SCENARIUSZ ZAJĘCIA.
Temat: „Matematyczne okazje – misie”.
Grupa: 6 -latki.
Cel ogólny: doskonalenie dziecięcego liczenia.
Cele operacyjne:
dziecko:
· rozwija twórcze myślenie poprzez tworzenie atrybutów, imion i ubrań misia.
· potrafi wyrazić swoje myśli w sposób ekspresyjny poprzez udzielanie odpowiedzi i stawianie pytań
· posługuje się liczebnikami porządkowymi
· potrafi rozwiązywać zadania tekstowe wykorzystując sposób symulacyjny, ustala wynik dodawania i odejmowania, ustala ile jest
· bierze aktywny udział w zabawach ruchowych, reaguje na sygnał dźwiękowy, ćwiczy refleks i spostrzegawczość
· uczestniczy w zabawie tanecznej przy akompaniamencie utworu muzycznego
Metody:
· słowna (rozmowa, instrukcja słowna)
· czynnościowa (stawianie zadań do wykonania)
· działalności praktycznej
· metody aktywizujące
· pedagogika zabawy
· burza mózgów
Formy:
· indywidualna
· zespołowa
· grupowa.
Środki wspomagające działania: cyfry 1-26, obrazki misia, misie maskotki, dzwoneczek, kredki, tablice, kartki, klej, pędzelki, papierowe kwiaty, koperty, muzyka
Przebieg zajęcia:
1. Wstęp:
· Określenie liczby obecnych dzieci (liczenie w kole według kolejności 1-26 ustalenie ile jest dzieci)
· „Piosenka na dzień dobry” – improwizacja ruchowa.
· Powitanie – zabawa integracyjna „Imię i gest” ( dzielenie imion na sylaby; podskoki)
2. Zapoznanie z misiem:
· Określanie atrybutów misia – (nauczycielka trzyma w rękach misia), dzieci kończą zdania:
- miś jest …..
- lubię misia, bo….
- kiedy go przytulam to….
· Burza mózgów - dzieci odpowiadają kolejno na pytanie (dzwonią dzwoneczkiem)
- Co by było gdyby nie było misiów?
· Ekspresja twórcza - praca indywidualna:
- każde dziecko otrzymuje obrazek z misiem
- zadaniem dzieci jest ubranie ( narysowanie) misia w wiosenne czapeczki, spodenki, bluzki oraz nadanie imienia
3. Numerowanie misiów:
- każde dziecko zawiesza swojego misia na tablicy pod kolejnym numerem, mówi jego imię, określa liczbę porządkową misia
- nauczycielka każdemu dziecku przyczepia na ubraniu kwiatek.
- wspólne odczytanie numerów porządkowych misiów
4. „ Zgadnij, o którym misiu mówię?” - zabawa dydaktyczna.
- nauczycielka opisuje słownie wygląd misia na podstawie jego ubioru, a dzieci maja za zadanie wskazać odpowiedniego misia i określić liczbę porządkową, pod którą jest przyczepiony
- następnie chętne dzieci opisują wybranego misia, a inne odgadują, który to jest, podają liczbę porządkową.
Ustawienie krzesełek w półkolu.
Dzieci biorą do rąk misie maskotki.
5. „Spacer z misiem po łące:” – zabawa matematyczna z wykorzystaniem muzyki:
- dzieci siedzą z misiami na krzesełkach
- nauczycielka prosi dzieci, aby zamknęły oczy i wyczarowuje łąkę (układa na dywanie kwiaty)
- zaprasza dzieci z misiami na łąkę - włącza muzykę
- dzieci spacerują między kwiatami, na przerwę w muzyce siadają na krzesełkach
- wskazane dziecko zaproszone na łąkę z misiem ma za zadanie zebrać odpowiednią ilość kwiatów zgodnie z treścią zadania np.
· Twoja mama ma urodziny i ty chcesz zanieść jej 5 kwiatów o siebie i 3 od misia. Ile kwiatów będzie razem?
Gdy dziecko wykona zadanie siada, nauczycielka włącza ponownie muzykę i zabawa toczy się dalej.
· Marta dostała od Krzysia 6 kwiatów, ale 2 jej zwiędły. Ile kwiatów jej zostało?
· Grześ zerwał dla cioci 4 białe i 3 niebieskie kwiaty. Ile kwiatów było razem?
· Ala zerwała dla babci 6 kwiatów od siebie i 4 od misia. Ile kwiatów będzie razem?
· Jacek zerwał 10 kwiatów, ale 4 się złamały. Ile kwiatów zostało?
6. „Kwiaty na łące” - zadania w zespołach.
- nauczycielka informuje dzieci, że ma w kopertach specjalne zadania do wykonania, jest ich cztery według kolorów kwiatów na ubraniach dzieci.
Dzieci dzielą się według kolorów przyczepionych kwiatków ( czerwonych, fioletowych, pomarańczowych, niebieskich) na cztery zespoły.
- kolejno zaprasza zespoły do stolików i odczytuje zadania
- ilość naklejonych kwiatów na kartce jest określona poprzez zadanie, posłuchajcie:
· 1. Każdy z was ma 4 kwiaty a wasz miś ma 3 kwiaty. Ile kwiatów będzie razem na łące?
· 2. Każdy z was ma2 kwiaty a wasz miś ma 3 kwiaty. Ile kwiatów będzie razem na łące?
· 3. Każdy z was ma 5 kwiatów a wasz miś ma 2 kwiaty. Ile kwiatów będzie razem na łące?
· 4. Każdy z was ma 6 kwiatów a wasz miś ma 2 kwiaty. Ile kwiatów będzie razem na łące?
- dzieci naklejają na kartkach odpowiednia ilość kwiatów zgodną z treścią zadania.
7. „Wiosenna łąka” – praca integracyjna:
- dzieci naklejają swoje kartki z kwiatami na duży arkusz tworząc łąkę.
8. Zakończenie – taniec w kole przy muzyce
- podziękowanie za wspólna zabawę.
5
goska007