Ustalenia licencji.txt

(15 KB) Pobierz
Medion - Licencja


§ 1 
Zakres ustaleń

Poniższe ustalenia regulują stosunki między użytkownikiem i spółką Medion AG, będącą twórcą i posiadaczem wyłącznych praw do korzystania z, w zamówieniu zawartego oprogramowania („Oprogramowanie“) Medion-a . Przedmiotem tych ustaleń są kwestie praw autorskich. 


§ 2 
Zakres użytkowania

(1) Medion zapewnia użytkownikowi proste, niewyłączne, czasowo i przestrzennie nieograniczone prawo do korzystania z oprogramowania, w ramach ustalonych w zamówieniu. Licencja zawiera prawo do instalacji i korzystania z oprogramowania na podstawie dokumentacji i w zakresie umówionym.

(2) Medion zwraca uwagę na to, że pełne korzystanie z oprogramowania jest możliwe dopiero po odpowiedniej rejestracji.

(3) Użytkownik jest odpowiedzialny za dotrzymanie powyżej wymienionych ograniczeń użytkowania.

(4) Użytkowanie łamiące zasady umowy, wymaga pisemnej zgody spółki Medion, pod rygorem uiszczenia dodatkowej opłaty według obowiązującego cennika. Jeżeli użytkowanie tego typu odbywa się bez zezwolenia, Medion wystawia za to rachunek na podstawie aktualnego cennika. Medion zastrzega sobie prawo do dodatkowych roszczeń. Użytkownikowi przysługuje prawo udowodnienia niskiej szkodliwości czynu.

(5) Wszystkie wyżej wymienione prawa do użytku, są przenoszone na użytkownika dopiero po uiszczeniu pełnej umówionej ceny licencji.

§ 3 
Prawa autorskie i prawa ochrony

(1) Użytkownik akceptuje prawa autorskie Medion-a, a przez to wyłączne prawa użytkowania i korzystania z oprogramowania. Wyłącznemu prawu do użytkowania i korzystania z sytemu podlegają również uzupełnienia lub zmiany oprogramowania, wykonane przez Medion ramach zlecenia.

(2) Prawnie i umownie zabronione jest w szczególności kopiowanie części lub całości oprogramowania bez wyraźnego zezwolenia, przekazywanie oprogramowania bez wyraźnego zezwolenia, tworzenie podobnego oprogramowania lub podobnych części oprogramowania, lub wykorzystywanie oprogramowania objętego umową jako wzorzec.

(3) Użytkownik akceptuje prawa Medion-a do znaków firmowych i towarowych, do nazw, do patentu i do oprogramowania i dokumentacji. Zabrania się usuwania, zmian i jakiegokolwiek uszkadzania wskazówek dotyczących praw autorskich i ochronnych.

 

§ 4 
Przekazywanie oprogramowania osobom trzecim

(1) Użytkownik może przekazać lub sprezentować oprogramowanie wraz z podręcznikiem i resztą dokumentacji osobie trzeciej, pod warunkiem, że osoba trzecia zgadza się z ważnością warunków umowy, przejmując je na siebie.

(2) W wypadku przekazu użytkownik musi przekazać nowemu użytkownikowi wszystkie kopie programu wraz z kopiami w celach zabezpieczenia i usunąć nieprzekazane kopie. W ramach przekazu, pierwotny użytkownik traci prawo do korzystania z programu.

(3) Użytkownik może przekazywać oprogramowanie, włącznie z podręcznikiem i resztą dokumentacji, osobom trzecim na czas, o ile nie odbywa się to w ramach wypożyczania, w celach zarobkowych lub w celu leasinguzu, a osoba trzecia musi zgodzić się z kontynuacją ustalonych warunków umowy co do własnej osoby. Użytkownik przekazujący zoobowiązuje się przekazać wszystkie kopie wraz z zabezpieczonymi, lub zniszczyć kopie nieprzekazane Na czas przekazania oprogromawowania osobie trzeciej użytkownik przekazujący traci prawa do korzystania z programu. Udostępnianie w celach komercyjnych lub w celach leasingu są zabronione.

(4) Użytkownik nie może przekazać oprogramowania osobie trzeciej, jeżeli istnieje podejrzenie niedotrzymania warunków umowy przez tą osobę, przede wszystkim podejrzenie nielegalnego powielania.


§ 5 
Prawa powielania i dostępu

(1) Użytkownik może powielać oprogramowanie o ile jest to niezbędne, by korzystać z tego oprogramowania. Do powieleń koniecznych należy instalacja programu z pierwotnego nośnika danych na pamięć roboczą używanego urządzenia i wczytywanie programu przez pamięć roboczą.

(2) Ponadto użytkownik może powielać w celu zabezpieczenia. W tym celu można stworzyć i przechowywać tylko jedną kopię. Ta kopia powinna zostać oznaczona jako taka.

(3) Jeżeli z powodów ochrony danych lub z powodów zabiezpieczania szybkiego, ponownego uruchomienia systemu po usterce, standardowe zabezpieczenie ogółu danych wraz z zabezpieczeniami użytych progamamów, są konieczne, a użytkownik może stworzyć konieczną ilość kopii. Nośniki danych, tego typu muszą zostać oznaczone jako takie. Kopie w celach zabezpieczenia mogą zasadniczo pełnić tylko i wyłącznie funkcję archiwum. 

(4) Inne powielanie jak np. transfer kodu na drukarkę i fotokopiowanie podręcznika, są również zabronione. Dodatkowe podręczniki, np. dla współpracowników są oferowane przez Medion i tam dostępne.

 

§ 6 
Równoległe korzystanie i podłączanie do sieci

(1) Użytkownik może korzystać z oprogramowania za pomocą każdego dostępnego urządzenia. Zmieniając urządzenie użytkownik musi usunąć oprogramowanie z urządzenia poprzednio używanego. Równoległy zapis, zachowanie, lub korzystanie przy pomocy więcej niż jednego urządzenia jest zabronione. 

(2) Korzystanie z oprogramowania w obrębie sieci lub innego systemu połączonych urządzeń jest zabronione, jeżeli istnieje możliwość równoległego korzystania z oprogramowania dla więcej niż jednego użytkownika. Użytkownik, korzystający z systemu w sieci lub innym systemie połączonych urządzeń, jest zobowiązany zabiezpieczyć system przed równoległym korzystaniem z niego przez innych użytkowników, za pomocą mechanizmów zabiezpieczających, lub uiścić cenę licencji za korzystanie z oprogramowania w sieci, której wysokość jest zależna od ilości podłączonych komputerów. Medion informuje o wysokości ceniy tej licencji o ile użytkownik podał pisemnie cel planowanej czynności i ilość podłączonych komputerów (użytkowników). Korzystanie z programu w obrębie takich systemów połączonych komputerów (sieci) jest dozwolone dopiero po uiszczeniu pełnej opłaty za licencję.


§ 7 
Oprogramowania osób trzecich

To opragromawanie zawiera oprogramowania osób trzecich, które dostarczane są wraz z oprogramowaniem objętym umową, lub są jego częścią. Medion obejmuje te oprogramowania osób trzecich tylko prawami niezbędnymi do korzystania z tych programów jako części oprogramowania objętej umową. Nie wynikają z tego prawa do jakiegokolwiek opracowywania lub do wprowadzania zmian oprogramowania.


§ 8 
Dekodowanie zabezpieczeń i zmiany programu

Dekodowanie kodu programu, zmiany formy kodu i inne próby wstępu do różnych stopni powstawania oprogramowania (Reverse-Engineering), włącznie z wprowadzaniem zmian w oprogramowaniu są zabronione, o ile nie służą usuwaniu poważnych usterek, przede wszystkim takich, których nie można usunąć pomocami organizacyjnymi. Wzmianki autora, numery seryjne i inne cechy służące identyfikacji nie mogą być zmieniane lub usuwane. Usuwanie zabezpieczeń ,dotyczących np. Powielania, lub podobnych, jest bez wiedzy lub współdziałania firmy Medion, zabronione.


§ 9 


Ustalenia końcowe 

(1) Jeżeli jedno z ustaleń tej licencji miałoby stracić lub już straciło ważność, nie narusza to ważności reszty ustaleń. Nieważne ustalenie można, w drodze uzupełniających interpretacji umowy, zastąpić ustaleniem, którego treść jest bliska treści gospodarczego celu nieważnego ustalenia.

(2) Zmiany i uzpełnienia ustaleń wymagają formy pisemnej i muszą być jako takie oznaczone i rozpoznawalne. Dodatkowe umowy ustne są nieważne. Z formy pisemnej można zrezygnować za pomocą pisemnej umowy.

(3) Partnerzy umowy zgadzają się, o ile jest to prawnie możliwe, w kontekście relacji prawnych związanych z tą umową, na użycie prawa Niemieckiej Republiki Federalnej, wykluczając prawo handlowe NZ.

(4) Jeżeli użytkownik, osoba nabywająca w znaczeniu prawa handlowego, jest osobą prawną w znaczeniu prawa publicznego lub majątkiem publiczono-prawnym w znaczeniu prawa publicznego, sądem rozstrzygującym wszelkie spory związane z wywiązywaniem się z tej umowy, jest sąd w Essen.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin