Granit.docx

(20 KB) Pobierz

              Skały magmowe Granit              /Damian Ciurkot/

GRANIT

 

1) Powstanie skały

Granit jest to kwaśna skała magmowa – głębinowa, powstała w wyniku krzepnięcia magmy wewnątrz skorupy Ziemi - oraz wg innej hipotezy - w wyniku przeobrażeń metamorficznych skał osadowych.

 

2) Skład mineralny

Granit jest skałą o strukturze jawnokrystalicznej (na wskutek środowiska głębinowego w jakim powstał), drobno-, średnio- lub grubokrystalicznej, równoziarnistej, niekiedy porfirowatej (tj. takiej w której ziarna skaleni są wybitnie duże w porównaniu z kwarcem i minerałami ciemnymi), teksturze bezładnej, czasami kierunkowej. Granit odznacza się wyraźnym ciosem, zwykle w trzech prostopadłych kierunkach, co ułatwia jego wietrzenie, a także eksploatację, może przybierać różne barwy, takie jak szara, białoróżowa, zielona, czerwona, czarny i inne.

 

Przeciętnie granit zbudowany jest z:

a) materiały dominujące : kwarc – 30%, skalenie podstawowe (andezyt) – 30%;

b) materiały dodatkowe : skalenie sodowo – wapniowe , czyli

plagioklazy kwaśne (albit, oligoklaz) – 30% , oraz miki, amfibole i pirokseny 10%

 

Istnieją granity dwumikowe muskowitowo - biotytowe i jednomikowe biotytowe lub muskowitowe. Najpospolitsze są jednomikowe (biotytowe).

Granity całkowicie pozbawione biotytu nazywa się LEUKOGRANITAMI. Minerałami akcesorycznymi w granitach najczęściej są cyrkon, turmalin, granaty, rutyl.

Ze względu na zawartość SiO2 wyróżniamy wśród granitów:

- TONALIT o zawartości 60% Si02,

- GRANODIORYT o zawartości 65% SiO2,

- HADAMELITY o zawartości 67% SiO2

- typowe GRANITY, w których udział SiO2 jest wyższy od 70%.

 

 

 

3) Występowanie w Polsce

W Polsce granity występują na powierzchni ziemi na Dolnym Śląsku (Sudety) oraz na pogórzu Tatr (wysokich), natomiast w głębokim podłożu również w pasie od Zawiercia do Krakowa i w północno-wschodniej Polsce. Masywy dolnośląskie, to: masyw karkonoski, masyw strzegomski, masyw strzeliński, masyw kłodzko-złotostocki, masyw kudowski, masyw łużycki oraz masyw Żulowej.

W Polsce obecnie granity eksploatowane są z masywów: karkonoskiego, strzelińskiego, i strzegomskiego (Strzegom-Sobótka).

 

4) Zastosowanie

Granit ze względu na dostępność dużych bloków, łatwość cięcia i polerowania oraz walory estetyczne jest używany w budownictwie jako kamień budowlany i dekoracyjny.

W niektórych kamieniołomach wydobywa się bloki z których można wyrabiać duże monolityczne elementy a także cokoły, pomniki, nagrobki czy płyty posadzkowe i okładzinowe, używany również do produkcji kostki brukowej, oraz krawężników dla  potrzeb drogownictwa.

Granit jest również wykorzystywany w sporcie żużlowym: stanowi nawierzchnię toru, która w dużym stopniu zmniejsza przyczepność kół, przez co sport ten staje się widowiskowy. Jak również w curlingu, jako materiał do produkcji kamieni curlingowych.

 

Literatura:

A. Bolewski, W. Parachoniak: „Petrografia”;

Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Granit;

 

 

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin