Powstanie listopadowe.doc

(43 KB) Pobierz
Ocena powstania

Ocena powstania

Do upadku powstania i przegrania wojny w dużym stopniu przyczynili się niewierzący w możliwość zwycięstwa i w gruncie rzeczy lojalistycznie nastawieni wobec cara arystokratyczni przywódcy polityczni Adam Jerzy Czartoryski, Bonawentura Niemojowski oraz nieudolni dowódcy: generałowie Józef Chłopicki, Jan Skrzynecki, Jan Krukowiecki, Henryk Dembiński i Maciej Rybiński. Nie można też zapominać o przewadze militarnej Rosji, nie dającej żadnych nadziei na prowadzenie wojny w dłuższym okresie.

Do upadku przyczyniły się także brak większego wsparcia ze strony ludności chłopskiej, wobec negatywnego stanowiska szlacheckich, konserwatywnych władz powstańczych do uwłaszczenia i likwidacji pańszczyzny na wsi. Nie doczekali się też powstańcy pomocy z zewnątrz, a przeciwnie, zarówno papież Grzegorz XVI w encyklice Cum primum, jak i rządy większości państw europejskich, napiętnowali powstańców jako "wichrzycieli" i zdrajców prawowitej władzy.

Skutki

·         polityczne: jesienią 1831 roku Rosjanie powołali Rząd Tymczasowy pod prezesurą Fiodora Engela, którego zadaniem była pacyfikacja i militaryzacja Królestwa, administracja została podporządkowana naczelnikom wojennym; w 1832 roku nastąpiło znaczne ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego: zastąpienie konstytucji Statutem Organicznym, wcielenie armii polskiej do rosyjskiej, zniesienie polskiego sejmu i samorządów, postępująca rusyfikacja administracji.

·         kulturalne: likwidacja polskiego szkolnictwa wyższego, obniżenie jakości szkolnictwa średniego, spadek ilości szkół elementarnych, wprowadzenie języka rosyjskiego jako dodatkowego do szkół średnich.

·         gospodarcze: nałożono wysoką kontrybucję, zbudowano na koszt Polski Cytadelę z silnym garnizonem rosyjskim, wprowadzono barierę celną na granicy polsko-rosyjskiej, po 1840 roku wprowadzono rosyjski system monetarny oraz system miar i wag,oraz ilości.

·         demograficzne: interwencyjna armia rosyjska przywlokła ze sobą epidemię cholery, dziesiątkującą ludność Królestwa, w wyniku powstania około 11 tysięcy osób opuściło kraj (zobacz: Wielka Emigracja ), w następnych latach sporą ilość mężczyzn z Królestwa wcielono do armii rosyjskiej.

represje carskie po upadku powstania

·         era Paskiewicza - Paskiewicz uzyskał władzę w Królestwie

·         Królestwo musiało ponosić koszty utrzymania 100 tyś. okupacyjnej armii rosyjskiej

·         budowa cytateli, która miała pilnować buntowniczego miasta

·         armia polska uległa konfiskacie (żołnierzy wcielono do armii carskiej na 15 lat i wysłano na rubieże imperium)

·         nastąpiły konfiskaty majątków powstańców

·         car Mikołaj I zmienił status Kólestwa na jedną z prowincji Rosji

·         zniesiono konstytucję z 1815 roku, wprowadzając statut organiczny, ograniczający autonomię królestwa

·         likwidacja sejmu, przekreślenie niezawisłości sądów, wprowadzenie urzędników carskich na urzędy Królestwa

·         językiem urzędowym został język rosyjski

·         zwiekszył się ucisk polityczny w szkolnictwie i kulturze (zlikwidowanie Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki; wywieziono zbiory Towarzystwa Przyjaciół Nauk; zmniejszono liczbę szkół średnich i podstawowych; zabroniono publikacji i czytania dzieł: Mickiewicza, Słowackiego, Lelewela)

·         Mikołaj I "odnowił" Święte Przymierze - był to układ w sprawie zwalczania ruchów rewolucyjnych i narodowowyzwoleńczych w Europie, z Austrią i Prusami w 1833.

Główne ugrupowania polityczne w powstaniu:

·         obóz arystokratyczny (Czartoryskiego) - godził się na walkę licząc na poparcie mocarstw europejskich; łudził się on, że dojdzie do porozumienia z carem;

·         lewica Towarzystwa Patriotycznego (m.in. Pułaski) - radykałowie, uważali się za szlacheckich rewolucjonistów i domagali się reform w tym także chłopskiej, chcieli chłopów powołać pod broń;

·         prawica Towarzystwa Patriotycznego oraz Kaliszanie - nie chcieli pogłębienia powstania i przekształcenia go w ruch ogólnonarodowy, byli zwolennikami monarchii i ściśle przestrzeganej konstytucji.

29.XI.1830- wosjka pod wodzą P. Wysockiego zaatakowały Belweder, siedzibę księcia Kontantego. Zamach nie udał się.

BITWY:

SKUTKI:

PRZYCZYNY KLĘSKI:

14.II.1831- Stoczek- dow. Dwernicki
25.II.- Grochów- Chłopicki
31.III- Wawer- Prądzyński
31.III- Dębe Wielkie- Prądzyński
10.IV- Iganie- Prądzyński
26.V- Ostrołęka- Skrzynecki
6/7.IX- Warszawa- Krukowiecki
 

1. Klęska Polaków.
2. kapitulacja Warszawy
3. Wielka Emigracja (Mickiewicz, Słowacki, Chopin)- do Francji, Anglii
4. Likwidacja armii polskiej
5. Śmierć kilkudziesięciu tys. żołnierzy.
6. ZNiesienie konstytucji
6. Represje wobec uczestników powstania (Sybir, konfiskaty majątków powstańców)
7. Rusyfikacja
7. Likwidacja Uniwersytetu Warszawskiego.


1. Przewaga Rosjan.
2. Niezdecydowanie wodzów naczelnych.
3. Brak decyzji politycznych w sprawie chłopskiej
4. Obojętność rządów europejskich.






 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin