KONSPEKT ZAJEC EDUKACJI MUZYCZNEJ DLA KLASY III.docx

(368 KB) Pobierz

 

 






KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACJI MUZYCZNEJ DLA KLASY III

 

 

Imię i nazwisko:

Cnotkowska Ewelina

Kotarska Monika

Racka Dorota

Regulińska Elżbieta

Data: 28.11.2011 r.

Klasa: III

Temat: Nauka piosenki pt. „Pan Listopad” (muz. K. Kwiatkowska, sł. A. Woy – Wojciechowska)

Czas trwania: 45 min

 

Cele operacyjne:

·        kształtowanie poczucia rytmu

·        reagowanie ruchem na zmiany dynamiki w muzyce

·        utrwalenie pisowni nut i ich nazw solmizacyjnych

·        określenie nastroju utworu muzycznego

·        wdrażanie do świadomości i zorganizowania ruchu w przestrzeni oraz współdziałania w zespole

·        rozwijanie twórczej aktywności muzycznej

·        improwizacja melodii i rytmu

·        uczeń zna tekst i melodię piosenki pt. ,, Pan Listopad”

·        rozwijanie wrażliwości muzycznej i estetycznej

·        kształcenie twórczej ekspresji

Repertuar:

Piosenka „Pan Listopad”


Pomoce dydaktyczne:

·        zagadka

·        farby

·        arkusz papieru

·        pędzle

·        ilustracje

·        tekst piosenki

·        płyta CD z utworami: „Pan Listopad”, „Jesień” (A. Vivaldiego)

Metody:

·        analityczno problemowa

·        problemowo – odtwórcza

·        analityczno – percepcyjna

 

Formy:

·        zbiorowa

·        grupowa

 

Formy muzyczne:

·        słuchanie muzyki

·        śpiew

·        tworzenie muzyki

·        ruch przy muzyce

·        gra na instrumentach


Przebieg zajęć:

 

Ogniwo lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

1. Powitanie klasy i sprawy organizacyjne.

Nauczyciel wita uczniów.

Prosi ich o przygotowanie się do zajęć.

Uczniowie witają się z nauczycielem i przygotowują się do zajęć.

2.Wprowadzenie do tematu zajęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nauczyciel umieszcza na tablicy zwój papieru. Prosi chętnego ucznia o odczytanie zawartości listu.

Chętny uczeń odczytuje treść listu:

To miesiąc smutny taki,

bo odleciały ptaki,

i liść ostatni opadł.

Ten miesiąc to

reszta grupy odgaduje rozwiązanie zagadki (listopad)

3. Recytacja tekstu zagadki w podanym rytmie ze zmianą tempa i dynamiki.

Nauczyciel wyklaskuje uczniom rytm do usłyszanej zagadki ( ze zmianą tempa i dynamiki)

x 4

Uczniowie po usłyszeniu rytmu powtarzają go wspólnie.

4. Tataizacja

Nauczyciel wyklaskuje rytm z wykorzystaniem tataizacji.

 

Nauczyciel prosi uczniów, żeby stworzyli swój rytm do rymowanki.

Uczniowie powtarzają rytm z użyciem tataizacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie tworzą własny rytm do rymowanki.

5. Prezentacja utworu A. Vivaldiego pt. „Jesień”

Nauczyciel prezentuje uczniom utwór A. Vivaldiego pt. „Jesień”

 

 

 

Uczniowie wsłuchują się w utwór prezentowany przez nauczyciela.

6. Rozmowa z dziećmi na temat usłyszanego utworu.

Nauczyciel zadaje uczniom pytania:

·        Jaki nastrój ma ten utwór?

·        Czy znacie jego tytuł?

 

Nauczyciel prezentuje ilustrację jesieni, zadając pytanie:

·        Jaka to jest pora roku?

·        Czy ma coś wspólnego z usłyszanym utworem?

 

 

·        Jest to utwór barokowego kompozytora, który nazywa się Antonio Vivaldi. Żył w latach 1678 – 1741. Jego instrumentem były skrzypce.

 

 

 

 

Nauczyciel włącza ponownie utwór . Uczniowie aktywnie słuchają utworu czyniąc inspirację do twórczej ekspresji plastycznej.

 

 

 

Nauczyciel pokazuje uczniom swoją improwizację ruchową, którą można zaprezentować w czasie fragmentu utworu  A. Vivaldiego „Jesień”. Następnie chętna grupa uczniów pokazuję swoją improwizację ruchową.

 

Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:

·        Szybki, żwawy

·        Nie, nie znamy

 

Odpowiedzi do ilustracji:

·        Jesień

·        Nie wiemy

 

Uczniowie wysłuchują wyjaśnienia nauczyciela dotyczącego utworu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie przyglądają się improwizacji ruchowej nauczyciela. A następnie chętni uczniowie biorą udział.

7. Ćwiczenia oddechowe, emisyjne.

Nauczyciel pokazuje następujące ćwiczenia:

·        Stoimy w lekkim rozkroku, plecy wyprostowane. Wykonujemy wdech, a następnie głośny wydech.

·        Splatamy ręce za plecami. Robimy wdech, następnie razem z wydechem pochylamy się do przodu tak by tułów był prostopadle do nóg.

·        powtarzanie usłyszanych dźwięków zagranych przez nauczyciela:

„do – re – mi- re – do

 

„do – re – mi – faso – so so – so – so – fa – mi re do so do”

Uczniowie wykonują ćwiczenia oddechowe i emisyjne.

8. Prezentacja piosenki: „Pan Listopad”.

Swobodne wypowiedzi dzieci na temat piosenki. Określenie nastroju piosenki.

Nauczyciel włącza uczniom utwór pt. „Pan Listopad”. Wysłuchanie piosenki.

Omówienie piosenki z dziećmi. Pytania:

·        Jaki nastrój ma piosenka?

·        O czym opowiada piosenka?

·        Kto jest głównym bohaterem?

·        Na jakich instrumentach gra tytułowy Pan Listopad?

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin