Sciaga_z_gleby.doc

(134 KB) Pobierz
1

Praca pochodzi z serwisu www.e-sciagi.pl

1. Wymień frakcje glebowe i ich wpływ na stosunki powierzchniowo-wodne w glebie?

Gleba składa się z: 1. części szkieletowych (kamienie żwir), które obniżają wartość użyt-kową gleb utrudniając uprawę i wzmagając nadmierną przepuszczalność wody i przewie-wność gleb. 2. piasek – składa się głównie z kwarcu i mniejsze ilości krzemianów i glinokrzemianów. Wpływa rozluźniająco na gl., zwiększa przewiewność, zmniejsza zdol-ności zatrzymywania wody; jest to gleba sła-ba. 3. pył – składa się z drobnych ziaren kwa-rcu, z nieznacznych okruchów krzemianów i glinokrzemianów. Poprawia on właściwości fiz. gl., a szczególnie zdolność do magazy-nowania wody. 4. (części spławialne) – poprawia strukturę i właściwości wodne gl. oraz zdolności sorpcyjne.

2. Wpływ składu mechanicznego na żyzność gleby?

Każdy rodzaj gleby, w zależności od warunków w jakich się wytworzyła, wykazuje określony skład mech. oraz wł. fiz. i chem. od nich zależy przebieg i szybkość procesów gl., rozwój mikroorg. i roślin, urodzajność. Skład mech., czyli procentowa zawartość cząstek gl. o różnej wielkości ma duży wpływ na żyzność. Żyzność gleby zapewnia rośliną odpowiednie warunki wzrostu (odpowiednie skł. pokarm., wodę i powietrze gl.). Naturalna żyz. jest wynikiem pr. glebotwórczego, zależy więć od rodzaju gleby. Najbardziej urodzajne są gleby o najmniejszych cząstkach, czyli te, które zawierają m.in. koloidy gl., zw. min., próchnicę, drobnoustroje. Gleby gruboziarni-ste, tj. piaski, żwiry, są ubogie we wszystkie te składniki, dlatego gleby te są mało urodza-jne.

3. Formy N w gleb. i jego przemiany?

Azot jest pierwiastkiem biogennym, rośliny mają na niego duże zapotrzebowanie, wystę-puje w postaci zw. org. (70÷80% - białka, aminokwasy, mocznik, kw. nukleinowe. Roś-liny pobierają N w formie jonowej, głównie w postaci jonu azotowego NO3- lub jonu amono-wego NH4+. N ulega. różnym przemianom:

1. Amonifikacja – jest ot proces mikrobiol. polegający na rozkładzie mocznika lub aminokwasów do amoniaku.

2. Nitryfikacja to biol. utlenianie amoniaku do azotanów (III) a następnie azotanów(V), zachodzi w dobrych war. tlenowych.

2NH3+3O2→2HNO2+2H2O+E(nitrosomonas)

HNO2 + 1/2O2→ HNO3 + E (nitrosomonas)

3. Denitryfikacja – to redukcja azotanów(V) do N cząsteczkowego. Jest to pr. mikrobiol. zachodzący w war. beztlenowych.

4. Asymikacja N cząst. – prowadzona jest przez bakterie symbiotyczne z rodzaju Phizo-dium oraz bakterie wolnożyjące Azobacter.

5. Zwiotczanie N wiąże się z pobieraniem jonów azotanowych lub amonowych przez rośliny lub mikroorg. i przetwarzaniem N min. na zw. org. (białka, aminokwasy).

4. Źródła P w glebie i jego przemiany?

Zawartość P w glebie i pokarmie jest czynni-kiem ograniczającym możliwości występowa-nia wielu organizmów.P w glebie występuje w postaci: - zw. org. – fosfolipidy, chityna, kw. nukleinowe; ulegają one rozkładowi mikrobiol. i uwalniany jest P min., który mo-że być pobierany przez rośliny lub ulega uwstecznieniu, czyli tworzeniem nierozp. zw. - zw. min. – są to minerały skałotwórcze, np. fosforyty, apatyty, w tej postaci jest on nie-przyswajalny przez rośliny. Przy udziale mikroorg. oraz na skutek reakcji chem. nierozp. sole H3PO4 [np. Ca3(PO4)2] przecho-dzą w postać soli rozp. [np. Ca(H2PO4)2], z których rośliny pobierają pokarm. Źródłem P w środowisku są wietrzejące, bogate w fosforany skały. Wypłukiwane przez wodę zw. P dostają się do rzek, a następnie do morza, gdzie odkłada się w osadach. Część jest wychwytywana przez fitoplankton, który jest zjadany przez ptaki i ssaki morskie i w ten sposób dostaje się na powierzchnię lądów. Źródłem P w glebie jest też wzrost zużycia nawozów min. i produkcja detergentów.

5. Kierunki przemian subst.. org. w glebie?

Subst. org. w glebie ulega ciągłym przemia-nom jakościowym i ilościowym. Uzależnione są one od: enzymów znajdujących się w resz-tkach roślinnych i zwierzęcych, mikroorg. gl., fauny gl., klimatu glebowego, odczynu, zawa-rtości przyswajalnych skł. pokarmowych. Źródłem subst. org. w glebie są obumarłe szczątki roślin i zwierząt (detrytus) podlega-jące rozkładowi mikrobiol., czyli minera-lizacji. Min. jest to całkowity rozkład zw. org. w glebach. Proces ten przebiega stopniowo. Najpierw zachodzi hydroliza i rozkład białek, amonifikacja, enzymatyczny rozkład węglo-wodanów, a następnie całkowita min. poszczególnych części zw. org. W glebach zachodzą dwie formy min.: butwienie (przebiega przy dostatecznym dostępie tlenu, przy pH zbliżonym do neutralnego, dając produkty całkowitego utlenienia, tj. : CO2, H2O, siarczany, azotany, fosforany; jest to proces egzoenergetyczny, podczas którego wydzielają się znaczne ilości energii cieplnej), gnicie (zachodzi w glebach wilgotnych i mało przewiewnych, w których istnieje niedostatek tlenu, przy pH =5. Produktami jego są, oprócz produktów całkowitego utlenienia, metan CH4,siarkowodór H2S, amoniak NH3, indol, skatol i inne. Podczas gnicia nie następuje podwyższanie temp. w rozkła-dających się substancjach organicznych). Równocześnie z min. przebiega humifikacja (proces syntezy zw. org.). W wyniku tego tworzy się pró-chnica — bezpostaciowa subst. org. o zmien-nym i bardzo złożonym składzie chem. Two-rzą ją odporne na rozkład resztki tkanek roślinnych i zwierzęcych, ciał mikroorg. i produktów ich działalności. Hum. zachodzi w war. tl. i beztl., przy udziale bakterii, promie-niowców, grzybów, mezofauny (dżdżownice, nicienie, stawonogi). Próchnica tworzy się z różnych związków: węglowodanów, ligniny, białek, chlorofilu i innych. W pierwszym etapie humifikacji wielkocząsteczkowe zw. org. ulegają rozkładowi na prostsze, z których dopiero następuje synteza zw. próchnicznych. Ilość i jakość wytworzonej próchnicy zależy od przebiegu procesów glebotwórczych.

6. Kompleks sorpcyjny gleby?

Jest to część sorbująca gleby. Zatrzymuje on jony, cząst. zawiesin, gazów i mikroorg. W jego skład wchodzą: wtórne minerały ilaste, próchnica glebowa, kompleksy ilasto-pró-chnicze. K. sorpc. jest jednym z ważniej-szych czynników warunkujących żyzność gl.

7. Rodzaje sorpcji glebowej?

Gleba, dzięki zawartości próchnicy, wykazuje specyficzne właściwości sorpcyjne. Sorpcją gleby nazywa się jej zdolność do pochłaniania gazów i par z powietrza, cząsteczek i jonów z roztworów oraz mikroorganizmów i cząstek glebowych z zawiesin. Na wł. sorp. gleb wpływają m.in: rozdrobnienie fazy stałej gl. pH, porowatość. Sorp. warunkuje żyzność gl. Wyróżnia się następujące rodzaje sorpcji:

- s. mechaniczna - sorpcja mechaniczna polega na mech. zatrzymywaniu w wolnych przestrzeniach gleb zawiesin oraz mikroorga-nizmów zawartych w roztworach glebowych. S. mech. wpływa w znacznym stopniu na rozmieszczenie mikroorganizmów w profilu glebowym oraz na tworzenie się warstw trudno przepuszczalnych w glebie.

- s. fizyczna - polega na zatrzymywaniu przez rozdrobnione składniki stałe gleby mikroorga-nizmów, cząsteczek zw. chem., pary wodnej, CO2, O2, azotu i innych.

- s. chemiczna - Sorpcja chemiczna polega na wytrącaniu się trudno rozpuszczalnych soli w glebie w wyniku reakcji jonów znajdujących się w roztworze glebowym. Np. jeśli do gleby zawierającej CaCO3, a więc zawierającej w roztworze glebowym Ca(HCO3)2, doda się siarczanu (VI) magnezu MgSO4, wówczas następuje s. chem. anionu SO42-. Ca(HCO3)2 + MgSO4 = Mg(HCO3)2 + CaSO4 S. chem. ulegają w glebie przede wszystkim aniony, np.: SO42-, CO32-, PO43-, HPO42-, H2PO4-. Dzięki s. chem. następuje zatrzymanie w glebie pewnych składników, które odgrywają ważną rolę w rozwoju roślin.

- s. wymienna – polega na wymianie jonów, która zachodzi pomiędzy stałymi składnikami gl. a roztw. glebowym. zjawisko to może następować dzięki obecności grup kwaso-wych (karboksylowych –COOH, fenolowych –OH) znajdujących się w zw. tworzących próchnicę.

- s. biologiczna - spowodowana jest przez żywe organizmy zamieszkujące glebę. Polega ona na pobieraniu związków mineralnych przez korzenie roślin i mikroorganizmy. W ten sposób składnik zatrzymywany przez organizm jest dla innych niedostępny, aż do uwolnienia go po obumarciu organizmu. S. biol. chroni subst. rozp. w wodzie przed wymyciem.

8. Proces bielicowania gleb i skutki?

Bielicowanie jest charakterystyczne dla gleb piaskowych znajdujących się pod roślinnością leśną iglastą (sosna, świerk). Zasadniczym czynnikiem powodującym go są resztki org., które zawierają trudno rozkładające się subst. garbnikowe. W wyniku działalności grzybów związki te ulegają przemianom w silne kwasy org. i pod ich wpływem rozkładają minerały pierwotne i wtórne, co prowadzi do silnego zakwaszenia podłoża. Produkty ich rozkładu to rozpuszczalne w wodzie sole min. Al, Fe i P. Związki te migrują wraz z wodą w głąb profilu glebowego. Na miejscu pozostaje krzemionka SiO2, która nadaje poziomowi wymywania jasno popielatą barwę (bielico-wanie). Trudniej rozpuszcz. związki Al, Fe, P i subst. org. kumulują się w poziomie wmy-wania. W wyniku bielicowania powstają gle-by b. kwaśne, ubogie w skł. min., próchnicę i wykazujące małe właściwości buforowe.

9. Organizmy edafonu i ich funkcja?

Edafon to zespół organizmów żyjących w glebie, które stanowią jeden z podstawowych jej elementów. Zamieszkują one glebę do głęb. 1m, największa ich liczba żyje jednak w bogatej w pożywienie warstwie ornej. Bez edafonu gleba nie byłaby zdolna do podtrzy-mania produkcji roślinnej. Jego rozwój zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju gleby, jej wilgotności, temp., odczynu oraz dostatku pożywienia. W skład ed. wchodzą m.in. bak-terie, promieniowce, grzyby, larwy owadów, pierścienice, wazonkowce, pajęczaki, a także drobne ssaki, jak krety, ryjówki, nornice i myszy. Skład procentowy ed. przedstawia się następująco: 40% - bakterie, 40% - grzyby i glony, 12% - dżdżownice, 5% - mezofauna, 3% - mikrofauna. Część ed. tworzy ogniwo destruentów, inna bierze udział w tworzeniu próchnicy i warunkuje żyzność gleby. Np. grzyby zaopatrują rośliny w wodę, sole min., subst. wzrostowe, bakterie asymilują azot z powietrza i dostarczają go roślinom w formie przyswajalnej, dżdżownice drążą głęboko glebę, przyczyniając się do jej przemieszania i spulchniania.

10. Rodzaje kwasowości gleb?

Kwasowość powodują jony H+. O zawartości tych jonów decydują kwasy: H2CO3, H2SO4, H3PO4, octowy, szczawiowy, kw. huminowe i fulbowe. Jony H+ występują zarówno w roztworze gl. jak i kompleksie sorpcyjnym gl. W związku z tym wyróżnia się: kw. czynną (oznacza się ją w wodzie dest. i określa ilość wolnych jonów H+ występujących w roztw. gl.) i kw. potencjalną (wywołana przez jony H+ i Al3+ związane przez kompleks sorpc. gl.; dzieli się ją na wymienną (ujawnia się w wyniku działania na glebę roztw. KCl, który powoduje wyparcie pewnej ilości jonów H+ i Al3+ z kompl. sorpc. gl.) i hydrolityczną

11. Czynniki wpływające na wzrost kwasowości gleb?

Jedną z najważniejszych przyczyn tego zjawiska jest pobieranie pożywienia przez roślinność, ponieważ większość pokarmu przyswajają one w postaci jonów dodatnich, których ubytek jest równoważony przez oddawanie do gl. jonów H+. Na wzrost kw. gl. wpływa też: brak skł. zasadowych w skałach macierzystych, przewaga opadów nad paro-waniem, która sprzyja wymywaniu skł. zas. i powoduje nasilenie pr. bielicowania, wprowa-dzenie do gl. nawozów szt., działalność życio-wa mikroorg. i roślin wyższych (przyczynia się do powstawania kwasów), zabiegi upra-wowe, ba podczas zbioru z pól usuwa się wraz z roślinami duże ilości skł. zasadowych Ca, Mg, K, Na, kwaśne deszcze, które są wynikiem zaniecz. pow. tl. S i N, które reagu-jąc z wodą tworzą kwasy, gospodarka leśna (pozyskiwanie drzew powoduje, że do gruntu powraca mała część masy org. zgromadzonej przez drzewa, naturalny obieg materii zostaje zachwiany, a w rezultacie gl. ulega zakw.

12. Dlaczego gl. kwaśne to gl. zdegradowane?

W wyniku zakwaszenia następuje wymywa-nie z gl. składników pokarm.: K, Mg, Ca. Wraz z utratą subst. odżywczych zwiększa się zawartość trujących metali w rozt. glebowym. Gwałtownie wzrasta rozpuszcz. zw. Al., Fe, Mn oraz innych metali ciężkich. Zmniejszenie się dostępności subst. pokarm. z równoczes-nym trującym działaniem metali prowadzi do uszkodzenia korzeni, osłabienia i obniżenia odporności na choroby i szkodniki, co w rezultacie prowadzi do obumierania roślin lub ich trwałego uszkodzenia. Odczyn gl. wpływa na aktywność biologiczną gl., zbyt duże zakwaszenie powoduje obumieranie edafonu glebowego, co przyczynia się do obniżenia jej wartości użytkowej.

13. Rodzaje wody w glebie?

Ciekłym składnikiem każdej gleby jest woda. Jej źródło stanowią: opady deszczu i śniegu, grad, szron, rosa, woda gruntowa oraz konde-nsacja pary wodnej. Część wody, która dosta-je się do gleby w formie opadów atm. ulega wyparowaniu oraz transpiracji przez rośliny, część natomiast wsiąka w glebę lub spływa po jej powierzchni. Występuje ona w glebie w różnych formach: w. chemiczna - stanowi część składową związków znajdujących się w glebie, jest ona bardzo silnie związana z cząstkami glebowymi, nie bierze więc udziału w procesach glebowych i nie ma żadnego znaczenia dla roślin, w. w postaci pary wod-nej - stanowi jeden z elementów powietrza glebowego, w. w postaci lodu – jest mało aktywna, niedostępna dla roślin, odgrywa istotną rolę w pr. wietrzenia skał i minerałów, w. higroskopijna - jest związana siłami van der Waalsa z cząstkami glebowymi i nie może być pobrana przez mikroorganizmy i rośliny wyższe, w. błonkowata - tworzy się na powierzchni błonek wody higr., jest ona słabiej związana (w porównaniu z wodą higr.) i bierze udział w procesach glebowych, może być wykorzystana przez rośliny, w. kapilarna - wypełnia włoskowate kanaliki, których siły wiązania przewyższają grawitacje; woda po-rusza się w nich dzięki napięciu powierz., w różnych kierunkach, w zależności od niedo-sytu wilgotności glebowe, jest dostępna dla roślin, w. grawitacyjna - wypełnia szerokie przestrzenie pomiędzy cząstkami gleby, jest ona łatwo dostępna dla roślin i przyczynia się do przewietrzania gleb, w. gruntowa – znaj-duje się na pewnej głębokości na warstwie trudno przepuszczalnych osadów.

14. Kapilarna pojemność. wodna i jej oznaczanie?

Charakteryzuje stosunki wilgotnościowe w glebach. Kap. poj. wodna jest to ilość wody zmagazynowanej w kapilarach glebowych w stosunku do suchej masy gleby wyrażonej w %. Najwyższą kap. poj. wodną mają torfy. Zależy ona od zawartości składników org. i składu mechanicznego. Kap. poj. wodną oznacza się następująco: określoną próbkę gleby o znanej masie wsypuje się do filtru i zalewa wodą. Następnie trzeba poczekać aż woda odcieknie i zważyć próbkę. Różnica między masą suchej próbki a próbki po odcieknięciu to ilość wody zgromadzonej w kapilarach.

15. Od czego zależą zdolności retencyjne gleb?

Zdolność retencji gleby zależy od wielkości jej cząstek zawartości próchnicy, rodzaju gleby, jej struktury. Im cząstki gl. są mniejsze tym gleba zatrzymuje większe ilości wody. Np. cząstki iłu i próchnicy o średnicy mniejszej niż 0,0002 mm tworzą koloidy, dzięki czemu wykazują zdolność silnego wiązania wody. Zabezpiecza to glebę przed nadmiernym wysychaniem oraz utrwala jej strukturę gruzełkowatą. Zdolności retencyjne gleb uzależnione są też od pojemności wodnej gleby, czyli zdolności gl. do zatrzymywania określonej ilości wody. Pojemność wodna różnych gleb jest zróżnicowana. Zależy ona od struktury gleby, wielkości grudek, zawar-tości skł. min. i org. Retencja gleby zależy też od jej przepuszczalności, czyli szybkości przesuwania się jej w głąb profilu gl. Zależy ona od struktury gl., jej składu mech. i zwięzłości. Piaski i gleby gruboziarniste nie mają zdolności retencyjnych. Natomiast duże zdolności retencyjne mają torfy.

16. Charakterystyka typów gleb?

Zróżnicowanie skały macierzystej, urozmai-cona rzeźba terenu, klimat sprzyjają tworze-niu się różnych typów gleb. Wyróżnia się:

Gleby bielicowe - są szczególnie rozpowsze-chnione na obszarze Polski. Są one bardzo kwaśne, ubogie w skł. min., próchnicę i wyka-zują małe wł. buforowe. Gl. te powstają przy udziale roślinności lasów iglastych, na skałach ubogich w zw. zas. Zasadniczym czyn. powodującym bielicowanie są resztki org., np. szczątki szpilek lub kory. Zawierają one trudno rozkładające się subst. garbni-kowe. W wyniku działalności grzybów zw. te ulegają przemianom w kwasy fulwowe, fenol i polifenole co prowadzi do silnego zakwa-szenia podłoża. Powstałe subst. reagują ze składnikami mineralnymi górnych warstw gleby. W wyniku tego procesu powstają rozpuszczalne połączenia org. - min. Częste deszcze wymywają je w głąb profilu glebowego tworząc jasny poziom. W głęb-szych warstwach gleby następuje z kolei rozkład części org. połączeń kompleksowych z równoczesnym uwalnianiem związanych z nimi kationów, np. jonów żelaza. Stąd właśnie pochodzi brunatne zabarwienie poziomów wymywania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gleby brunatne tworzą się z różnych, najczę-ściej bogatych w CaC03, skał macierzystych. W wytworzeniu tych gleb pomagają lasy liś-ciaste lub mieszane. Podczas rozkładu mine-rałów zostają uwolnione m.in. zw. Fe, które powlekając cienką warstwą cząstki gl. nadają gl. brunatnym charakterystyczne rdzawobru-natne zabarwienie. Są średnio żyzne lub żyz-ne, słabo kw. lub obojętne, typowe dla klimatu ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin