypta;

-        treść wiersza „Święty Mikołaj”;

kat. d:

-        rozumie potrzebę poprawnego zachowywania się;

Metody pracy wg Cz. Kupisiewicza:

-        metody oparte na słowie: opowiadanie, pogadanka, opis, dyskusja;

-        metody oparte na praktycznej działalności uczniów: zajęć praktycznych – praca plastyczna;

-        metody oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz;

Formy pracy:

-        zbiorowa jednolita;

-        indywidualna jednolita;

Środki i pomoce dydaktyczne:

-        wiersz „Święty Mikołaj”;

-        rozsypanka sylabowa;

-        kartka z kalendarza;

-        papier kolorowy;

-        kartki z bloku z szablonem św. Mikołaja;

-        strój Św. Mikołaja;

-        treść zagadki;

-        worek z przedmiotami do zgadywania;

-        chusta do zawiązania dzieciom oczu;

-        klej;

 


Przebieg lekcji:

1)     Odsłonięcie kartki z kalendarza. Odczytanie daty. Omówienie, z czym kojarzy się data 6 grudnia.

2)     Odczytanie przez nauczyciela zagadki:

„Ma długą brodę i do tego święty.

Lubi dzieci, więc nosi im prezenty”. (Mikołaj)

3)     Nauczyciel powiadamia uczniów o przesyłce dla klasy , która nadeszła dzisiaj. Otworzeniu koperty i wyjęciu kół z liczbami. Uczniowie szeregujące rosnąco, odwracają koło na drugą stronę. Odczytują hasło:

CZE                            KA                            MY                            NA

1                            2                            3                            4

ŚW                            TE                            GO                            MI                            KO                            ŁA                                                                                                                                                                        JA.

5                            6                            7                            8                            9                            10                                                                                                                                                                        11

Hasło: „Czekamy na świętego Mikołaja.

 

4)     Odczytanie przez nauczyciela wiersza pt.: „Święty Mikołaj”.
 

Czy wierzycie w Mikołaja, dzieci?
Ja tam wierzę. W noc grudniową, właśnie
Kiedy gwiazdy świecą jak najjaśniej,
Idzie z nieba do Was dobry Święty.
Idzie niebem tak, jakby przez las
Pełen chmurek, obłoków i gwiazd,
Pełen szumów i śpiewów anielskich.
Idzie święty, serce mu się weseli,
Bowiem w worze pękatym świętego
Nie zabraknie dla dzieci niczego.
Jest i lalka, co oczy zamyka,
Rękawice dla Wicka sieroty
I grająca mała harmonijka,
Ciepły szalik dla Zosi na słoty.
Trochę baśni, szczypta gwiazd i nieba,
Co się zawieruszyła do wora.
Czy już serca Wam biją gorąco?
Drzwi otwórzcie Świętemu, już pora!

 

5)     Pytania kierowane do dzieci przez nauczyciela:

-        Czy wszystkie słowa są dla was zrozumiałe?

-        Co to jest słota/szczypta/sierota?

-        Co oznacza określenie „pękaty worek”?

-        Kto jest bohaterem wiersza?

-        Jakie prezenty niesie w swoim worku?

-        Gdzie mieszka święty Mikołaj? (Laponia)

-        Kiedy obchodzi imieniny? (6 grudnia)

-        Jaki kolor jest ulubionym kolorem św. Mikołaja? (czerwony)

-        W czym przynosi dzieciom prezenty ? (w worku)

-        Jakim pojazdem porusza się po świecie? (saniami)

-        Jakie zwierzęta ciągną pojazd św. Mikołaja? (renifery)

-        Kiedy podrzuca dzieciom prezenty? (w nocy)

-        Kto pomaga mu w przygotowaniu prezentów dla dzieci? (elfy)

-        Skąd wie, jaki prezent pragnie otrzymać dziecko? (poprzez listy)

-        Co dostają od św. Mikołaja niegrzeczne dzieci? (rózgę)

6)     Śpiewanie piosenki pt: „Mikołaj ma trudne zadanie”

7)     Zabawa „Mikołaju, przybywaj!

Zadanie dzieci polega na wypowiedzeniu zdania „Mikołaju, przybywaj!” w różny, zaproponowany przez nauczyciela sposób (od szeptu do głośnego wołania).

8)     Powitanie Mikołaja, który usłyszał wołanie dzieci i wszedł do klasy.

9)     Święty Mikołaj opowiada krótko swoim życiorysie: 

Mam na imię Mikołaj. Nikt nie wie, jak mam na nazwisko, nawet ja sam. Mówią, że jestem święty, być może z tego powodu, że roznoszę dzieciom prezenty. Mieszkam w Laponii wraz z moimi pomocnikami – elfami. Poruszam się po świecie saniami zaprzęgniętymi w magiczne renifery, które potrafią latać. Dzięki nim mogę w ciągu jednej nocy zdążyć dotrzeć do każdego dziecka na świecie.

10) Zabawa „Co to za przedmiot?” 

Dzieci, z zasłoniętymi oczami wkładają rękę do worka i dotykają znajdujące się w nim rzeczy. Muszą odgadnąć, jaki to przedmiot (np. piłka, lalka, samochód, maskotka, książka, itp.)

11) „Sto lat” dla Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj obchodzi 6 grudnia imieniny. Dlatego pyta uczniów:
Wiecie, że to dzień moich imienin? Urodzin nie obchodzę, bo już trudno się doliczyć… To może zaśpiewacie „Sto lat!” dla staruszka? To będzie taki prezent od Was dla mnie!

12) Mikołaj rozmawia z panią na temat zachowania się dzieci.

13) Mikołaj obdarowuje prezentami dzieci, które siedzą wokół niego, następnie żegna się i wychodzi.

14) Dzieci wykonują pracę plastyczną – „Portret Świętego Mikołaja”

15) Podsumowanie zajęć.




Zgłoś jeśli naruszono regulamin