Zabiegi zdobiennicze na ciele
1. Body Paiting – oznacza malowanie ciała. Forma ta jest sztuką malowania na ciele farbami przez niektórych uważane za jedną z najstarszych form sztuki. Malunek jest tymczasowy i w zależności od użytej techniki zmywany jest wodą w przeciągu paru godzin lub tygodni (tatuaż z henny, tatuaż brokatowy). Technika wykonania samego makijażu ciała jest prosty – malowanie pędzelkiem lub aerografem. Tak jak w malarstwie sztalugowym stosuje się również technikę kolażu.
2. Body Pircing – przekuwanie ciała.
a) BP to zabiegi przekuwanie każdej okolicy ciała łącznie z płatkami uszu,
b) Gabinet do przekuwania ciała powinien posiedać odpowiednie wyposażenie zapewniające najwyższy poziom higieniczny i techniczny zapewniający wykonanie zabiegu. Tylko w takich warunkach zabiegi pircingu będą bezpieczne, a ryzyko zakażenia rożnymi wirusami (HBV, HCV, HIV) będą minimalne. Do najważniejszych elementów wyposażenia gabinetu nalezą:
- dozowniki do prawidłowej higieny rąk (łokciowe),
- przyrządy do przekuwania ciała,
- materiały opatrunkowe i jednorazowe,
- autoklaw,
- pojemnik na odpady medyczne,
- środki dezynfekujące i znieczulające np. maść Emla, chlorek etylu w sprayu.
c) W przypadku BP przekuwane mogą być prawie każde okolice ciała (uszy, łuki brwiowe, nos, wargi, język, broda, brodawki sutkowe, sutki, narządu płciowe),
d) Odpowiednia higiena zakolczykowanego miejsca gwarantuje bezproblemowe zagojenie. Do najważniejszych zasad higieny zalicza się:
- utrzymanie przekutego miejsca w czystości,
- zminimalizować narażenia tego miejsca na działanie promieni słonecznych oraz zanieczyszczonej wody,
- unikanie zaklejania naruszonej skóry różnymi kosmetykami.
e) Przeciwwskazania:
- miejscowe:
stany zapalne skóry,
alergie,
uczulenia,
łuszczyca,
wszelkie wirusy (opryszczka),
zakażenie grzybicze.
- ogólne:
cukrzyca,
choroby krwi,
wady serca,
nowotwory,
zakażenia wirusami zapalenia wątroby i HIV.
Po każdym zabiegu przekucia ciała należy liczyć się z możliwością powikłań, cięższe przypadki kierujemy niezwłocznie do lekarza.
3. Makijaż permanentny – wywodzi się z Chin. Jest to metoda polegająca na precyzyjnej inplantacji barwnika pochodzenia roślinnego i mineralnego. Do głębokich warstw naskórka przy użyciu aparatu igłowego z jedną lub wieloma igłami.
Makijaż ten służy do wykonania:
- Korekty brwi jeśli są słabe, nieregularne lub występuje ich zanik,
- Korekty ust, gdy chcemy zaznaczyć ich kontur i nadać im naturalny kolor,
- Do maskowania efektów skóry np. plamy pigmentacyjne – stosuje się implantacje jednego barwnika,
- Do zaznaczenia kresek na górnej i dolnej powiece,
- Po chemioterapii i radioterapii.
Przed wykonaniem zabiegu należy wykonać próbę uczuleniową, aplikując barwnik w okolicy pachy lub za uchem uzyskując tzw pkt próbny. Jeżeli nie wystąpi reakcja uczuleniowa można przejść do wykonania zabiegu. Zabieg rozpoczynamy od ustalenia z klientką wszystkich szczegółów dotyczących kształtów i kolorów implantacji danej partii skóry oraz znieczulenia miejsc zabiegowych np. kremem emla. Należy zwrócić szczególną uwagę na sterylność igieł i czyste pole zabiegowe. Następnie za pomocą igieł aplikujemy barwnik w powierzchniowe warstwy skóry. Po wykonaniu makijażu skórę dezynfekujemy i nakładamy krem o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. Klientka bezpośrednio po zabiegu może wrócić do swoich codziennych zajęć. Jakiekolwiek lekkie opuchnięcie ustępuje po kilku godzinach. Kolor uzyskany bezpośrednio po zabiegu może być mocniejszy niż oczekiwałyśmy. Po upłynięciu tygodnia osiąga odpowiednią intensywność. Efekty uzyskane utrzymują się przez kilka lat średnio od 3 do 5lat. Makijaż permanentny jest trwały przez dłuższy czas, ale nie przez całe życie, tak jak ma to miejsce przy tatuażu. Na skutek naturalnej odnowy komórek intensywność zabarwienia z czasem słabnie. Klientki zgłaszają się szybciej po to aby poprawić kolor. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry po makijażu w pierwszych dniach, miejsca objęte zabiegiem są bardziej wrażliwe niż zwykle, nie wolno tych miejsc drapać lub stosować zadnych substancji drażniących np. peelingu. Skórę oczyszczamy dokładnie, a zarazem bardzo delikatnie i łagodnymi preparatami. Regeneracje miejsc zabiegowych możemy przyspieszyć stosując preparaty pielęgnacyjne o działaniu kojącym, odkażającym i odżywczym. Szczególnie poleca się preparaty zawierające wit A i E np. linomag.
Szczególnej uwagi wymaga kontur ust. Po zabiegu przez pierwsze dni należy po każdym posiłku dezynfekować je i natłuszczać aby zmniejszyć ryzyko infekcji do minimum, należy unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem, płyny przyjmować przez słomkę, zrezygnować z kąpieli w basenie i wizyty w saunie, w pierwszym tyg po zabiegu.
Po zabiegu często aktywuje się utajniony wirus opryszczki, aby uniknąć takiego powikłania należy wcześniej zabezpieczyć się odpowiednimi lekami.
KILL_ALL