NAUKA DZIECKA.docx

(13 KB) Pobierz

Autor: Maciej Wicharski

Dzieci i rodzice - porady

NAUKA DZIECKA. Jak zachęcić dziecko do nauki. Motywacja oraz zabawa nauką wymagająca wysiłku umysłowego pozwoli dziecku cieszyć się z czerpania wiedzy.

Jak przygotować dziecko do szkoły i do nauki?

Dziecko idące po raz pierwszy do szkoły nawet nie przypuszcza, jaka straszna praca czeka je w przyszłości. Pierwsze niepowodzenia zniechęcają malucha i niebawem przekonuje się, że to, co miało być wspaniałym poznawaniem świata, okazuje się ciężką harówką, której końca nie widać. Co należy zrobić, aby uczeń nie traktował nauki jako zła koniecznego?

Naturalny pęd do wiedzy

Każde dziecko jest z natury swej ciekawe otaczającego go świata. Zadaje wiele pytań, na które często rodzice nie znają odpowiedzi. Co jednak zrobić, aby nie zniechęcać dziecka do poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania?

Po pierwsze: staraj się zawsze i od razu zaspokajać ciekawość dziecka.

Po drugie: jeśli czegoś nie wiesz sięgnij po encyklopedie lub leksykon. W ten sposób uświadomisz dziecku, że jest wiele mądrych książek, w których samemu można odnaleźć brakujące odpowiedzi.

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Czytaj. Niech twoje dziecko widzi, że książka, to nie tylko zestaw regułek i wierszyków, które trzeba wykuć na pamięć, ale także rozrywka. Dziecko widząc czytającego rodzica, będzie go w przyszłości naśladować. Jeśli dziecko nie umie jeszcze czytać, to ty mu czytaj. Jeżeli dziecko już umie czytać, ale nie lubi tego robić, też mu czytaj dobierając lekturę tak, aby go interesowała. Czytanie przerywaj w najbardziej frapujących momentach pod pozorem, że teraz masz coś do wykonania. Dziecko zacznie czytać samo z ciekawości co będzie dalej.

Baw się z dzieckiem w zabawy wymagające wysiłku umysłowego. Mimo, że jesteś przecież w tych zabawach zdecydowanie lepszy, postaraj się nie zawsze wygrywać, aby dziecko nie straciło zainteresowania daną zabawą.

Rozmawiaj z dzieckiem na temat bieżących wydarzeń, na temat obejrzanego filmu, a nawet na temat widoczku na pocztówce. Nie przerywaj dziecku, nawet wtedy, gdy uważasz, że jego osąd nie jest dobry. Dopiero później możesz powiedzieć co ty o tym myślisz, ale nie narzucaj swojego stanowiska.

Daj dziecku do przeczytania prosty tekst i sprawdź czy dziecko go zrozumiało. Żaden maluch nie będzie się uczył z przyjemnością, jeśli będzie miał kłopoty ze zrozumieniem czytanych tekstów. Podobnie jest z liczeniem - jeśli dziecko ma trudności z dodawaniem, odejmowaniem, mnożeniem i dzieleniem w zakresie stu wówczas na pewno znienawidzi matematykę.

Rozpoznaj zamiłowania i talenty dziecka, a następnie pogłębiaj je. Niech to nie będzie spełnienie twoich marzeń, a najprawdziwsze zamiłowania twojej pociechy.

Nie strasz

Pamiętaj, aby nie straszyć dziecka, że jeśli nie będzie się uczyć, to zostanie śmieciarzem lub będzie karane za brak postępów w nauce. Taka postawa jest dobra na chwilę. Później wcale nie motywuje, bo dziecko zaczyna uczyć się dla ciebie, a nie dla siebie. Wcześniej czy później uzna, że nauka dla rodziców nie ma sensu, a jemu i tak jest wszystko jedno. Nie strasz też szkołą jako miejscem nieprzyjaznym. O nauczycielach wyrażaj się z szacunkiem nawet wtedy, gdy ich postępowanie jest dla ciebie niezrozumiałe lub naganne. Jednocześnie postaraj się wytłumaczyć dziecku, że nauczyciel to też człowiek ze swoimi wadami i zaletami.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin