WPŁYW UNII WALUTOWEJ NA GOSPODARKE POLSKA.doc

(34 KB) Pobierz


WPŁYW UNII WALUTOWEJ NA GOSPODARKE POLSKA
 

Stabilizacja gospodarki
Będzie to najistotniejsza korzyść z akcesji do Unii Gospodarczej i Walutowej. Doświadczenia krajów członkowskich pokazują, że nawet jeszcze przed utworzeniem strefy euro inflacja w krajach UE spadła, nastąpiła duża zbieżność narodowych stóp procentowych, a także stabilizacja kursów walutowych. Dotychczasowe funkcjonowanie UGW potwierdza antyinflacyjny statut Europejskiego Banku Centralnego. Bank ten w większym stopniu odporny jest na presję związków zawodowych krajów Wspólnoty.
Eliminacja ryzyka kursowego
Przyjęcie przez Polskę wspólnej z krajami UGW waluty wyeliminuje ryzyko związane ze zmianami kursów walut w handlu z tymi państwami. Przyczyni się do obniżenia kosztów transakcyjnych i kosztów arbitrażu walutowego (zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym). Ułatwi racjonalne podejmowanie długoterminowych decyzji ekonomicznych i tym samym zwiększy efektywność alokacji zasobów. Polskie przedsiębiorstwa zwiększą przez to swoją konkurencyjność zarówno na rynku unijnym, jak i światowym.
Większa efektywność rynków finansowych
Jednowalutowe, a przez to bardziej płynne i efektywne rynki finansowe, będą oferować polskim przedsiębiorcom o wiele większe możliwości inwestycyjne niż dotychczasowy rynek narodowy. Rozwijający się rynek kapitałowy zachęci przedsiębiorców do finansowania działalności przez tańsze od kredytów bankowych instrumenty rynku kapitałowego.
Euro rozwinie rynki papierów wartościowych
Akcje emitowane przez polską firmę będą traktowane tak jak akcje przedsiębiorstw z innych krajów UGW. Nastąpi swoboda inwestowania w akcje wyemitowane w całej strefie euro.
Wyrównywanie poziomu cen
Jednym z głównych zadań, jakie stawiano przed UGW, było właśnie wyrównywanie cen w krajach członkowskich. Ułatwia to bowiem ujednolicenie rynku, a przez to wzrost konkurencji. Do tej pory bardziej wyrównywały się ceny towarów i w mniejszym stopniu usług. Także po wejściu Polski do strefy euro należy się spodziewać zmian cen. Wraz z postępującą unifikacją rynków towary relatywnie tańsze w Polsce będą drożeć, natomiast przedsiębiorstwa oferujące droższe niż za zachodnią granicą produkty będą zmuszone przez konkurencję do obniżania cen.
Ułatwiona ekspansja firm
Dla polskich przedsiębiorstw akcesja do UGW będzie oznaczać łatwiejszą ekspansję na rynki państw członkowskich, gdyż znikną problemy z posługiwaniem się różnymi walutami narodowymi. Należy zaznaczyć, że ułatwioną ekspansję na rynek polski będą miały także firmy z krajów Wspólnoty.
Wydatki dostosowawcze
Dla polskiej gospodarki kosztowne mogą być techniczne dostosowania do przyjęcia nowej waluty. Będą to, na przykład, koszty: przystosowania systemów informatycznych, szkolenia pracowników, przystosowania bankomatów, automatów sprzedaży itp. Dla polskich banków i instytucji finansowych pewną stratą może się okazać brak dochodów z transakcji wymiany walut, transakcji zabezpieczających czy płatności międzynarodowych.
Utrata niezależności Narodowego Banku Polskiego
Polska utraci możliwość prowadzenia suwerennej polityki przez bank centralny. Korzystanie z instrumentów pieniężno-kursowych ograniczy się do wykonywania poleceń Europejskiego Banku Centralnego. Mimo wypełnienia przez państwa strefy euro kryteriów spójności zawartych w Traktacie z Maastricht, nadal występują znaczne różnice w rozwoju gospodarczym tych państw, wynikające z różnych uwarunkowań rozwoju. Dlatego też występują trudności w wypracowywaniu takiej polityki gospodarczej i monetarnej, która odpowiadałaby wszystkim krajom.

 

Korzyści:
Stabilizacja gospodarki. Będzie to najistotniejsza korzyść z akcesji· w Unii Gospodarczej i Walutowej. Doświadczenia krajów członkowskich pokazują, że nawet jeszcze przed utworzeniem strefy euro inflacja krajów UE spadła, nastąpiła duża zbieżność narodowych stóp procentowych oraz stabilizacja kursów walutowych. Dotychczasowe funkcjonowanie UGW potwierdza antyinflacyjny statut Europejskiego Banku Centralnego. Bank ten w większym stopniu odporny jest na presję związków zawodowych krajów Wspólnoty. Stabilizacja taka jednoznaczna jest z niższym ryzykiem inwestycyjnym, pobudza, zatem inwestycje, poprawia koniunkturę na rynku, zmniejsza bezrobocie zwiększając produkcję i export.
Eliminacja ryzyka kursowego. Przyjęcie przez Polskę wspólnej z· krajami UGW waluty wyeliminuje ryzyko związane ze zmianami kursów walut w handlu z tymi państwami. To przyczyni się do obniżenia kosztów transakcyjnych i kosztów arbitrażu walutowego (zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym). Ułatwi to racjonalne podejmowanie długoterminowych decyzji ekonomicznych i tym samym zwiększy efektywność alokacji zasobów. Polskie przedsiębiorstwa podniosą, dzięki temu poziom swej konkurencyjności zarówno na rynku unijnym jak i światowym. Wyższa konkurencyjność spowoduje modernizację przedsiębiorstw i zmusi je do poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych.
Większa efektywność rynków finansowych. Jednowalutowe, a przez to· bardziej płynne i efektywne rynki finansowe, oferować będą polskim przedsiębiorcom o wiele bogatsze możliwości inwestycyjne niż dotychczasowy rynek narodowy. Rozwijający się rynek kapitałowy zachęci przedsiębiorców do finansowania swej działalności przez, tańsze od kredytów bankowych, instrumenty rynku kapitałowego. Euro rozwinie rynki papierów wartościowych. Akcje emitowane przez polską firmę będą traktowane jak akcje przedsiębiorstw z innych krajów UGW. Nastąpi swoboda inwestowania w akcje wyemitowane w całej strefie euro.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin