Chemia 16.01.2008.doc

(167 KB) Pobierz

Estry grupa organicznych związków chemicznych będąca produktem kondensacji kwasów karboksylowych i alkoholi. Estrami nazywa się też produkty kondensacji alkoholi i kwasów nieorganicznych.

Ogólny wzór

Otrzymywanie: Reakcja estryfikacji r. kwasu karboksylowego z alkoholem lub fenolem w obecności środowisku kwasowym

Przykłady

Reakcje Reakcja kwasowej hydrolizy estrów

Reakcja hydrolizy zasadowej pod wpływem jonów OH

Przykłady

Zastosowanie nadają zapach olejkom roślinnym i owocom▌estry kwasów karboksylowych o długich łańcuchach to woskistosowane do wyrobu esencji zapachowych, rozpuszczalników i farbKwas acetylosalicylowy (Polopiryna, Aspirin) leki przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym, przeciwzakrzepowym.


Aminy związki organiczne zawierające w swojej budowie grupę aminową będącą pochodną amoniaku (-NH2, =NH, =N-).

Podział A. dzieli się na pierwszo-, drugo- i trzeciorzędowe, jednak ten podział nie przebiega tak, jak w przypadku alkoholi, lecz wynika z liczby grup organicznych bezpośrednio przyłączonych do atomu azotu.

amoniak

Otrzymywanie A. otrzymać można przez redukcję związków nitrowych, działaniem amoniaku lub innych amin związki chlorowcowe (otrzymujemy aminy różnych rzędowości), redukcję nitryli. Do otrzymywania amin aromatycznych stosuje się głównie redukcję nitrozwiązków, które w przypadku związków aromatycznych otrzymuje się bardzo łatwo w reakcji nitrowania mieszaniną nitrującą.

Właściwości chemiczne: Aminy alifatyczne I,II i III-rzędowe oraz aminy aromatyczne I-rzędowe dają z kwasami sole. Wszystkie aminy II-rzędowe reagują z kwasem azotawym z wytworzeniem nitrozoamin. Poza tym, działanie aldehydami na aminy I-rzędowe prowadzi do powstania zasad Schiffa. Wszystkie aminy I i II-rzędowe ulegają acylacji do amidów.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin