W sklepie zoologicznym(1).doc

(31 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 29.10.2009r.

Grupa wiekowa: 5-latki

Temat kompleksowy: Domowi ulubieńcy.

Temat dnia: W sklepie zoologicznym.

 

Cele operacyjne: dziecko:

- wie, jakie zwierzęta można spotkać w sklepie zoologicznym,

- nazywa zwierzęta z ilustracji,

- rozwiązuje zagadki słowne,

- dzieli wyrazy na sylaby,

- opisuje wygląd i zachowanie wybranych przez siebie zwierząt,

- naśladuje odgłosy i ruchy wskazanych zwierząt,

- lepi z plasteliny swoje ulubione zwierzątko,

- rozwija swój pozytywny stosunek do domowych milusińskich.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, opisywanie, drama z elem. dźwiękonaśladowczymi, modelowanie z plasteliny.

- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka tematyczna, zadawanie pytań, czytanie zagadek, pokaz, instruktaż, gra na tamburynie, podawanie sygnałów słownych, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne: ilustracje zwierząt oraz przedmiotów potrzebnych do hodowli zwierząt w domu, zagadki słowne, tamburyn, melodia instrumentalna na powitanie, plastelina, „Szkoła pięciolatka” s.12, karta pracy C nr 12.

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Zabawa na powitanie.

Dzieci chodzą przy dźwiękach melodii instrumentalnej po sali. Na przerwę w muzyce witają się w następujący sposób:

- podają dłoń największej liczbie osób, mając przyklejone do podłogi buty,

- mrugają do siebie,

- pocierają się plecami,

- witają się nosami,

- poklepują się po ramionach.

 

2. Kierowana pogadanka tematyczna: „Jakie zwierzątka możemy hodować w domu?”

- jakie zwierzątka możemy hodować w domu?

- jak należy dbać o nasze pupile?  

- które zwierzę potrzebuje następujących przedmiotów? (akwarium, miseczka na mleko, kość, ziarno, klatka),

- co należy zrobić, gdy zachoruje nasz milusiński? (rozmowa nt. pracy weterynarza – Szkoła pięciolatka, s.12),

-  gdzie możemy kupić zwierzątka?

 

3. Zabawa „Żółwie” (wg K.W. Vopla)

Dzieci siedzą na dywanie. Muszą wyobrazić sobie, że są żółwiami, które gdy usłyszą głośny dźwięk, chowają się w swoich pancerzach – podnoszą bardzo wysoko barki i przyciskają brodę do klatki piersiowej. Potem, gdy jest cicho dzieci-żółwie wolno wyciągają szyje ze swych skorup, podnoszą powoli głowy do góry i wydłużają szyję. Patrzą w obie strony, aby przekonać się, czy są bezpieczne. Gdy nauczyciel klaśnie w ręce, znów chowają się
w pancerzach.

 

4. Zagadki „Mieszkańcy sklepu zoologicznego”

Nauczyciel czyta zagadki. Dzieci odnajdują we wkładce obrazki zwierząt i naklejają je we wskazanych miejscach – karty pracy C nr 12.

 

5. Zabawa „Dokończ słowo”

Nauczyciel pokazuje obrazki zwierząt, które można kupić w sklepie zoologicznym, wypowiadając przy tym pierwszą sylabę ich nazwy. Dzieci kończą nazwy, podając kolejne sylaby, np.: cho-mik, mysz-ki, kot-ek, ryb-ki…

 

6. Zabawa dydaktyczna „Zakupy w sklepie zoologicznym”

Na tablicy umieszczone są obrazki zwierząt. Nauczyciel jest sprzedawcą, a dzieci kupującymi. Mogą kupić dane zwierzątko, ale nie mogą podać jego nazwy, tylko opisać widoczne cechy wyglądu, czy zachowania.

(np. ma zakrzywiony dziób, kolorowe pióra i potrafi mówić, jak człowiek - papuga)

 

7. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Zajączki”

Przy dźwiękach tamburyna dzieci są zajączkami skaczącymi po łące. Na sygnał słowny zrywają koniczynę, a potem naśladują jej żucie.

 

8. Zabawa orientacyjno-naśladowcza „Mama szuka swojego dziecka”

Nauczyciel rozdaje dzieciom ilustracje przedstawiające zwierzątka i ich młode. Dzieci chodzą po sali. Na określony sygnał muszą połączyć się w pary. Mamy nawołują więc swoje dzieci poprzez określone dźwięki lub ruchy.

 

9. Zabawa w kole „Maciek – zwierzątek przyjaciel”

Każdy uczestnik zabawy otrzymuje emblemat jakiegoś zwierzątka. Jedno dziecko stojąc
w kole rozpoczyna zabawę słowami:

Jestem Maciek, zwierzątek przyjaciel.

Wołam do środka koła zwierzątko, co: np. miau, miau woła.

Wówczas do środka wchodzi dziecko z emblematem kotka i zaczyna zabawę na nowo.

 

10. Ćwiczenia plastyczne – lepienie z plasteliny swojego ulubionego zwierzątka.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin