Istotne zmiany w prawie budowlanym 15-04-2009 .docx

(22 KB) Pobierz

Istotne zmiany w prawie budowlanym

Drukuj

 

Autor: Aneta Walewska   

08 Sty 2009, 13:42

Komisja sejmowa „Przyjazne Państwo" proponuje zmiany w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. (DzU  z 2006 r. Nr 156, poz.118) Prawo budowlane. Zmierzają one do likwidacji pozwolenia na budowę i pozwolenia na użytkowanie, a także zniesienia instytucji kary za zwłokę w wydaniu pozwolenia na budowę oraz legalizacji robót prowadzonych niezgodnie z prawem i pobierania opłaty legalizacyjnej. W nr 3 Wspólnoty zamieszczamy obszerny komentarz dotyczący nowelizacji prawa budowlanego.

 

Komisja oferuje w zamian procedurę wpisu do rejestru robót budowlanych wraz z obowiązkiem uzyskania zgody urbanistycznej, wprowadzenie instytucji odszkodowania za zwłokę w rejestracji robót budowlanych, a także postępowania naprawczego.

Poniżej przedstawiona została krytyczna ocena projektu dokonana przez Narodowy Bank Polski i zarządy województw dolnośląskiego i łódzkiego.

 

Trwaja prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 maja 2008 r. (druk sejmowy nr 1048). Główną inicjatywę ustawodawczą w tym zakresie wykazała Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji działająca w ramach Sejmu bieżącej kadencji. Zgodnie z założeniami Komisji Nadzwyczajnej, proponowane zmiany mają na celu wprowadzenie ułatwień w prowadzeniu procesu inwestycyjnego poprzez uproszczenie procedur administracyjnych, co korzystnie wpłynie na rozwój gospodarczy i konkurencyjność polskiej gospodarki. Wejście w życie projektowanej regulacji ma się przyczynić do zwiększenia absorpcji środków unijnych dzięki znacznemu skróceniu okresu przygotowania inwestycji.

Najważniejsze proponowane zmiany dotyczą:

 

·         Zastąpienia obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia na roboty budowlane przez procedurę wpisu do rejestru robót budowlanych.

·         W zakresie regulacji przejściowych planuje się, iż dotychczasowe pozwolenia na budowę i zgłoszenia budowy będą traktowane w obrocie prawnym jako zaświadczenia o wpisie do rejestru robót budowlanych.

·         Wprowadzenie zgody urbanistycznej jako obligatoryjnego dokumentu rejestracji robót budowlanych w sytuacjach wymaganych przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

·         Zgodnie z założeniami projektu nowelizującego ustawę Prawo budowlane w czasie budowy projektant w uzgodnieniu z inwestorem może dokonywać zmian w ramach zgody urbanistycznej i powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

·         Zdyscyplinowania organów administracji architektoniczno-budowlanej do terminowego rozpatrzenia i załatwienia wniosku o wpis do rejestru robót budowlanych

·         Zniesienia obowiązku zatwierdzania projektu w drodze decyzji administracyjnej z jednoczesnym zachowaniem prawa do kontroli budowy

·         Wprowadzenia postępowania naprawczego w miejsce instytucji legalizacji robót prowadzonych niezgodnie z prawem i pobierania opłaty legalizacyjnej

·         Likwidacji decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz obligatoryjnej kontroli przeprowadzanej przed wydaniem powyższej decyzji

KRYTYCZNA OCENA PROJEKTU ZMIANY USTAWY PRAWO BUDOWLANE

Chociaż proponowane zmiany ustawy Prawo budowlane są zgodne z dorobkiem prawnym Unii Europejskiej (przede wszystkim art. 6 ust. 3 dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (Dz.Urz. WE L 206 z 22.7.1992 r., s. 7, ze zm.) oraz nie zwiększają wydatków budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego, to i tak nie spotkały się z aprobatą ze strony przedstawicieli NBP oraz organów wykonawczych województwa dolnośląskiego i łódzkiego.    

                                                                                                   

Główne zarzuty stawiane przeciwko projektowi ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane z dnia 20 maja 2008 r.

NBP

 

(stanowisko Pierwszego Zastępcy Prezesa NBP, Piotra Wiesiołka z dnia 2.07.2008 r.)

Organy wykonawcze województwa dolnośląskiego i łódzkiego.

(pismo Dyrektora Biura Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Bogdana Ciepielewskiego z dnia 02.07.2008 r.)

Rozszerzenie zakresu robót budowlanych niewymagających sporządzenia projektu budowlanego oraz oświadczenia dostawców mediów o zapewnieniu dostawy skutkować będzie w odniesieniu do inwestycji deweloperskich wzrostem ryzyka dla klientów finansujących inwestycje ze środków własnych lub kredytów bankowych oraz utratą kontroli ryzyka inwestycji, która jest przedmiotem decyzji dewelopera.

Niedopuszczalne jest zlikwidowanie odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych. Uchylenie  art. 9 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. uniemożliwia jakiekolwiek modernizacje budynków i ich użytkowanie zgodnie z przepisami. Spowoduje to również zwiększenie samowoli budowlanek ze względu na brak możliwości adaptacji budowy, nabudowy w przypadku niemożliwości spełnienia warunków technicznych.

 

Pozwolenie na budowę stanowi dla banku gwarancję prawną i techniczną wykonalności inwestycji. W przypadku jego likwidacji wzrasta ryzyko projektów, co może skutkować zwiększeniem restrykcyjności kredytowania hipotecznego.

Z art. 28 projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 maja 2008 r. wynika, że wszystkie roboty budowlane będą wykonywane na podstawie zgłoszenia zamiaru wykonania robót. Z uwagi na okoliczność, iż zgłoszenie i rejestracja robót budowlanych nie podlega regulacji kodeksu postępowania administracyjnego powstaje wątpliwość czy wszelkie spory związane z robotami budowlanymi będą rozstrzygały sądy.

Brak jest w proponowanych zmianach mechanizmów kontrolnych chroniących konsumenta i instytucję finansową.

Istnieje wątpliwość czy możliwe jest wykonanie projektu zagospodarowania terenu podlegającego uzgodnieniu w Zakładzie Uzgadniania Dokumentacji Projektowej bez uzyskania warunków technicznych przyłączenia mediów.

90 dniowy termin na usunięcie  stwierdzonych naruszeń zgodnie z postanowieniem organu administracji  jest terminem zbyt długim(art. 35 projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 maja 2008 r.)

Termin „zgoda urbanistyczna" zdefiniowany w art. 3 pkt 12a projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 maja 2008 r. jest zbyt mało precyzyjny.

Zastrzeżenie budzi brak obowiązku sporządzania projektu budowlanego dla: zatok parkingowych na drogach wojewódzkich, zwłaszcza że dla tego typu obiektu wymagany jest projekt organizacji ruchu; remoncie istniejących obiektów budowlanych (przepustów, konstrukcji oporowych); przebudowy drogi, instalowania urządzeń na obiektach budowlanych

Brak definicji „zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego"

Wątpliwość budzi uchylenie art. 31 ustawy Prawo budowlane dotyczącego pozwolenia na rozbiórkę

Uchylenie art. 55 (w tym ust. 3) ustawy Prawo budowlane uniemożliwia przystąpienie do użytkowania w wydzielonej części obiektu budowlanego, która po wykonaniu robót spełnia warunki techniczne do użytkowania

 

 

 

 

 

Jest

Będzie

Uwagi

Obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia na roboty budowlane, niewymagające pozwolenia na budowę w przypadkach innych niż wymienione w art. 29-31 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 ze zm.).

 

Zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę i zastąpienie go obowiązkiem uzyskania wpisu do rejestru robót budowlanych.

(art. 28- 33 projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 maja 2008 r.).

Odformalizowanie i uproszczenie procesu inwestycyjnego. Zmniejszenie kontroli organów administracji architektoniczno-budowlanej w tym zakresie. Brak konieczności uzyskania decyzji administracyjnej na realizację projektu budowlanego.

Inwestycja wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

(art. 28-30 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 ze zm)

 

Każda inwestycja będzie mogła być prowadzona na podstawie zgody urbanistycznej.

(art. 3 pkt 12a projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 maja 2008 r.)

Brak określenia charakteru prawnego tego dokumentu, organu kompetentnego do jego wydania, warunków i trybu jego wydania.

Brak prawa do rozpoczęcia robót budowlanych przez inwestora przed wydaniem ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę czy rozpatrzeniem zgłoszenia robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę.

(art. 28, 30 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 ze zm)

Przyznanie inwestorom prawa do rozpoczęcia robót budowlanych, jeżeli w terminie 30 dni od doręczenia zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych właściwy organ nie wyda decyzji o odmowie wpisu do rejestru tych robót

 (art. 28 ust.1 projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 maja 2008 r.).

Zdyscyplinowanie pracy organów administracji architektoniczno-budowlanej. Przyspieszenie procesu rozpoczęcia robót budowlanych.

Brak określenia ile razy organ administracji architektoniczno-budowlanej ma kompetencje do wydania postanowienia nakazującego usunięcie stwierdzonych naruszeń oraz brak określenia terminu wydania tego postanowienia.

(art. 35 ust. 3 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 ze zm)

 

Przyznanie organom administracji architektoniczno-budowlanej  kompetencji do jednorazowego wydania postanowienia nakazującego usunięcie stwierdzonych naruszeń oraz określenie terminu wydania tego postanowienia - 14 dni od zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych

(art. 35 ust. 3 projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 maja 2008 r.).

Skonkretyzowanie kompetencji organów administracji architektoniczno-budowlanej  do wydania postanowienia nakazującego usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Kara za zwłokę w wydaniu decyzji w sprawie pozwolenia na budowę.

(art. 35 ust. 6 i 7 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 ze zm.)

Wprowadzenie odszkodowania za zwłokę w terminowym rozpatrzeniu wniosku o wpis do rejestru robót budowlanych.

 (art. 35 ust. 6 i 7 projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 maja 2008 r.)

Wprowadzenie pozaadministracyjnego środka prawnego dyscyplinującego terminowe rozpatrzenie przez organy administracji wniosku o wpis do rejestru robót budowlanych.

Wymóg dostarczenia oświadczeń dostawców mediów o zapewnieniu dostawy.

 (art. 34 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 ze zm.)

 

Zlikwidowanie wymogu dostarczenia oświadczeń dostawców mediów o zapewnieniu dostawy

(uchylenie art. 34 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 ze zm.)

 

Uproszczenie procedury realizacji projektu budowlanego.

Obowiązek zgłoszenia do organu administracji oświadczeń kierownika budowy o przyjęciu obowiązków i inspektora nadzoru o rozpoczęciu robót przewidzianego w drugiej fazie procesu budowlanego.

 (art. 45 ust.2 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 ze zm.)

 

Rezygnacja z obowiązku zgłoszenia do organu administracji oświadczeń kierownika budowy o przyjęciu obowiązków i inspektora nadzoru o rozpoczęciu robót przewidzianego w drugiej fazie procesu budowlanego

(uchylenie art. 45 ust.2 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 ze zm.)

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin