hiszpania listopad.docx

(22 KB) Pobierz

Zajęcia przeprowadzone w dniu 19.11. 2008

Temat: Ole! gorąca Hiszpania.

Zadanie z podstawy programowej: Wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości społeczno-kulturowej poprzez poznanie zasad organizacji życia społecznego, tradycji rodzinnej, regionalnej, narodowej oraz poznanie dzieł kultury. (I.13)

Cel ogólny:

·        zapoznanie dzieci ze zwyczajami powitalnymi Hiszpanów,

·        poznawanie charakterystycznych miejsc i zwyczajów kraju należącego do Unii Europejskiej,

·        wdrażanie do pracy z mapą i atlasem.

Cele operacyjne: dziecko:

·         zapamiętuje powitanie i pożegnanie w języku hiszpańskim,

·         podaje nazwę stolicy Hiszpanii i tradycyjnego tańca hiszpańskiego- flamenco,

·         improwizuje taniec flamenco,

·         kojarzy Corridę z Hiszpanią,

·         rozwija inwencje twórczą aktywność plastyczną,

·         potrafi wskazać na mapie Europy Hiszpanię.

 

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna (zróżnicowana).

Metody pracy:

·         percepcyjne: metoda obserwacji i pokazu,

·         słowne: objaśnienia i instrukcje,

·         czynne: metoda stawianych zadań,

·         intensyfikujące zajęcia ruchowe: wiązanie ruchu z muzyką i rytmem.

 

Środki dydaktyczne: mapa Europy, rekwizyty i ilustracje wiążące się z Hiszpanią, płyta CD
z muzyką, blok rysunkowy, sylwety tancerek, wykałaczki, bibuła, mazaki, pastele, kredki, włóczka, klej, , chusty, kastaniety, kwiaty.

 

Przebieg zajęć:

1.        Powitanie dzieci hiszpańską melodią. Zaproszenie na wyprawę do Hiszpanii. Witamy się mówiąc „Buenos Dias” lub ,,hola”.

 

2.        Poznanie położenia Hiszpanii w Europie (wskazywanie kraju na mapie) i nazwy jej stolicy.

 

3.        Rozmowa na temat cech charakterystycznych dla tego kraju (klimat, owoce cytrusowe, flamenco, corrida, potrawy itp. (na podstawie zdjęć i eksponatów przyniesionych przez dzieci
i zgromadzonych przez nauczyciela). (Załącznik 1)

 

4.        Zabawa ruchowa – dzieci improwizują taniec flamenco w parach lub indywidualnie do melodii hiszpańskiej (posiadają do dyspozycji chusty, kastaniety, i wachlarze).

 

5.        Praca plastyczna:

·         dla dziewczynek ,,Tancerki”. Dzieci otrzymują wycięte przez nauczyciela sylwety tancerek flamenco. Za pomocą bibuły, mazaków lub pasteli projektują suknie.

·         Dla chłopców ,,Corrida”. Otrzymują karton ze wzorem toreadora i byka. Za pomocą kawałków włóczki wyklejają sylwetę byka. (Załącznik 2).

 

6.        Prezentacja prac i podsumowanie zajęć:

-        O jakim kraju dzisiaj mówiliśmy?

-        Jak nazywa się jego stolica?

-        Jakie nazywa się tradycyjny taniec i walki byków?

-        Jak witamy się w języku hiszpańskim?

 

7.        Pożegnanie w języku hiszpańskim - ..Adios”.


Załącznik 1

 

Hiszpania to ciepły kraj, rzadko gości tu zima. Natomiast latem upały są ogromne i dlatego rosną tu owoce cytrusowe, daktyle, banany i winorośle

Gorący klimat tego kraju nie tylko wiąże się z pogodą, ale i gorącym flamenco.

Flamenco obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania.

Taniec Flamenco posiada swe korzenie w dawnych religijnych Ważne są ruchy ramion, dłoni i palców, a także używanie nóg jako instrumentu perkusyjnego. Opowiada się tańcem historię i a ruchy ciała i gesty wyrażają uczucia.

Jest to taniec wykonywany solo, w duecie, a nawet grupowo. Strój tancerzy - przeważnie czarny, granatowy lub ciemnobrązowy - to obcisłe spodnie, biała koszula, obcisła kamizelka, mała apaszka pod szyją, buty wzorowane na butach do jazdy konnej z wysokimi obcasami i kapelusz. Strój tancerek to przede wszystkim szeroka, kolorowa falbaniasta spódnica lub suknia (wykorzystywana w tańcu), falbaniasty gorset i kolorowa chusta, uzupełnieniem czasem bywa wachlarz, grzebień lub kwiat.

Muzyka wykonywana jest przede wszystkim na gitarze (choć zdarzają się przypadki użycia fletu, skrzypiec, wiolonczeli). Rytm wybiją zarówno tańczący jak i śpiewacy przez: uderzenia dłońmi (klaskanie), pstrykanie palcami, uderzenia otwartymi dłońmi o pudła, na których siedzą śpiewacy i za pomocą kastanietów.

 

Ludność zamieszkująca Hiszpanię lubi się bawić i śmiać. Często urządzane są targi i zabawy, tzw. fiesty. Wszyscy bawią się wspólnie na ulicach miast. W większości miast wybudowano okrągłe areny, na których odbywają się walki byków- corrida. Najpierw toreadorzy drażnią byka, prowokując go do ataków za pomocą żółto-różowych płacht. Dawniej taka walka końzyła się zabiciem byka ale obecnie reguły są zmienione - walka nie zawsze kończy się zabiciem byka i często ma charakter cyrkowego przedstawienia.

Popularnym sportem jest piłka nożna a dwa najlepsze kluby hiszpańskie znane na całym świecie to – FC Barcelona i Real Madryt.


 

Z Hiszpanią nierozerwalnie wiąże się "walki byków".

Kolejnym zadaniem dla wszystkich zebranych było odgadnięcie zagadki o ZORRO, z którą nie było żadnego problemu. Podróżując po Hiszpanii natknęliśmy się na tajemniczą postać ukrywającą się pod czarną maską i ściskającą szpadę w dłoni. Rozpoznaliśmy w niej ZORRA, który stoczył na naszych oczach bohaterski pojedynek. ZORRO zachęcił wszystkich do wzięcia udziału w zabawie ruchowej "ZORRO".

kuchni hiszpańskiej. na śniadanie jedliśmy jajecznicę po flamendzku, na obiad była wyśmienita zupa czosnkowa, a na podwieczorek delektowaliśmy się cytrusami.
 

Hiszpanie należą do wyjątkowo muzykalnych narodów europejskich. Znanym powszechnie jest powiedzenie, „... że chłopcy rodzą się z gitarami w ręku...”. Stąd łatwo im było wyrażać  uczucia do swoich ukochanych kobiet.

 

Stanowią one wielką atrakcję dla młodych i odważnych mężczyzn.

Przed nami pokaz żonglerki piłkarskiej na miarę

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin