3.SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 3-4-5 LATKÓW.rtf

(10 KB) Pobierz

  SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 3-4-5 LATKÓW

  KSZTAŁTOWANIE POSTAW PROZDROWOTNYCH Z ZAKRESU LITERATURY M. KONOPNICKIEJ

 

TEMAT KOMPLEKSOWY: Zimowe zabawy z piosenką

TEMAT ZAJĘCIA: My się zimy nie boimy?

PROWADZĄCA: Beata Tomkowiak

Grupa wiekowa: 3-4-5 latki.

Cele

- kształcenie umiejętności  łączenia ruchu z muzyką oraz motorykę w zakresie zwinności,

- kształtowanie postaw prozdrowotnych w kontakcie z literaturą M. Konopnickiej,

- wykonywanie rytmiczne ruchów w określonym czasie i kierunku oraz kreślenie wzoru na  papierze (mały i duży format).

 

Cele operacyjne: -dziecko powinno

- samodzielnie rozplanować przestrzeń swobodnego ruchu,

- wykonywać rytmiczne ruchy w określonym czasie i kierunku, kreśląc płynnie wzór na     

   papierze,                       

- znać słowa piosenki pt. „Zła zima”,

- wypowiadać się słowami lub zdaniami na temat treści piosenki oraz zabaw zimowych na powietrzu.

 

Formy działań:

- z całą grupą,

- indywidualnie.

 

Metody pracy: opowieść ruchowa, elementy metody R.Labana oraz W. Sherbone,

metoda dobrego startu,

metody aktywizujące,

metoda przekazu wiedzy

Pomoce: pacynka-Kasia, ilustracje zabaw dzieci na śniegu, plansza ze wzorem „+” duża i dla każdego dziecka, kartki z bloku formatu A4, farby, pędzle, worek niespodzianka (szyszki, żołędzie, kasztany, gałązki kora, mech, igliwie,...), magnetofon + kaseta z muzyką relaksacyjną, gazety, kosz.

 

             Przebieg zajęcia

.          Powitanie słowne- zaproszenie dzieci do koła

   „ Wszyscy są witam was, zaczynamy, to już czas

      Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy”.

 

.          Przywitanie się dzieci przez podanie ręki

.          Ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała:

§              przywitanie się prawej ręki z prawą nogą,

§              przywitanie się lewej ręki z lewą nogą,

§              witają się palce pod kontrolą wzroku,

§              witają się palce nad głową,

§              wita się prawa ręka z prawym uchem,

§              wita się lewa ręka z lewym uchem,

§              wita się kolano z głową (pozycja siedząca)

§              witanie się przez mrugnięcie okiem do kolegi,

      

 

 

.          Słuchanie piosenki M. Konopnickiej pt. „Zła zima” śpiewanej przez n-lkę.

      A. odpowiadanie słowami piosenki na zadawane pytania (wyodrębnienie z tekstu

                   wyrazów i zdań).   

      -    O jakiej porze roku mówi piosenka?

Co robi zima w piosence?

Czy dzieci boją się zimy?

Co robią dzieci zimą na dworze kiedy jest dużo śniegu?

     5. Rozmowa obrazowana ilustracjami na temat zimowych zabaw

        (lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami, jazda na sankach, łyżwach,....)

     6. Zabawa naśladowcza- aktywizowanie całego ciała.

        Rzucamy się śnieżkami- dzieci dostają gazetę, którą muszą zgnieść rękoma w małą kulę.

        Następnie dzieci rzucają się papierowymi kulami a na dźwięk muzyki wrzucają kule do 

        kosza.

     7. Powitanie gościa- pacynki Kasi z opatrunkiem na nodze i głowie.

Rozmowa Kasi z dziećmi na temat bezpieczeństwa i hartowania organizmu,

Worek „niespodzianka” przyniesiony przez Kasię (rozpoznawanie różnych przedmiotów po dotyku-dary lasu)

Zaproszenie na spacer do lasu.

    8. „Spacer po lesie” –opowieść ruchowa (ćwiczenia ruchowe z elementami  metody R. Labana).

Moi   drodzy, Kasia zrobiła nam miłą niespodziankę swoją wizytą i przyniesioną „niespodzianką”, która przypomniała nam o lesie. Zapraszam was i Kasię na spacer do lasu (marsz dzieci w parach po sali).

Popatrzcie, jak dużo rośnie drzew, jakie mają potężne gałęzie, którymi porusza wiatr- delikatnie i mocno

(wymach wyprostowanych rąk ku górze).  Ale co to? Zaczyna prószyć śnieg, spójrzcie, jak wesoło wirują te malutkie gwiazdki (w dowolny sposób dzieci wirują, poruszają się po sali).

Jedna z nich spadła na moją rękę, jaka jest śliczna. Może spróbujemy złapać kilka płatków (wymachy w górę, wprzód jednej i obu rąk).  Spójrzcie, ile śniegu już napadało, przed nami zaspa przez którą musimy ostrożnie przejść (chodzenie z wysokim unoszeniem kolan).  Przez ten mróz i wiatr zrobiło mi się zimno i muszę się rozgrzać. Czy wiecie w jaki sposób można to zrobić? (propozycje dzieci, propozycja n-lki – skoki w górę z równoczesnym klaskaniem nad głową). Od razu cieplej. Ale jest jeszcze inny sposób na rozgrzewkę, zamiast ćwiczyć możemy pokazać i zaśpiewać piosenkę o zimie (śpiewamy i ilustrujemy treść piosenki „Zła zima”).  Cieplej? Można by powiedzieć, że gorąco, tylko trochę w ręce chłodno (rozgrzewamy ręce- ćwiczenie oddechowe- zdmuchiwanie śnieżynek z dłoni). Widzę, że bardzo lubicie panią Zimę, ale już czas wracać do przedszkola (otrzepywanie śniegu -tupanie, otrzepywanie dłoni przed sobą, potrząsanie nogami).

9. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe

a) pokaz i omówienie wzoru:

-demonstracja wzoru jako znaku opracowanej piosenki,

-określenie ułożenia w przestrzeni elementów występujących we wzorze

- demonstracja sposobu wykonania ćwiczenia (wodzenie palcem po wzorze od strony lewej do prawej)z równoczesnym śpiewaniem piosenki,

b) uczenie się polisensoryczne (utrwalenie wzoru i jego powiązania zpiosenką

      - wodzenie palcem dziecka po wzorze z równoczesnym śpiewaniem piosenki),

- samodzielne wodzenie palcem po wzorze ze śpiewem przez kilkoro dzieci,                                          

      obserwowanie wykonywanych czynności przez pozostałe dzieci,

-wykonywanie tego samego ćwiczenia przez każde dziecko na kartce ze wzorem

 

c) odtwarzanie wzoru różnymi technikami z jednoczesnym śpiewaniem piosenki:

-odtwarzanie wzoru ręką w powietrzu przed planszą,

-odtwarzanie wzoru nogą na podłodze,

-odtwarzanie wzoru z pamięci (oczy zamknięte),

-odtwarzanie wzoru z pamięci palcem po powierzchni stołu,

-odtwarzanie wzoru pędzlem i farbą plakatową na kartkach,

-omówienie wykonanych prac przed tablicą z narysowanym dużym wzorem

( wspólne wyszukiwanie błędów), pochwały dla dzieci.

 

10. Uspokojenie, relaksacja dzieci.

      Podczas naszych dzisiejszych zimowych wędrówek i zabaw na śniegu trochę przemarzliśmy, więc teraz razem z Kasią proponujemy wam miły odpoczynek w cieple i spokoju. Połóżcie się wygodnie na wykładzinie, zamknijcie oczy i spróbujcie sobie wyobrazić to wszystko, co będę mówiła .

( MUZYKA RELAKSACYJNA).

Jesteśmy już w domu, za oknem wieje wiatr, pada śnieg. Drzewa mają puszyste białe okrycia. Na szybach mróz maluje liście paproci. Jest pięknie. W domu jest wspaniale, spokojnie, cicho. Ciepło bije od rozgrzanego kominka, słychać trzask palącego się drewna. Leżymy sobie w cieple z rodzicami, zasłuchani w zimowy wiersz:

                          Padało, padało puszyste śnieżysko.

                          Na biało na biało zasypało wszystko.

                          Białe są huśtawki, białe całe schody,

                          Białe w parku ławki, białe samochody.

                          Wysoko, wysoko nad przedszkola płotem

                          Leci Biała Zima białym samolotem.

 

11. Pożegnanie Kasi- zapowiedź ponownych odwiedzin podczas zabaw dzieci na śniegu.

 

 

 

Opracowanie i relizacja: Beata Tomkowiak

 

 

        

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin