Egzamin z biofizyki I 1997r.doc

(21 KB) Pobierz
Egzamin z biofizyki I 1997r

Egzamin z biofizyki I 1997r.

 

Zad.1. Przepływomierz dopplerowski wysyłający falę o częstotliwości 5*106 Hz pod kątem 60o do osi naczynia, umieszczony przez przewężeniem tego naczynia, wskazuje przesunięcie częstotliwości o 1500Hz. W miejscu przewężenia przesunięcia częstotliwość wynosi 3000Hz. Ciśnienie statyczne działające na ściany naczynia przed przewężeniem wynosi 13kPa. Przyjmując, że prędkość c rozchodzenia się dźwięku we krwi wynosi 1560 m/s, gestość krwi jest równa gęstości wody oraz korzystając z uproszczenia c+ν cosα= c wyznacz ciśnienie działające na ściany naczynia w miejscu przewężenia oraz wyznacz ile razy mniejsza jest powierzchnia przekroju poprzecznego naczynia w miejscu przewężenia w stosunku do powierzchni przekroju części normalnej.

 

Zad.2. Soczewka płasko wypukła umieszczona w odległości y=0,6m od podłogi daje na podłodze obraz punktu świetlnego umieszczonego na suficie. Szkło z którego wykonano soczewkę ma tę właściwość, że światło padające pod kątem 45o ulega całkowitemu wewnętrznemu odbiciu. Zauważono, ze krzywizna soczewki dokładnie przylega do wewnętrznej ściany kulistego zbiornika o pojemności 0,0372 m3. Wyznacz wysokość pomieszczenia w którym obserwowano obraz.

 

 

Zad.3. Do elektrody pewnego ogniwa dołączono dwa oporniki R1= 5Ω i R2= 10Ω. W pierwszym przypadku oporniki połączono szeregowo i natężenie prądu płynącego przez oporniki R1 wynosiło 0,2A. W drugim przypadku oporniki połączono równolegle i wówczas natężenie prądu płynącego przez oporniki R1 wynosiło 0,16 A. Wyznacz  opór wewnętrzny oraz siłę elektromotoryczną ogniwa.

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin