POK Wzmacnianie mięśni posturalnych odpowiedzialnych za postawę ciała i dynamikę kręgosłupa.doc

(78 KB) Pobierz
Konspekt zajęć korekcyjno – kompensacyjnych

Edward Filipowicz

 

Konspekt zajęć korekcyjno – kompensacyjnych

 

Wada postawy – plecy wklęsło-okrągłe.

Temat – Wzmacnianie mięśni posturalnych odpowiedzialnych za postawę ciała i dynamikę kręgosłupa.

Cele główne:

·         Usuwanie przykurczów mięśni piersiowych, biodrowo-lędźwiowych oraz ograniczeń ruchomości w stawach.

·         Wzmacnianie mięśni brzucha, pośladkowych i grzbietu odcinka piersiowego.

Umiejętności:

·         Kształtowanie umiejętności wzmacniania mięśni umożliwiających utrzymanie nawyku prawidłowej postawy poprzez ćwiczenia elongacyjne.

Wiadomości:

·         Zasady odrabiania zadań domowych z zakresu korektywy.

Cele wychowawcze:

·         Korygowanie swojego ciała w ustawieniu osiowym w pionie.

Miejsce ćwiczeń – salka korekcyjna.

Czas trwania – 45 min.

Liczba ćwiczących – 10.

Wiek ćwiczących – 7-9 lat.

Sprzęt i przybory: woreczki, piłki lekarskie, kocyki, krążki, piłeczki do tenisa stołowego.

 

Tok lekcji

      Zadania

Środki realizacji

Uwagi

Dozowanie.

Organizacja

Część I wstępna-5min.

Czynności organizacyjno-porządkowe.

Nastawienie uczniów do wykonania zadań lekcji.

1.Zbiórka w szeregu, powitanie, sprawdzenie obecności.

2.Podanie zadań lekcji.

Uczniowie w postawie skorygowanej.

2’

szereg

 

 

 

 

Zabawa ożywiająca

Pobudzenie układu krążeniowo-oddechowego.

Utrwalenie nawyku postawy skorygowanej w siadzie.

Wzmocnienie mm. ściągających łopatki

Zabawa ruchowa „Berek zaczarowany”. Dziecko dotknięte przez berka („zaczarowane”) wykonuje siad skrzyżny w postawie skorygowanej z RR ułożonymi w „skrzydełka”.

Zabawa trwa do momentu zaczarowania wszystkich uczestników.

2’

zabawa odbywa się na wyznaczonej przestrzeni.

Ćwiczenia oddechowe.

Wzmocnienie mm. oddechowych

Marsz ze wznosem RR przodem w górę-wdech, opuszczenie RR bokiem w dół-wydech.

Z zachowaniem postawy skorygowanej

1’

marsz dookoła sali.

 

Część II główna-35 min.

Ćwiczenia RR

 

Zwiększenie ruchomości w st. barkowych.

 

Marsz z woreczkami w dłoniach, równoczesne krążenie RR w tył.

 

W postawie skorygowanej, RR proste w łokciach.

 

0,5’

 

marsz dookoła sali

Ćwiczenia NN

Wzmocnienie mm. NN i stopy

W rozsypce na sygnał chwyt woreczka palcami stopy – stanie na jednej N z RR w bok.

 

0,5’

rozsypka

Ćwiczenia T

Zwiększenie ruchomości w st. biodrowych i kolanowych

Stanie na krążku – taniec z przesuwaniem się do przodu przez wykonywanie skrętów T.

Ćw. T w pł. poprzecznej.

0,5’

rozsypka

Ćw. oddechowe.

Wzmocnienie mm. oddechowych, rozciągnięcie mm. piersiowych.

Pozycja średnia Klappa, przed głową na podłodze piłeczka do tenisa stołowego. Wdech nosem i silne dmuchnięcie w piłeczkę.

Klatka piersiowa blisko podłogi.

1’

rozsypka

Ćw. mm. grzbietu odc piersiowego i mm. ściągających łopatki

Wzmacnianie mm. grzbietu odcinka piersiowego i mm. ściągających łopatki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Dwaj ćwiczący w leżeniu przodem twarzami do siebie, RR wyciągnięte w przód. Obaj ćwiczący trzymają w prawych rękach woreczki, głowy obu ćwiczących dotykają podłogi.

Ruch – przeniesienie RR bokiem do tyłu z przełożeniem woreczka z tyłu za plecami do lewej ręki. Następnie przeniesienie RR bokiem do przodu i przekazania sobie woreczków wyciągniętymi RR.

2.Dwaj ćwiczący w leżeniu przodem twarzami do siebie, RR wyciągnięte w przód, obaj ćwiczący trzymają dłońmi jedną laskę. Głowy ćwiczących dotykają podłogi.

Ruch – jeden ćwiczący przenosi laskę na łopatki, drugi przenosi RR do ułożenia w „skrzydełka”, wytrzymać 5 sek. Powrót do pozycji wyjściowej i zmiana ról.

Podczas ćwiczenia głowa cały czas dotyka podłogi. Pod brzuchem ćwiczących znajduje się zrolowany kocyk.

 

 

 

Pod brzuchami ćwiczących znajduje się zrolowany kocyk

10x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

&#x...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin