SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat zajęć: „Trójkąt, koło, kwadrat.”
Grupa wiekowa:6-latki
Data: 14.04.2008r.
Prowadząca: Anita G
Hospitująca: Marta B
Cele :
dzieci będą:
- rozpoznawać i segregować przedmioty wg kształtu (trójkąt, koło, kwadrat)
- przeliczać figury geometryczne w zakresie 7
- tworzyć obrazki z figur geometrycznych
- samodzielnie dokonywać wyboru
Przebieg :
1.Powitanie.
-Witam wszystkie dzieci, które lubią okrągłe pizze,
- Witam wszystkie dzieci, które mają prostokątne ręczniki
- Witam wszystkie dzieci, które potrafią wycinać trójkąty
- Witam obecnych dzisiaj gości
2.Porządkowanie figur.
N – lka niesie kosz z figurami geometrycznymi i recytuje wiersz :
Koszyk pełen figur mam
Pomieszały mi się tam.
Bardzo proszę Was, kochani
ułóżcie je zgodnie z kształtami.
Dzieci segregują figury do kuwet oznaczonych kartonikami z odpowiednim kształtem
( trójkąt, kwadrat, koło).
3.Ile figur?
Dzieci nazywają kolejno posegregowane figury, przeliczają je i oznaczają kartonikiem z odpowiednią cyfrą.
4.Zabawa ruchowa.
N – lka trzyma trzy lizaki w kształcie : koła, kwadratu, trójkąta.
W czasie trwania muzyki dzieci tańczą dowolnie po całej sali.
Na przerwę w muzyce n – lka podnosi w górę lizak. Dzieci wspólnie tworzą wskazaną figurę układając się na dywanie.
Zabawa powtarza się trzy razy tak, aby dzieci utworzyły każdy rodzaj figur.
5.Rozwiąż labirynt.
Dzieci stają w kole, odliczają do 6 (powstaje 6 grup). Każda grupa (jedynek, dwójek …itd.)
Staje przy sztaludze z odpowiednią cyfrą (grupa jedynek staje przy sztaludze z cyfrą 1, …itd.)
Na sztaludze jest plansza z labiryntem (zał. Nr 1)
Dzieci rozwiązują labirynt, rysują figury wg wskazań cyfry.
6.„Dziwne zwierzęta”
N – lka recytuje wiersz :
Ależ wymyśliłam plan!
Zaraz o nim powiem Wam.
Założę w domu hodowlę zwierząt,
różnych – małych i dużych.
Kwadratowe będą tam
tygrys i hipopotam.
Z kółek zrobię małpki dwie,
myślę, że nie zjedzą się.
Kangur – to trójkątów sześć
i trójkątny jeż, bo to miły zwierz.
Te zwierzęta kolorowe
wciąż zaprzątają moją głowę.
Teraz proszę Was, kochani
zróbcie te zwierzęta sami.
Dzieci siadają do stolików. Z przygotowanych figur układają zwierzęta wg własnych pomysłów
i naklejają je na kartkę.
7.Ocena prac.
Każde dziecko przypina swoją pracę na tablicy. Dzieci nazywają swoje zwierzęta, opowiadają ile i jakie figury wykorzystały, dzielą się wrażeniami z tego, jak im się pracowało.
N – lka chwali dzieci za staranność i niezwykłą pomysłowość
8.Ewaluacja zajęcia.
Dzieci wybierają sobie dowolną figurę wyciętą z folii samoprzylepnej (po jednej dla każdego dziecka). Kolejno naklejają je na planszy :
- ze smutną chmurą, jeśli nie są zadowolone z zabawy
- wesołym słońcem, jeśli zabawa była ciekawa i dobrze się bawiły
anusiaja