Poznajemy zawody, 5-latki.doc

(32 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH

PRZEZ ANNĘ SZ.

W GRUPIE DZIECI 5 – LETNICH

 

TEMAT: Zawody rodziców.

CELE OGÓLNE:

·        czerpanie radości ze wspólnych zabaw,

·        utrwalenie wiadomości o zawodach rodziców, 

·        integracja grupy,

·        inspirowanie do działań twórczych ,

·        kształcenie umiejętności współpracy w grupie,

·        kształcenie logicznego myślenia.

 

 CELE OPERACYJNE:

·        dziecko ma zaspokojoną potrzebę zabawy, ruchu, twórczości,

·        dziecko umie współpracować w grupie,

·        potrafi rozwiązywać zagadki, 

·        zna zawody wykonywane przez rodziców,

·        prawidłowo rozpoznaje i nazywa akcesoria do różnych zawodów,

·        umie kierować swoim ciałem,

·        rozpoznaje własne emocje ,

·        potrafi skupić swoją uwagę,

 

 FORMY  PRACY:

ü     grupowa,

ü     indywidualna,

ü     zespołowa

METODY:

ü     integracyjna,

ü     rozmowa kierowana,

ü     działania praktyczne,

ü     relaksacyjna

 

PRZEBIEG: 

1.Powitanie.

Nauczycielka wita wszystkich:
- Witam wszystkich, którzy mają dobry humor, tych którzy mają zły humor, itd.

2. „Dzień dobry”- pląs w kręgu.

Dzieci stoją parami na obwodzie koła, twarzami zwróconymi do siebie. Gdy usłyszą piosenkę , witają się klaszcząc w ręce. Na słowa: raz, dwa, trzy – zmieniają partnerów.

3. Odjazd do „Krainy zawodów rodziców”.

Dzieci tworzą autobus i w rytm piosenki odjeżdżają do „Krainy zawodów rodziców”.

4. Zabawa „Imię i zawód”- przedstawienie się.

Wszyscy przedstawiają się mówiąc swoje imię i wybrany przez siebie zawód np. Asia- piosenkarka.

5. Rozwiązywanie zagadek na temat różnych zawodów.

Dzieci odgadują zagadki i sprawdzają rozwiązanie na ilustracjach.

Choć to nie rolnik, lecz rolę ma.
często w teatrze lub w filmie gra.
                                                (aktor)

Na stoliku mam nożyce,
Gdy je sprytnie w ręce chwycę,
Gdy przy pracy się uwinę,
Wnet ostrzygę ci czuprynę.
                                                (fryzjer)

Kto tnie materiał, aby z części małych
Zrobić całą bluzkę lub garnitur cały?
                                                (krawiec)

On w samolocie szybciej niż orzeł
W powietrzu beczkę robić może.
Przez ciemne chmury światło przenika.
Każdy z nas dobrze zna pana...
                                                 (lotnika)

 

Przebił śmiało wszerz i wzdłuż
Oceany, wiele mórz.
On na mostku służby miewa,
No i szanty chętnie śpiewa.
                                                (marynarz)

Wśród świateł jaskrawych pracuje,
By potem efekty swej pracy w ciemności wydobyć
I na białych kartach kolory rozłożyć.
A potem możecie w niejednej gazecie
Podziwiać ujęcia w jego pięknych zdjęciach.                              

                                                 (fotograf)

 6. Zabawa „Zamiana miejsc”.

Wszyscy siedzą w kręgu. Dzielimy się na trzy grupy, każdej przydzielamy nazwę jednego zawodu (kucharka, piosenkarka, lekarka). Prowadząca wymienia jeden zawód, a ci , którzy są mu przyporządkowani zamieniają się miejscami. Kto zostanie bez miejsca prowadzi zabawę.

7. „Rekwizyt do zawodu” - praca w grupach.

Podział na grupy- losowanie kolorowej karteczki, naklejenie jej na ubranie. Rysowanie w grupach jednego rekwizytu do wylosowanego zawodu, odgadywanie przez wszystkich jaki to zawód. 

8.  „U masażystki” - zabawa relaksacyjna.

Wszyscy siedzą wygodnie zwróceni bokiem do środka koła, masują plecy kolegi lub koleżanki.

9. Rozmowa z dziećmi na temat: „Kim chciałbym zostać”.

Dzieci wypowiadają się na temat tego, jaki zawód chciałyby wykonywać, gdy będą dorosłe. Starają się podać przyczynę wyboru.

10. Zabawa ruchowo – naśladowcza „Pracujemy razem”.

Dzieci wspólnie naśladują czynności osób wykonujących dany zawód. Nazwę zawodu podaje nauczyciel.

11. Dokończ zdanie: Dzisiaj najbardziej podobało mi się....

Wszyscy kończą rozpoczęte zdanie.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin