Remont zgodnie z prawem.docx

(12 KB) Pobierz

Remont zgodnie z prawem - KPB 117 kwiecień 2007



Art-Presse

Remont istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem wpisanych do rejestru zabytków – wymieniony jest w prawie budowlanym jako robota budowlana w stosunku do której nie wymagane jest uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę (Prawo budowlane art.29 ust.2).

Inne roboty nie wymagające decyzji pozwolenia na budowę to między innymi:
- docieplenie budynków o wysokości do 12 m;
- utwardzenie powierzchni gruntu na działkach budowlanych;
- instalowanie tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem usytuowanych na zabytkach;
- przebudowa sieci elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;
- instalowanie krat na obiektach budowlanych;
- instalowanie urządzeń na obiektach budowlanych;
Większość z tych prac wymaga zgłoszenia (Prawo budowlane art.30) starostwu powiatowemu. Należy to zrobić co najmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem robót budowlanych. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice i rysunki. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić jeśli w terminie 30 dni od dnia złożenia zgłoszenia urząd nie wniesie sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od daty terminu rozpoczęcia robót określonego w zgłoszeniu.
Urząd może wydać decyzję o sprzeciwie i nałożyć na inwestora obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, jeśli ich realizacja naruszałaby ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodowała:
- zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia (np. zmiana konstrukcji budynku);
- pogorszenie stanu środowiska lub dóbr kultury;
- pogorszenie warunków zdrowotno – sanitarnych;
- wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

Brak zgłoszenia

Przystąpienie do robót budowlanych bez zgłoszenia (jeśli prawo nakazywało taki obowiązek) oznacza prowadzenie robót jako samowoli budowlanej. Oznacza to, że w razie wykrycia prowadzenia prac remontowych bez zgłoszenia, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego ma prawo wstrzymać roboty i wszcząć procedurę legalizacyjną. Inspektor może również interweniować jeśli uzna, że wykonywane roboty przekraczają zakres remontu i polegają na przebudowie lub rozbudowie domu, które to prace wymagają uzyskania decyzji pozwolenia na budowę.

Remont wymagający pozwolenia na budowę

Decyzja o pozwoleniu na budowę jest konieczna gdy prace budowlane dotyczą obiektów zabytkowych. Dodatkowo potrzebna jest wówczas zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków, zaś same roboty może wykonywać osoba mająca odpowiednie uprawnienia.
Pozwolenia na budowę wymaga przebudowa (budowa dodatkowych pomieszczeń) i nadbudowa (dodanie kondygnacji) budynku. Jeśli nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzeni, to konieczne będzie uzyskanie warunków zabudowy i zagospodarowania przestrzeni (WZiZT).

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin