Rozwiązywanie problemów związanych z hałasem na placu budowy.doc

(45 KB) Pobierz
Rozwiązywanie problemów związanych z hałasem na placu budowy

Rozwiązywanie problemów związanych z hałasem na placu budowy

EmailDrukuj

Gdy w latach 70-tych i 80-tych wprowadzono programy ochrony słuchu, wydawało się, że są one przeznaczone dla przemysłu ogólnego, a nie budownictwa. Normy pomiarów hałasu sprawdzały się najlepiej przy stałych poziomach hałasu z niewielkim hałasem uderzeniowym w środowiskach, gdzie wszyscy pracownicy zasadniczo są narażeni w takim samym stopniu, pracując w tych samych godzinach w hałasie o takim samym poziomie każdego dnia.

 

Badania audiometryczne obejmowały pracowników pozostających w tym samym miejscu pracy przez kilka lat. Budownictwo zwykle nie zapewnia takiej stabilizacji, a zarazem dostarcza mnóstwo innych, wyjątkowych wyzwań dla wdrożenia ochrony słuchu:
Pracownicy: Przemysł budowlany w dużej mierze tworzą małe przedsiębiorstwa - zdecydowana większość z nich zatrudnia najwyżej dziesięciu pracowników lub są to firmy jednoosobowe.
Praca w branży jest sezonowa i tymczasowa, a duży odsetek pracowników budowlanych pracuje dłużej niż 40 godzin tygodniowo z powodu skumulowania wielu zadań w tym samym tygodniu albo wykonywania zleceń indywidualnych po godzinach.
Monitorowanie hałasu: Zmienność poziomu narażenia na hałas waha się od hałasu generowanego przez głośne narzędzia używane na odległość ramienia (piły i szlifierki emitują dźwięki do 100 dB) do długich okresów ciszy.
Jak zauważyła jedna z grup zajmujących się bezpieczeństwem - zanim zmierzono ekspozycję dozymetrem, dana praca czy zadanie zostało już zakończone.
Ochrona słuchu: Nosząc konwencjonalne ochronniki słuchu pracownicy mogą czuć się odizolowani od sygnałów ostrzegawczych i głosów współpracowników. Pracownicy usprawiedliwiają fakt nieużywania ochronników, jeśli hałas "trwa tylko minutę", nie biorąc pod uwagę, że skumulowanie minut narażenia na hałas bez ochrony prowadzi do trwałej utraty słuchu.
Badania audiometryczne/szkolenia: Dzięki porównaniu seryjnych audiogramów zmian słuchu spowodowanych hałasem, w programach ochrony słuchu można wykorzystywać badania audiometryczne w celu weryfikacji ich skuteczności. Jednakże nie osiąga się takiej korzyści, jeśli audiogramy nie są porównywane seryjnie (pojedynczy audiogram przemysłowy nie pozwala określić, czy utrata słuchu nastąpiła w dzieciństwie, czy z powodu narażenia na hałas w pracy). Znalezienie metody śledzenia audiogramów seryjnych dla pracowników przemysłu budowlanego okazało się jednak niezwykle trudne.

Monitorowanie hałasu
Hałas na budowie jest często specyficzny dla danego narzędzia, zadania, pracy czy obszaru, dlatego sposoby monitorowania hałasu muszą być przystosowane do powyższych różnic. Mierniki poziomu dźwięku o standardowej krzywej ważenia A i wolnej charakterystyce czasowej pomiaru dostępne są w całym kraju za niewielkie pieniądze.
Miernik poziomu dźwięku pozwala na uzyskanie odpowiedzi na pytanie "Jak głośny jest dany sprzęt czy dany teren?". Pomiary za pomocą miernika poziomu dźwięku są najdokładniejsze, gdy poziomy hałasu są mniej więcej stałe (generator lub silnik pod stałym obciążeniem).
Dla zadań o zmiennym hałasie lub pracowników mobilnych najdokładniejszą metodą jest monitoring osobisty za pomocą dozymetru. Dozymetry dostarczają odpowiedzi na pytanie "Jaka jest przeciętna ekspozycja danego pracownika na hałas w ciągu całego dnia?" lub "Jaki jest przeciętny poziom hałasu dla danego 30-minutowego zadania?".
Ponieważ ekspozycja pracownika na hałas na placu budowy może się zmieniać codziennie, niektórzy wyrazili zrozumiałe zaniepokojenie odnośnie marnowania czasu i środków na szczegółowe monitorowanie hałasu. Dlatego zaleca korzystanie z danych dotyczących narażenia na hałas publikowanych dla poszczególnych narzędzi i stanowisk oraz korzystanie z mierników poziomu hałasu tylko przy pomiarach dla danego terenu.
Dokładne pomiary hałasu stanowią podstawę programu ochrony słuchu. Na placu budowy można zastosować co najmniej dwie z zalecanych metod:
Narzędzie: dozymetr, miernik poziomu dźwięku lub dane publikowane
Zadanie: dozymetr lub dane publikowane
Stanowisko: dozymetr lub dane publikowane
Teren: miernik poziomu dźwięku.
Po ustaleniu poziomów powtarzalnych hałasów dla narzędzi, zadań, stanowisk i terenu nie jest konieczne ich ponowne monitorowanie na każdym nowym placu budowy. Dopóki jednak poziom hałasu nie zostanie ustalony, pracownikom radzi się przestrzegać niepisanej zasady ochrony słuchu: jeśli trzeba przekrzykiwać hałas w tle, aby być zrozumianym przez współpracownika stojącego metr dalej, poziom hałasu wynosi prawdopodobnie 90 dB i należy nosić ochronniki uszu.

Kontrola hałasu
Podstawowym rozwiązaniem przy niebezpiecznym hałasie jest jego redukcja do poziomu. Mimo że całkowita kontrola hałasu często jest niemożliwa lub niepraktyczna, istnieje wiele prostych i niedrogich, a bardzo skutecznych metod zapobiegania nadmiernemu hałasowi:
Kupuj "ciche" produkty: Kupuj nowe produkty ze zwiększoną kontrolą dźwięku.
Modernizuj: Zwróć się z prośbą do producentów o tłumiki lub materiały tłumiące dźwięk pasujące do istniejących narzędzi.
Konserwuj: Hałas jest często wezwaniem do konserwacji urządzenia. Naprawy często redukują poziom hałasu.
Blokuj: stawiaj osłony z dykty, umieszczaj hałaśliwy sprzęt za betonowymi ścianami lub osłonami.
Usuwaj: Podwojenie odległości od hałaśliwego sprzętu może zredukować poziom hałasu docierający do ucha pracownika o 3 do 6 dB, w zależności od otoczenia.

Ochronniki słuchu
Pracownicy budowlani często rozważają dylemat związany z bezpieczeństwem: czy powinienem zakładać ochronniki słuchu, które mogą mnie izolować od innych zagrożeń na placu budowy (nadmierna ochrona), czy zrezygnować z nich i być narażonym na hałas, ale nadal słyszeć sygnały ostrzegawcze (niewystarczająca ochrona)?
Ich obawy są istotne. Niektórzy pracownicy stosują namiastkę "ochrony" (tylko wata w uszach), mając nadzieję na rozwiązanie powyższego dylematu. Jednakże chociażby zdrowy rozsądek powinien im podpowiadać, że zwykła wata nie jest odpowiednim "środkiem ochronnym".
Ostatnie postępy w pracach nad ochronnikami słuchu pomogły rozwiązać ten problem. Dostępne są w tej chwili ochronniki słuchu, które idealnie wpasowują się w lukę między nadmierną a niewystarczającą ochroną i chronią przed głośnymi dźwiękami bez konieczności rezygnacji z komunikacji i wychwytywania sygnałów ostrzegawczych. Zamiast kupować ochronniki powodujące jedynie redukcję hałasu, zaleca się pracownikom rozważenie wszystkich czynników, które przyczyniają się do większej akceptacji ochronników na placu budowy i dokonanie wyboru spośród różnorodnych zatyczek do uszu, nauszników lub zatyczek na pałąku.
Komfort: Zatyczki do uszu wykonane z nieuciskającej pianki poliuretanowej wielu użytkownikom zastąpiły zatyczki z PCV, natomiast zatyczki z termoplastycznego elastomeru (TPE) posiadają miękką zewnętrzną powierzchnię dla wygodnego wkładania i noszenia. Lekkie nauszniki oferują obecnie doskonałe zabezpieczenie (jeden nausznik redukujący hałas przemysłowy o 30 dB waży jedynie niecałe 300 gramów), a wyściełany pałąk i miękka pianka słuchawki dają komfort całodziennego użytkowania.
Komunikacja: Kilka modeli pasywnych nauszników zaprojektowanych z myślą o porozumiewaniu się zapewnia jednolite tłumienie wszystkich częstotliwości, tak aby rozmowa była słyszana w bardziej naturalny sposób. Również nauszniki elektroniczne oferują ulepszoną komunikację: wzmacniają wszystkie dźwięki, włączając mowę i sygnały ostrzegawcze, do bezpiecznego poziomu 82 dB, gdzie obwód wzmocnienia zostaje zatrzymany i nauszniki działają jak pasywny ochronnik słuchu w nadmiernym hałasie.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin