OPIS TECHNICZNY
Spis treści
1.DANE OGÓLNE
1.1 . Przeznaczenie i program użytkowy obiektu
1.2 . Usytuowanie budynku
1.3 . Typ budynku
1.4 . Podstawa wykonania projektu
2. DANE SZCZEGÓŁOWE
2.1. Warunki wodno-gruntowe
2.2. Fundamenty
2.3. Izolacja pozioma i pionowa ścian i podłóg
2.4. Ściany zewnętrzne
2.5. Ściany wewnętrzne
2.6. Stropy
2.7. Dach
2.8. Kominy
2.9. Schody
2.10. Nadproża okienne i drzwiowe
2.11. Podłogi i posadzki
2.12. Drzwi i okna
2.13. Tynki zewnętrzne lub okładziny ewelacyjne
2.14. Tynki lub okładziny wewnętrzne
2.15. Roboty malarskie
3. WYPOSAŻENIE BUDYNKU
3.1. Ogrzewanie
3.2. Wentylacja
3.3. Instalacja gazowa
3.4. Instalacja wodno- kanalizacyjna
3.5. Instalacja elektryczna
4. PODSTAWA OBLICZEŃ
4.1. Wykaz norm
Opis techniczny został sporządzony zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastuktury z dnia 3 lipca 2003 r. W sprawie szczegółowego zakresy i formy projektu budowlanego [19] i zawiera opis projektu według kolejności określonej w rozporządzeniu.
1.1 Przeznaczenie i program użytkowy obiektu
Zgrabny, niewielki dom jednorodzinny, zaprojektowany na wąską działkę, dla 4 osobowej rodziny, nadający się na dom całoroczny lub letniskowy. Jedno z wyjść tarasowych z pokoju dziennego chronione jest przed opadami, przestronnym daszkiem na słupach.
Na parterze zaprojektowano pomieszczenia: wiatrołap, korytarz, pomieszczenie gospodarcze, pokój, WC, salon i schody oraz kuchnię.
Na poddaszu zaprojektowano schody, korytarz, łazienkę, pokój oraz sypialnię z garderobą.
Zestawienie powierzchni budynku, obliczonych z normą PN ISO 9836:1997 [59], przedstawiono w tabeli dla parteru i tabeli dla poddasza.
( NA PROJEKCIE )
1.2. Usytuowanie budynku
Budynek zaprojektowano na osiedlu domów jednorodzinnych przy ulicy Długiej 12
w Poznaniu, na działce budowlanej nr 57/4, nr rejestru gruntów: 1545. Wymiary działki: 19,9x14,8 m . Teren osiedla jest terenem uzbrojonym w instalacje wodną, elektryczna oraz gazową. Elewacje frontową budynku przewidziano w granicy 4m od granicy działki. Tradycyjna bryła domu i kolory dobrze komponują się w każdym krajobrazie w willowych osiedlach domków jednorodzinnych.
1.3.Typ budynku
Projektowany dom jednorodzinny jest wolnostojący, dwukondygnacyjny (parter i poddasze użytkowe), wznoszony w technologii tradycyjnej, przykryty dachem dwuspadowym. Zasadnicza konstrukcje budynku stanowi układ ścian nośnych zewnętrznych wraz ze ścianami nośnymi wewnętrznymi.
Ściany zewnętrzne są warstwowe, murowane. Budynek posadowiony jest bezpośrednio na ławach fundamentowych.
1.4. Podstawa wykonania projektu.
Projekt został wykonany na podstawie Umowy Zlecenia numer IV/601-H/2722 z inwestorem Piotrem Kowalskim, zgodnie z założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu.
2. DANE SZCZEGÓŁOWE:
2.2. Warunki wodno- gruntowe
Projektowany budynek zlokalizowano w strefie o głębokości przemarzania gruntu hz=0,80m.
Ławy fundamentowe pod ścianami budynku posadowiono w poziomie: - 1,00 m. Projektowany poziom parteru 0,00 m, a terenu –0,52 m. Ławy zgłębiono 1,26 poniżej poziomu terenu. Poziom wód gruntowych znajduje się na głębokości 8,00 poniżej poziomu terenu. Budynek znajduje się na terenie płaskim.
Podczas wykonywania okrywki, stwierdzono następujące warstwy gruntu:
0,00m- 0,40m humus
0,40- 4,00 m piasek
4,00- 5,30 piasek gliniasty
>5,30 m glina piaszczysta
Parametry gruntu: piasek gruby średnio zagęszczony o ID= 0,56, wilgotny, ciężar objętościowy gruntu g (n) = 1,85 t/m3, kat tarcia wewnętrznego Fu (n)= 33,4°(grunt rodzimy)
2.2.Fundamenty
W budynku zaprojektowano ławy fundamentowe prostokątne monolityczne o wymiarach 45x80,8 cm z betonu klasy C20/25 (B25), zbrojone podłużnie czterema prętami o średnicy 12mm ze stali A-III (34GS) i strzemionami 6 mm w rozstawie co 250 mm ze stali A-0 (St0S). W miejscach występowania trzonów kominowych odpowiednio zaprojektowano szersze ławy fundamentowe. Pod wszystkie zaprojektowane fundamenty przewidziano wykonać podkład z betonu klasy C 10 o grubości 100 mm.
2.3 Izolacja pozioma i pionowa ścian i podłóg
W budynku zaprojektowano następujące izolacje wodochronne:
· Izolacje przeciwwilgociowe poziome:
- izolacja na ławach fundamentowych- folia PE
- izolacja pozioma papy fundamentowej- dwie warstwy papy termozgrzewalnej
- izolacja posadzki parteru- jedna warstwa papy termozgrzewalnej
· izolacje przeciwwilgociowe pionowe
- jedna warstwa folii PE-izolację pionową ściany fundamentowej zaprojektowano do wysokości 52 cm ponad poziom terenu budynku łącząc ją z izolacją pozioma ściany fundamentowej
2.3. Ściany zewnętrzne:
Ściany zewnętrzne parteru i poddasza zaprojektowane jako trójwarstwowe (ściana z cegły kratówki K-1 klasy 10 na zaprawie ciepłochronnej o grubości 250 mm, izolacja z waty mineralnej o grubości 120 mm oraz kolejnej ściany z cegły kratówki o grubości 120 mm)
Przyjęto następujący układ warstw dla ściany fundamentowej:
- tynk wewnętrzny wapienno- cementowy kat. IV
- fundamentowe bloczki betonowe o grubości 300 mm
- izolacja przeciwwilgociowa – folia PE 0,2 mm
- wełna mineralna o grubości 54 mm
- folia kubełkowa
- ścianka betonowa 100 mm
Przyjęto następujący układ warstw dla ściany zewnętrznej parteru i poddasza:
- tynk wewnętrzny gipsowy kat. IV grubości 10 mm
- ściana z cegły kratówki klasy 10 o grubości 250 mm
- izolacja termiczna z waty mineralnej o grubości 120 mm
- ściana z cegły kratówki grubości 120 mm
- tynk zewnętrzny wykonano według rozwiązania bezspoinowego systemu ociepleń posiadającego aktualną aprobatę techniczną.
Ściany wewnętrzne:
Ściany nośne wewnętrzne zaprojektowano z cegły kratówki K1 klasy 10 o grubości 250 mm.
Ścianki działowe zaprojektowano z cegły kratówki o grubości 120 mm.
2.6 Stropy:
W budynku zaprojektowano strop Acermana o rozstawie osiowym żeber 310 mm. Wysokość pustaka przyjęto 180 mm, a warstwy nadbetonu 40 mm co daje grubość konstrukcyjna stropu 240 mm.
W stropie zaprojektowano żebra rozdzielcze, żebra podwójne pod ścianki działowe wymurowane równolegle do kierunku ułożenia belek oraz w miejscach, gdzie występują słupy konstrukcji dachu, płyty monolityczne o grubości 120 mm w miejscach gdzie nie można rozłożyć belek i pustaków. Żebra rozdzielcze zaprojektowano w środkowej części rozpiętości stropu. Szerokość żebra wynosi od 70 do 140 mm, a wysokość 240 mm. Zbrojenie żebra rozdzielczego przyjęto z dwóch prętów( jeden pręt w górnej strefie żebra, a drugi w dolnej) o średnicy f 12 mm oraz strzemion o średnicy f 6 mm w rozstawie 300 mm.
W strefach przypodporowych zaprojektowano płaskie siatki stalowe o średnicy prętów 5 mm. W czasie montażu i betonowania stropu przewidziano zastosowanie podpór montażowych, których liczba zależy od rozpiętości stropu- jedna podpora przy rozpiętości stropu do 3800 mm, dwie podpory przy rozpiętości od 4000 mm do 6000 mm. Podpory montażowe przewidziano w równych odstępach pod węzłami dolnego pasa kratownicy. Przed ułożeniem belek podpory stałe i montażowe należy wypoziomować. Przed położeniem belek na murze przewidziano wcześniejsze wykonanie podlewki cementowej o grubości 20 mm.
Zaprojektowano warstwę nadbetonu o grubości 40 mm z betonu klasy B15.
Zwrócono uwagę na dokładne wypełnienie betonem wszystkich przestrzeni, odpowiednią gęstość betonu i należytą jego pielęgnację w czasie procesu wiązania. Powierzchnie czołowe pustaków przylegających do wieńców, podciągów i żeber rozdzielczych należy przed ich ułożeniem zadeklować.
Wieńce stropowe zaprojektowano jako monolityczne z betonu klasy B15, zbrojone stalą A-III o średnicy 12 mm oraz strzemionami A-0 o średnicy 6 mm w rozstawie co 300 mm. W wieńcu obwodowym stropu nad parterem przewidziano zamontowanie i zabetonowanie zbrojenia trzpieni żelbetowych słupków ścianki kolankowej do mocowania murłat.
Strop przy przewodach kominowych zaprojektowano w dwóch wariantach:
- wariant I- płyta żelbetowa
- wariant II- strop z wymiarem
W budynku zaprojektowano dach dwuspadowy o konstrukcji jętkowej z drewna sosnowego klasy C18 dla łat i C22 dla pozostałych elementów konstrukcyjnych. Nachylenie połaci dachowych wynosi 45 %.
Zaprojektowano następujące wymiary więźby dachowej:
· murłat 140x140 mm- mocowany kotwami z nakrętkami M16 co 1800 mm do trzpieni ściany kolankowej
· krokwie 80x180 mm
· jętki 120x120 mm
· oczepy 120x120 mm
· słupy 120x120 mm
· podwaliny 120x120 mm
· łaty pod pokrycie dachowe 45x63 mm
· kontrłaty 80x25 mm
Pokrycie dachu zaprojektowano z dachówki ceramicznej renesansowej L-15 mocowanej do łat sosnowych, w kolorze tradycyjnym- czerwonym. Zaprojektowano kompletne systemy pokryć dachowych z gąsiorami, dachówkami brzegowymi, zapewniającymi wentylację połaci dachowej oraz możliwość wejścia kominiarza na dach. Pokrycie dachowe zaprojektowano zgodnie z zaleceniami producenta. Przewidziano zabezpieczenie antykorozyjne obróbek blacharskich.
Ocieplenie dachu zaprojektowano z wełny mineralnej o grubości 120 mm układanej między krokwiami.
Połączenie elementów drewnianych zaprojektowano z blach perforowanych, gwoździ i śrub oraz wkrętów. Murłat należy odizolować od ścianki kolankowej za pomocą papy podkładowej lub folii PE. Wszystkie elementy drewniane powinno się zabezpieczyć przed korozją biologiczna środkiem impregnującym Fobos M-4.
2.8 Schody
Wewnątrz budynku zaprojektowano schody żelbetowe monolityczne dwubiegowe o wymiarach 16x175x255 mm. Do wykonania schodów przewidziano beton klasy C20/25. wykończenie schodów na odcinku łączącym parter z poddaszem- drewniane. Zaprojektowano balustradę o wysokości 850 mm.
Schody zewnętrzne wejściowe i na taras na gruncie zaprojektowano jako żelbetowe z betonu klasy C20/25 wykończone ceramika antypoślizgową, mrozoodporną.
Taras na gruncie zaprojektowano jako płytę żelbetową, wykończona ceramiką, tak jak dla schodów zewnętrznych. Na tarasie przewidziano spadek minimum 2% w kierunku terenu.
2.9. Nadproża okienne i drzwiowe
W budynku zaprojektowano nadproża okienne i drzwiowe w ścianach piwnicy z belek żelbetowych prefabrykowanych typu L 19 po dwie belki na otwór oraz na ścianach na parterze i poddaszu z systemowych belek nadprożowych YTONG YN po jednej belce na otwór i nadproży zespolonych YTONG YF po dwie belki na otwór. Minimalna szerokość oparcia przewidziano od 80 do 100 mm dla belek typu L19 i 200 lub 250 mm dla belek typu YN i YF w zależności od szerokości otworu i rodzaju belki.
2.11 Podłogi i posadzki
W kuchni, łazienkach, WC i korytarzach zaprojektowano płytki ceramiczne na cienkiej warstwie kleju oraz izolacji przeciwwilgociowej. W pomieszczeniach zaprojektowano panele podłogowe o podwyższonej odporności na ścieranie.
2.12 Drzwi i okna
W budynku zaprojektowano stolarkę okienną i drzwiową o wymiarach typowych lub z PCW spełniającą wymagania normowe dotyczące okien i drzwi.
Zaprojektowano okna dwuszybowe, skrzydła uchylno-otwierane, wykonane z PCW o współczynniku przenikania ciepła Umax nie większym niż 1,1 W/(m2×K), a okna połaciowe drewniane o współczynniku przenikania ciepła Umax nie większym niż 1,1 W/(m2×K).
Drzwi zewnętrzne powinno się dodatkowo zabezpieczyć przed włamaniem. Współczynnik przenikania ciepła Umax dla ych drzwi przewidziano nie większy niż 2,6 W/(m2×K).
Wewnątrz budynku zastosowano drzwi o konstrukcji drewnianej ramy sosnowej wypełnionej materiałem stabilizującym(tzw. Plaster miodu) obustronnie oklejonej płytami laminowanymi typu Standard.
2.13 Rynny i rury spustowe, obróbki blacharskie
Jako odprowadzenie wody z połaci dachowych zaprojektowano rury spustowe 120 mm i rynny 150 mm z PCW mocowane do krokwi i muru za pomocą haków i obejm PCW. Blacharskie obróbki dachu obejmują zabezpieczanie przed woda i uszkodzeniami mechanicznymi przerwania ciągłości izolacji wodnej przy kominach, oknach połaciowych, mocowaniach anten i instalacji odgromowej. Obróbki blacharskie kominów i okapów balkonów zaprojektowano z blachy ocynkowanej grubości 0,55 mm zgodnie z zaleceniami producenta, w szczególności w obrębie mocowania rynien z odpowiednim spadkiem, zastosowaniem fartuchów i desek okapowych.
2.14. Tynki zewnętrzne lub okładziny elewacyjne
Elewacje budynku zaprojektowano wg rozwiązania bezspoinowego systemu ociepleń, posiadającego aktualną Aprobate Techniczną. Cokół budynku do wysokości 400 mm zaprojektowano z płytek elewacyjnych. Podbitki dachu zaprojektowano z desek 22x120 mm w kolorze brązowym.
UWAGA: Deski, drewniane wykończenia i okapy dachu przewidziano zabezpieczyć środkami do impregnacji drewna i pokryto lakierem transparentnym odpornym na niekorzystne czynniki zewnętrzne.
2.15. Tynki lub okładziny wewnętrzne
Tynki na parterze i poddaszu zaprojektowano jako gipsowe kat. I o grubości 10 mm. Dodatkowo przewidziano obłożenie ściany płytkami ceramicznymi glazurowanymi w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (w łazience, WC, kuchni, pomieszczeniach gospodarczych) do wysokości minimum 2000 mm od poziomu posadzki, a w kuchni przewidziano wykonanie tzw. Fartucha kuchennego.
Sufity na poddaszu zaprojektowano z płyt gipsowo-kartonowych o grubości 12,5 mm(ogniotrwałych) na ruszcie drewnianym. W miejscach połączenia płyt przewidziano wykonanie gładzi gipsowej z elastyczną si...
madziuch_m