O GOŚCIACH CO NIE PRZYSZLI NA UCZTĘ - ekologia.doc

(31 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH

 

 

Temat: „Gościach, co nie przyszli na ucztę” – teatrzyk sylwet.

 

Cele:

·         dostarczenie wiedzy o sposobie obrony ptaków przed zimnem i głodem, jakim jest odlot

·         zachęcanie do aktywności werbalnej – do budowania wypowiedzi poprawnych pod względem gramatycznym

·         usprawnianie narządów mowy poprzez ćwiczenia ortofoniczne na zgłoskach: kra, ćwir, ku – ku

·         skracanie czasu reakcji na sygnały i polecenia

Metody:

·         czynne:

- metoda zadań stawianych dziecku

- metoda kierowania własną działalnością dziecka

·         słowne:

- rozmowa

- opowiadanie

·         percepcyjne:

- metoda żywego słowa (teatrzyk na podstawie utworu literackiego)

Formy:

·         zbiorowa

·         zespołowa

Środki dydaktyczne:

              Opowiadanie L. Krzemienieckiej „O gościach, co na ucztę nie przyszli”, sylwety: krasnal Hałabała, kukułka, słowik, wilga, jaskółka, plansze stanowiące tło do teatrzyku, gazety – po dwie dla każdego dziecka, szarfy dla każdego dziecka, melodia do piosenki „Lata ptaszek po ulicy”, wstążki w trzech kolorach do wykonania gniazd dla trzech grup ptaszków.

 

Przebieg zajęć:

1 .Marsz w kole – naśladowanie lotu ptaków. Dzieci maszerują po obwodzie koła, nauczycielka zamienia dzieci w następujące ptaki:

·         orły – dzieci wykonują szerokie ruchy ramionami

·         wróbelki – dzieci szybko machają rękami zgiętymi w łokciach

·         jaskółki – dzieci szybują po sali.

Zabawę powtarza się trzy razy, po czym dzieci jako wróbelki „fruną” do części sali, w której odbędzie się teatrzyk.

2. Teatrzyk sylwet „O gościach, co nie przyszli na ucztę”.

3. „Ptaki do gniazd” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Każde z dzieci otrzymuje dwie gazety, które będą skrzydłami. W czasie trwania melodii „ptaszki” krążą po sali i wykonują ruchy gazetami, jakby chciały się ogrzać. Na przerwę w muzyce szukają sobie „gniazda” – rozłożone na podłodze szarfy.

4. Rozmowa na podstawie teatrzyku:

·         Jakie ptaki zaprosił Hałabała na ucztę?

·         Co przygotował do jedzenia?

·         Kogo Hałabała spotkał w lesie?

·         Dlaczego ptaki nie przyszły na ucztę?

·         Jak myślicie, dlaczego ptaki odlatują przed zimą do ciepłych krajów?

·         Jak możemy pomóc tym ptakom, które z nami pozostają na zimę?

5. Ptasi koncert. Nauczycielka rozkłada na podłodze obręcze z wstążek. Do każdej z nich zaprasza jedną grupę dzieci. Pierwsza grupa to kukułki, druga – wróbelki, a trzecia to wrony. Na hasło „kukułki” dzieci z pierwszej grupy zaczynają kukać, na hasło „wróble” druga grupa zaczyna ćwierkać, zaś na hasło „wrony” trzecia grupa kracze. Wyciągnięta w stronę danej grupy dłoń nauczycielki oznacza „stop”.

Nauczycielka wywołuje po kolei:

·         wróble

·         kukułki

·         wrony

·         wróble i kukułki

·         wrony i kukułki

·         wróble i wrony                           

·         wszystkie ptaki                           

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin