herbicydy-ściąga.doc

(30 KB) Pobierz
ROUNDUP – Glyfozat

ROUNDUP – Glyfozat

 

Nazwa zwyczajowa: Glyfozat

Nazwa handlowa: Roundup

 

Działanie i trwałość

Preparat pobierany jest przez liście i transportowany z asymilatami do korzeni i rozłogów. W glebie ulega bardzo szybko inaktywacji. Blokuje on syntezę aminokwasów u wszystkich gatunków roślin rocznych oraz wieloletnich i nie jest selektywny w stosunku do żadnej z roślin uprawnych. Objawy toksycznego działania widoczne są na roślinach po około 20 dniach od zastosowania.

 

Wrażliwość chwastów

Glyfozat niszczy perz, trzcinnik, trzcinę, sity i inne trawy wieloletnie, a z dwuliściennych jaskry, mniszek pospolity, ostrożeń polny, cykorię podróżnik, podagrycznik, pięciorniki, skrzypy. Średnio wrażliwe są: pokrzywa zwyczajna, marchew zwyczajna, podbiał, czyściec błotny. Gatunki najmniej wrażliwe: mlecz polny, babka średnia, bylica pospolita, starzec Jakubek.

 

Zastosowanie

Roundup stosuje się w zespole uprawek podżniwnych, możliwie wcześnie przeprowadzonych na ścierniskach, a także przedsiewnie wiosną, po wschodach perzu czy innych chwastów wieloletnich odbijających wczesną wiosną. Po 2 tygodniach od zabiegu i po przeprowadzeniu orki przedsiewnej można wysiewać bez ograniczeń wszystkie rośliny jare. Przy stosowaniu preparatu w zespole uprawek podżniwnych zabieg może być wykonany od połowy sierpnia do późnej jesieni ale przed nastaniem przymrozków które warzą liście.

 

Dawka preparatu: średnio wrażliwe od 6 do 8 l/ha, słabo wrażliwe 10 l/ha, perz 5l/ha

 

Uwagi

Przy przeprowadzaniu zabiegu wiosną zwalczane chwasty powinny mieć 5-6 liści. Nie można stosować na mokre rośliny lub przed spodziewanym deszczem. Przez 2 tygodnie po zabiegu nie należy przeprowadzać żadnych upraw. Opryskiwacz trzeba umyć gdyż preparat powoduje korozję

 

 

AMINOPIELIK P

 

Nazwa zwyczajowa: Dichlorprop (2,4-DP)

Nazwa handlowa: Aminopielik P

 

Działanie  trwałość

Fitotoksyczne działanie tej substancji jest bardzo podobne do działania poprzednio opisanych pochodnych kwasu fenoksyoctowego. Przenika on prze zielone części rośliny i przemieszcza się w całej roślinie docierając do najgłębiej położonych części podziemnych roślin dwuliściennych rocznych i wieloletnich. W glebie zalega bardzo krótko podobnie jak inne pochodne kwasów alkanokarboksylowych.

 

Wrażliwość chwastów

Niszczy chwaty dwuliścienne: przytulia czepna, maruna bezwonna, gwiazdnica pospolita, powój polny, mlecz polny i ostrożeń. Nie niszczy chwastów z rodziny traw.

 

Zastosowanie

Stosowany jest do odchwaszczania złóż ozimych i jarych, łącznie z owsem. W oziminach zabieg przeprowadza się po rozkrzewieniu do początku strzelania w źdźbło, a w jarych po rozwinięciu piątego listka do wystrzelenia w źdźbło. Aminopielik nie może być stosowany w zbożach z wsiewami roślin motylkowych wieloletnich.

 

Uwagi

Zabieg przeprowadza się w czasie pogody bezwietrznej, nie należy ich wykonywać przed spodziewanym deszczem ani bezpośredni po nim. Optymalna temperatura w czasie przeprowadzania zabiegu 15-20°C.

 

 

DICURAN

 

Nazwa zwyczajowa: Chlorotoluron

Nazwa handlowa: Dicuran 80WP

 

Działanie i trwałość

Substancja pobierana jest przez korzenie i liście roślin w związku z czym preparat można stosować na glebę i na rosnące już rośliny. Chwastobójcze działanie Chlorotoluronu podobnie jak innych mocznikowych polega na hamowaniu procesu fotosyntezy. Preparaty utrzymują się w glebie od 3 do 6 miesięcy.

 

Wrażliwość chwastów

Niszczą roczne trawy: miotłę zbożową, wiechlinę roczną, wyczyniec polny a ponadto dwuliścienne: gwiazdnicę pospolitą, przytulię czepną, marunę bezwonną, rumian polny, jasnotę różową, poziewnik szorstki, najskuteczniej w okresie od wykiełkowania do 6 liści. Trawy wykazują największą wrażliwość do fazy krzewienia. Gatunki niewrażliwe: owies głuchy, bratek polny, przetoczniki, wyki, rdesty, mak polny. Średni wrażliwe: rzodkiew polna, gorczyca polna.

 

Zastosowanie

Preparaty stosuje się w ozimych: pszenicy, jęczmieniu i pszenżycie a także w maku. Jęczmień ozimy można traktować w okresie spoczynku, późną jesienią, zimą lub na przedwiośniu.

 

Dawka preparatu wynosi około 1,5-2 kg Dicuranu na 1 ha.

 

 

SENCOR

 

Nazwa zwyczajowa: Metrybuzyna

Nazwa handlowa: Sencor

 

Działanie i trwałość

Substancja pobierana jest głównie przez korzenie, w mniejszym stopniu przez liście roślin. Działa hamująco na procesy fotosyntezy i na procesy fizjologiczne roślin wrażliwych. W glebie utrzymuje się około 3 miesięcy.

 

Wrażliwość chwastów

Najskuteczniej niszczy rośliny chwastów od fazy kiełkowania do wytworzenia 2-4 liści. Gatunkami wrażliwymi są: gorczyca, rzodkiew polna, tosznik, tobołki, gwiazdnica pospolita, sporek, maki, chaber, rdest kolankowy, przetaczniki, poziewnik szorstki, a z jednoliściennych: włośnica sina, włośnica zielona, życica roczna. Mierna wrażliwość: chwastnica jednostronna, wiechlina roczna, owies głuchy, palusznik, wyczyniec polny, homosa, żółtlica, rdesty: powojowy i ptasi. Całkiem odporne są: przytulia czepna, psianka czarna, perz i inne chwasty wieloletnie.

 

Zastosowanie

Stosowana jest do odchwaszczania ziemniaków, pomidorów i szparagów. W ziemniakach zabieg przeprowadza się po wschodach na rośliny 5-10 cm. W uprawie pomidorów opryskuje się glebę bezpośrednio przed sadzeniem lub zmniejszoną dawkę Sencoru stosować na rosnące już pomidory po 5-10 dniach od sadzenia.

 

Dawka preparatu wynosi 0,5-0,75 kg/ha Sencoru

Zgłoś jeśli naruszono regulamin