SCENARIUSZ ZAJĘCIA.
Temat: „Wiem ile mam palców u rąk i nóg”.
Data: 29.03.2007
Grupa: 3-latki.
Cel ogólny: doskonalenie dziecięcego liczenia.
Cele operacyjne:
dziecko:
· kształtuje umiejętność liczenia obiektów, w tym swoich palców,
· ustala równoliczność przez przeliczanie i przyporządkowywanie jeden do jednego,
· dostrzega poprzez doświadczenie , że wynik liczenia nie zmienia się bez względu na to , czy liczymy od początku do kończ, czy od końca do początku.
Metody:
· działalności praktycznej (według metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej)
Formy:
· indywidualna
· grupowa.
Środki wspomagające działania: kartony rysunkowe po dwa dla dziecka, kredki świecowe.
Przebieg zajęcia:
1.Liczenie swoich palców
Dzieci siedzą w półkolu, nauczyciel pokazuje swoje dłonie i stwierdza:
-Tu mam pięć palców i tu mam pięć palców, pokażcie swoje dłonie…zaraz sprawdzimy, czy i wy macie po pięć palców przy każdej dłoni..
- Liczcie tak jak ja: jeden (dotyka kciukiem policzka), dwa (dotyka palcem policzka), trzy (dotyka palcem policzka), cztery(dotyk), pięć (dotyk). Tu jest pięć palców(pokazuje otwartą dłoń).
- Liczymy dalej(druga dłoń tak samo.
- Sprawdzamy czy tu i tu jest (pokazuje dłonie) jest tyle samo palców. Proszę zetknąć palce jednej dłoni z palcami drugiej dłoni, jeden do jednego, tak jakby palce się witały;
-Policzymy razem palce u dłoni, liczymy tak jak pokazywałam. Prostujecie palce, dotykacie policzka i liczycie jeden, dwa…itd.. Mamy dziesięć palców.
- Policzymy jeszcze raz, zaczynamy liczyć od kciuka… ile mamy razem palców?... Teraz będziemy liczyć od małego palca…ile mamy palców?...Tyle samo?
2. Rysowanie śladów dłoni i liczenie palców.
Dzieci siadają przy stolikach na których są przygotowane kartony i kredki. Nauczycielka pomaga dzieciom odrysować dłonie. Następnie dzieci głośno liczą palce: pokazują ślady i wymieniają kolejne liczebniki. Liczą palce zaczynając od kciuka do małego i od małego palca do kciuka.
Liczenie indywidualne.
3. Liczenie palców u stóp
Nauczycielka stwierdza:
-Jeszcze mamy palce u stóp, żeby je policzyć musimy zdjąć skarpetki albo rajstopy.
- Proszę to zrobić, a potem usiąść w półkolu przede mną… Liczymy palce przy jednej stopie. Potem przy drugiej. Dotykamy a i liczymy kolejno palce: jeden, dwa, trzy, cztery, pięć. Tu jest pięć palców. …
- Liczymy palce przy drugiej stopie, (jak poprzednio) tu też jest pięć palców….
- Teraz proszę położyć na palce stóp palce dłoni: jeden do jednego. Przykładamy najpierw do jednej stopy, teraz do drugiej…. Tyle samo….
4. Rysowanie śladów stóp i liczenie palców
Nauczycielka proponuje odrysowanie śladów stóp, rozdaje kartony i kredki. Pomaga dzieciom odrysować stopy. Następnie dzieci liczą palce u stóp: osobno u każdej stopy, razem u obu stóp, zaczynając od palucha do małego palca i od małego palca do palucha.
5. Zabawa „Stonoga”
Dzieci ustawiają się jedno za drugim, powtarzają słowa wyliczanki i liczą nogi. ( według dziecięcych możliwości).
Idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga.
Aż się trzęsie podłoga, podłoga, podłoga.
Jedna noga, druga noga, trzecia noga…….. itd.
goska007