ekologia - scenariusze.doc

(115 KB) Pobierz

Scenariusz zajęcia z edukacji ekologicznej

1 Kwiecień 2008

 

Grupa wiekowa:  5-latki

Temat: ,,Święto Ziemi- chrońmy las" 

Cele ogólne:

l     uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka

l     kształtowanie postawy obrońcy środowiska przyrodniczego

l     rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego

l     kształtowanie postaw proekologicznych

Cele szczegółowe:

Dziecko:

l     powinno rozwiązać zagadkę, wypowiadać się, streścić treść opowiadania

l     powinno wypowiadać się na temat ilustracji, segregować je

l     rozumie, jak szkodliwe może być działanie człowieka

l     wie, w jaki sposób należy dbać o przyrodę

l     umie wyrazić własne uczucia i pragnienia w pracy plastycznej

l     chętnie i aktywnie uczestniczy w zajęciach

Metody:

słowna- rozmowa, objaśnienia, żywe słowo

czynna- samodzielne doświadczenia i przeżycia dzieci

oglądowa- obserwacja, pokaz

Formy: praca indywidualna i grupowa

Pomoce: opowiadanie I. Rup ,,Przygoda zajączka Kacperka", historyjka obrazkowa, opaski do zabawy ruchowej (zające), list do p. Ziemi, ilustracje, tusz, zagruntowane farbą plakatową kartoniki, płyta CD z nagraniem ,,Preludium deszczowe" F. Chopina, worki na śmieci

Przebieg:

1. Rozwiązanie zagadki:

                                 Bywa sosnowy, brzozowy bywa,

                                 Jest stary, albo młody.

                                 A na wakacjach chętnie w nim

                                  Poziomki i jagody zrywasz.

2. ,,Przygoda zajączka Kacperka"- słuchanie opowiadania I. Rup

·       dzieci słuchają opowiadania, nauczycielka odsłania w trakcie historyjkę obrazkową

·       rozmowa na temat opowiadania

·       wypowiedzi dzieci: Co nam daje las?

3. ,,W lesie"- zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa

·       Dzieci są podzielone na dwie grupy: drzewa i zające. Zające bawią się przy muzyce między drzewami. Ruch dyktuje muzyka. Na pauzę, każdy zając siada pod drzewem. Należy pamiętać o zmianie ról.

4. ,,List od Pani Ziemi"- wysłuchanie listu do dzieci

DROGIE DZIECI!

Bardzo się cieszę z naszego spotkania, czekałam na Was. Spójrzcie wokół. Witam Was w pięknym lesie, wśród budzących się do życia drzew, świergotu ptaków. Las to oaza ciszy i spokoju, zielone płuca naszego miasta. Dbajcie o niego i szerzcie ideę wśród ludzi.

Chciałabym, abyście mi coś przyrzekli:

·       że nie będziecie śmiecić w lesie;

·       że nie będziecie zrywać roślin i płoszyć zwierząt;

·       że nie będziecie palić ognisk w lesie;

·       że będziecie chronić przyrodę!

Dziękuję Wam kochani za te obietnice i życzę Wam wspaniałej zabawy w naszym pięknym lesie.

                                                                                                          ZIEMIA

 

·       rozmowa na temat listu

5. Segregowanie ilustracji przedstawiających dobre i złe zachowania w lesie

·       ustalenie zasad poprawnego zachowania się w lesie

6. ,,Głosy lasu"- ćwiczenia artykulacyjne w formie zabawy ruchowej

·       Spacerując po lesie (sali) dzieci usiłują słuchać głosów lasu. Panuje cisza. Na hasło nauczycielki ,,Co słychać w lesie?" dzieci zatrzymują się. Nauczycielka wskazuje jeden z obrazków, np. dzięcioła. Dzieci pukają palcami w podłogę, jednocześnie mówiąc stuk-puk, potem znów spacerują. Po usłyszeniu hasła zatrzymują się i oglądają kolejny obrazek, np. kukułki. Wołają ku-ku. Naśladuja potem strumyk: plusk-plusk..., sowę...puchu-puchu, skakanie zająca: kic, kic, kic. Na zakończenie- zabawa w echo. Nauczycielka woła: hop, hop, hop, a dzieci przysłaniając dłońmi usta odpowiadają.

7. ,,Drzewko" lub ,,W lesie"- rysowanie tuszem na zagruntowanych farbą plakatową kartonikach papieru

8. ,,Preludium deszczowe"- słuchanie utworu F. Chopina

·       wypowiedzi na temat własnych wyobrażeń dzieci

·       odtwarzanie dowolnym ruchem muzyki, wdrażanie do właściwego odbioru słuchanej muzyki

9. Zapowiedź sprzątania najbliższego otoczenia

·       wyjście do ogrodu przedszkolnego

·       dzieci zbierają śmieci i segregują je do wyznaczonych worków

·       wypowiedzi dzieci na temat wykonywanej pracy

10. ,,Zostajemy przyjaciółmi przyrody"

·       dzieci otrzymują Zieloną Kartę Ekologa- kodeks, którego zobowiązują się przestrzegać

11. ,,Prezent od Ziemi"

·       na koniec zajęć dzieci otrzymują jabłka- dary zdrowej i zadowolonej Ziemi

 

 

 

 

  Przykładowe zajęcie dla dzieci sześcioletnich z zakresu edukacji przyrodniczo- ekologicznej:

 

Temat: Ziemia mój dom.

 

       Cele ogólne:

 

·       Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać 

        środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.

·       Uświadomienie dzieciom jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma czyste  środowisko.

       

       Cele operacyjne:

·       Dziecko rozumie jaki wpływ na nasze zdrowie ma środowisko.

·       Dziecko wie, jak szkodliwa dla środowiska może być działalność człowieka.

·       Dziecko zna sposoby walki z zanieczyszczeniami środowiska.

·       Dziecko potrafi wyróżnić z całości pozytywne i negatywne wpływy środowiska na nasze    zdrowie.

·        Dziecko potrafi posługiwać się stosunkami przestrzennymi.

 

 

      Metody:

·         Opowiadanie, rozmowy, wyjaśnienia.

·         Zadań stawianych dziecku.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin